Liste Kutusundaki bir sütunu sağa dayamak mümkün mü?

Excel Vers. ve Dili
2003 türkçe
Liste kutusundaki sütunlar sola dayalı olarak geliyor. Ben rakam değeri içeren bir sütunu sağa dayamak ve ondalık sayı biçiminde gelen sayı formatını ondalıksız hale getirmek istiyorum.

("125" formatındaki sayıyı "125,00" biçiminde ve sola dayalı biçimde gösteriyor. Ben "125" şeklinde ve sağa dayalı olmasını istiyorum.)

Yardımca olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.
İyi çalışmalar...

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 SP1 Ingilizce
Merhaba :hey:
Hoşgeldiniz.

Tablonuzdaki field size'nız decimal mi? ve scale 2 olarak mı ayarlanmış, Scale'i 0 yapın.

Formunuzda textbox properties
format:# yazın ve text align: right seçin.

İyi Çalışmalar

Excel Vers. ve Dili
2003 türkçe
İlginiz için teşekkür ederim ancak,
Sanırım soru doğru anlaşılmadı.
Liste Kutusunda iki alan var.
Malın Cinsi ve Miktarı
Malın Cinsi alanının sola, Miktarı alanının ise ondalıksız olarak sağa dayalı olmasını istiyorum.
Miktarı alanı, tabloda ondalıksız olarak ayarlı. Ayrıca oluşturduğum sorguda da ondalıksız gösteriyor, Veriler Liste Kutusu'na doldurulduğunda ise sola dayalı ve ondalıklı hale geliyor.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 SP1 Ingilizce
jale' Alıntı:
Formunuzda textbox properties
format:# yazın ve text align: right seçin.

Aslında sizin sorunuzda sadece form mu var yoksa tabloya bağlı bir form mu var anlaşılmıyordu.Bende garantiye almak için ikisinide kontrol ettirmek istemiştim size ,ama sanırım yukardaki kısma dikkat etmemişsiniz.

Size foruma basit bir örnek ekleyin diyeceğim ama benim access bozuk dolayısıyle açamıyorum dosyaları, ama belki başkalarıda yardımcı olabilir, siz yinede şansınızı deneyin. :D

combo nun aligment ozelligi yoktur.

ama bir tavsiye

listeye ekliyeceğiniz her elemanın onune gerektigi kadar bosluk koyup combonun fontunuda mono type bir font yapin. bu sorunu cozer.
takilirsaniz bir ornek gonderebilirim.

Excel Vers. ve Dili
2003 türkçe
Sayın ALPEN;

Veriyi bir formdan manuel girecek olsam dediğiniz uygun olur ancak
Liste Kutusunu alt form yada VB'deki DataGrid yerine kullanıyorum ve "stok işlemleri" kaynağından sorgu yoluyla ve toplayıp çıkararak Miktarını buluyor.
Yani "Miktarı" alanındaki veriyi direkt olarak girmiyorum, hesaplayarak buluyor.

-- Dediğiniz özellik bu durumda da uygulanabilir mi? Uygulanabilirse, bir örnek rica ediyorum.

-- Ya da VisualBasic'deki DataGrid denetimini Access'e eklemek mümkün mü? (Bunu özellikle öğrenmek istiyorum. Eklenebilirse yolunu tarif ederseniz memnun olurum. AltForm Yavaş çalıştığı için AltForm'a alternatif olarak DataGrid kullanmak istiyorum.)

Teşekkürler...

-- Dediğiniz özellik bu durumda da uygulanabilir mi? Uygulanabilirse, bir örnek rica ediyorum.
bir örnek göndermeniz mümkün mü?

-- Ya da VisualBasic'deki DataGrid denetimini Access'e eklemek mümkün mü? (Bunu özellikle öğrenmek istiyorum. Eklenebilirse yolunu tarif ederseniz memnun olurum. AltForm Yavaş çalıştığı için AltForm'a alternatif olarak DataGrid kullanmak istiyorum.)
visual basic'te kullandığınız çoğu kontrolü access'te de kullanabilirsiniz.
ancak bunun için öncelikle visual basic in yüklü olması gerekir (ayrıca çalışacağı makinede de bu kkontrolün register edilmiş olması gerekir)

bir örnek gönderebilirseniz belki bu kontrolü yüklemeye gerek kalmaz.

listeye ekliyeceğiniz her elemanın onune gerektigi kadar bosluk koyup combonun fontunuda mono type bir font yapin. bu sorunu cozer.
takilirsaniz bir ornek gonderebilirim.
aşağıdaki örnekte sorgu oluşturulurken sql'inde biraz oynama yapılıp her kaydın önüne, gerektiği kadar boşluk eklenmiş, daha sonrada liste kutusunun fontu mono type bir font ile değiştirilmiştir.

sql sorgusu

Kod:
SELECT Left("                        ",13-Len(Nz(liste.[no],""))) & Nz(liste.[no],"") AS sagadogru
FROM liste;
örneği inceleyin.

