Soru Listbox Multiselect konumda iken aranan verileri silme

basaksehirli

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2016 64 Bit
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
05-05-2025
İyi geceler arkadaşlar.

Userform'da Listbox'da tek butona tek kayıt ve çoklu kayıt silme olayını entegre edemediğim için ayrı butonlar oluşturdum.
Bir buton seçili tek kaydı silerken diğer buton birden fazla kaydı silmeye yarıyor.
Buraya kadar sorunum yok ama arama yapınca süzülen verileri silmeyi ve sıra numarasını doğru vermeyi başaramıyorum.
Bu konuda yardımınıza ihtiyacım var. Son olarak bütün bu olayları tek butona entegre edebilirsek sevinirim.

Örnek dosyayı gönderiyorum. Arama türünü "c" seçip aranan kelime olarak ev veya arsa diye aratırsanız bulunan verileri silemediğini göreceksiniz.

Ekli dosyalar

basaksehirli

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2016 64 Bit
05-05-2025
Sağolun hocam şimdi baktım biraz ekleme yaptım. Teşekkür ediyorum hocam. Müsait zamanda daha detaylı bakacağım.

basaksehirli

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2016 64 Bit
05-05-2025
Korhan Hocam teşekkür ediyorum, üzerinde bir kaç eklemede yaparak sayenizde istediğime ulaştım. Müsaitseniz bir şey sormak istiyorum, bir veriyi düzelttiğimiz ya da sildiğimiz zaman tekrar aynı satırı veya alt veya üst satırın seçili olmasını nasıl yapabiliriz ?

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Excelde işlem yapmak için seçim yapmak zorunda değilsiniz.

Kitap Adı - Sayfa Adı - Hücre Adresi belirterek işlemler yapabilirsiniz.

basaksehirli

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2016 64 Bit
05-05-2025
Hocam bu dediğim durumu paylaştığınız userforma uygulayamıyorum.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Yapamıyorum dediğiniz durumu örneklendirerek açıklar mısınız?

basaksehirli

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2016 64 Bit
05-05-2025
Hocam Listbox üzerinden kayıtlı bir veriyi düzelttik diyelim. Listbox yenilendiğinde düzeltilen/silinen satırın yine seçili olmasını istiyorum. Yani hangi satır numarasını işleme almışsam, silme/düzeltme işleminden sonrada aynı satır numarası seçili olsun. Listbox yenilendiğinde son satıra gitmesin yani.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Neden ilgili satırı seçmeyi istiyorsunuz? Ben bu kısmı anlamadım. (Excelde işlem yapmak için seçim yapmanıza gerek yok.)

Ek olarak çoklu seçim yapıp sil dediğinizde birden fazla satır silineceği için hangi satırın seçili hale gelmesi gerekecek?

basaksehirli

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2016 64 Bit
05-05-2025
Ek olarak çoklu seçim yapıp sil dediğinizde birden fazla satır silineceği için hangi satırın seçili hale gelmesi gerekecek?

Bunu derken haklısınız hocam o yüzden böyle bir şeye pek de ihtiyaç olmadığını düşündüm.