Sn. jale,

combo'nun listesinde aligment yoktur. bahsedilen alignment text alignment'tir. oda sadece combo'nun text'ini sağa yaslar listeyi değil.

Excel Vers. ve Dili
2003 türkçe
Sn. ALPEN;
Gönderdiğiniz örneği çalıştıramıyorum. Sorguda mı bi problem var aceba? (Mümkünse Messenger'la görüşebilir miyiz?)
Teşekkürler...

uzun süredir msn kullanmıyorum.

bende problem görünmüyor. verdiği hatayı yazarsanız daha hızlı çözülebilir.

Excel Vers. ve Dili
2003 türkçe
Access Dosyasını açarken,
"Access Veritabanınız MSDATAGRD.OCX dosyasına kayıp veya hatalı başvuru içeriyor" Hatası veriyor.

Formu açarken de (sorguyu açarken de aynı hatayı veriyor),
"İfadede tanımlanmamış Lef işlevi" hatası veriyor.

Ayrıca VB bilgisayarımda olmadığı için MSDATAGRD.OCX dosyasını bulamıyorum...:) Çok şey istiyorum belki ama bunu da ekleyebilirseniz sevinirim, hem belki başkalarına da lazım olur... :)

İnternette bulabildiğim Download sitelerinde ücretli olarak indirilebiliyor:(

Teşekkürlerimle...

Access Dosyasını açarken,
"Access Veritabanınız MSDATAGRD.OCX dosyasına kayıp veya hatalı başvuru içeriyor" Hatası veriyor.
pardon. size grid in nasıl ekleneceğini şekil olarak göstermek için bu nesneye referans vermiştim. kaldırmayı unutmuşum.

Formu açarken de (sorguyu açarken de aynı hatayı veriyor),
"İfadede tanımlanmamış Lef işlevi" hatası veriyor.
sanırım sql ifadesini manual yazmaya çalışmışınız. "Lef" değil "Left" olacak.

Ayrıca VB bilgisayarımda olmadığı için MSDATAGRD.OCX dosyasını bulamıyorum... Çok şey istiyorum belki ama bunu da ekleyebilirseniz sevinirim, hem belki başkalarına da lazım olur...

İnternette bulabildiğim Download sitelerinde ücretli olarak indirilebiliyor:(
bu olmaz.

aşağıdaki dosyayı inceleyin. gerekli düzenlemeleri yaptım.

Excel Vers. ve Dili
2003 türkçe
Sn. ALPEN,

Gönderdiğiniz dosyayı açtım, düzgün bi şekilde çalışıyor.

Yardımlarınız için çok teşekkür ediyorum.
İyi çalışmalar.

Excel Vers. ve Dili
2003 türkçe
Sn. ALPEN, Gönderdiğiniz linkteki örneği inceledim. Sizin yöntem daha kolay, geri plandaki bir çok kodla uğraşmak zorunda kalmıyoruz.

Ancak her iki örnekte de (000.000,00 gibi YTL'ye uygun) binlik ayracı olan ve ondalıklı sayı formatını korumak mümkün olmuyor.
İkinci örnekte tablodaki alanı METİN olmaktan çıkarıp STANDART SAYI formatına getirince bu formatı korumuyor.

Sizin ilk yaptığınız örnekte sorguya bir de FORMAT eklemek mümkün olur mu aceba? Yoksa, bir LİSTE KUTUSU DENETİMİ için "Bu kadarı da fazla!" mı?
:)

İyi Çalışmalar...

Yıldırım' Alıntı:
Sizin ilk yaptığınız örnekte sorguya bir de FORMAT eklemek mümkün olur mu aceba? Yoksa, bir LİSTE KUTUSU DENETİMİ için "Bu kadarı da fazla!" mı?
:)
henüz değil.

sorguyu
Kod:
SELECT Left("                  ",18-Len(Nz(cstr(format(liste.[no],"#,##0 YTL")),""))) & Nz(cstr(format(liste.[no],"#,##0 YTL")),"") AS sagadogru
FROM liste;
olarak değiştirin.

Edit :
Ekli dosyayı inceleyin

Excel Vers. ve Dili
2003 türkçe
Ã?rnekleri uyguladım, sorun çözüldü. Açıkçası başlangıçta, Liste Kutusunda böyle birşeyin yapılabileceği konusunda çok da ümitli değildim.
Ama yapılabiliyormuş...

Sn. ALPEN'e ve
İlgilenen diğer arkadaşlara teşekkür ederim.

Excel Vers. ve Dili
2003 türkçe
Sn. ALPEN,

Yardımlarınızla sağa dayamayı başardığım listenin kayıt kaynağını -sıralama amaçlı- değiştirmek istiyorum. Ancak SQL komutunu VB kodu içinde düzgün çalıştıramıyorum. Gönderdiğim örneğe bakabilir misiniz?

Saygılar...