Soru listeleme

NADİR YILDIZ

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2016 Türkçe

Arkadaşlar böyle bir listem var çok KDV li olanları % 1 % 8 % 18 matrah ve kdv olarak ayırıyor.tek kdv % si varsa 10,70 ve 0,86 olarak yazıyor benim istediğim bu alandaki matrah ve kdv leri soldaki sarı alandaki gibi yazdırmaka istiyorum.formüllü yada makrolu çözümü varmı ?

Ekli dosyalar

NADİR YILDIZ

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2016 Türkçe
"AZ" sütununda iskonto var onuda düşmesi gerekiyor arkadaşlar

NADİR YILDIZ

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2016 Türkçe
arkadaşlar bunun makrolu yada formülle çözümü varmıdır ?

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
İş : Ofis 365 - Türkçe
Ev: Ofis 365 - Türkçe
Aşağıdaki gibi bir şey mi istiyorsunuz?

AX4 için:

=AI4+AL4+AO4

BA4 için:

=AK4+AN4+AQ4

Öyle değilse istediğinizi daha açık anlatır mısınız?

NADİR YILDIZ

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2016 Türkçe

sayın yusuf öncelikle ilginize teşekkür ederim

sorunumu daha net bir şekilde aşağıda anlattım

Mavi ve yeşil alan var mavi alanda faturaya ait matrah kdv iskonto ve genel toplam bilgileri var.yeşil alanda ise çoklu kdv dağılımları var.eğer faturanın içeriğinde sadece 1 adet kdv oranı varsa mesela % 8 gibi o zaman yeşil alanda dağılım olmuyor mavi alanda matrah kdv oluyor.eğer çoklu kdv varsa yeşil alanda % 1-8-18 olarak dağılım oluyor.benim istediğim yeşil alanda çoklu kdv dağılımı yoksa mavi alandaki kdv oranına göre sarı alandaki matrah ve kdv sütunlarına aktarması.yeşil alanda çoklu kdv varsa o zamanda kdv oranına göre sarı alana % 1 -8-18 matrah ve kdv olarak getirmek.sarı alanda olması gereken tutarları yazdım

Ekli dosyalar

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
AA4 formülü:

=EĞER(BH4>0;BH4;EĞER(YUVARLA($AX4*1%;2)=$BA4;$AX4;""))

AB4 formülü:

=EĞER(AA4<>"";1;"")

AC4 formülü:

=EĞER(AA4="";"";YUVARLA(AA4*AB4%;2))

AD4 formülü:

=EĞER(BK4>0;BK4;EĞER(YUVARLA($AX4*8%;2)=$BA4;$AX4;""))

AE4 formülü:

=EĞER(AD4<>"";8;"")

AF4 formülü:

=EĞER(AD4="";"";YUVARLA(AD4*AE4%;2))

AG4 formülü:

=EĞER(BN4>0;BN4;EĞER(YUVARLA($AX4*18%;2)=$BA4;$AX4;""))

AH4 formülü:

=EĞER(AG4<>"";18;"")

AI4 formülü:

=EĞER(AG4="";"";YUVARLA(AG4*AH4%;2))

AJ4 formülü:

=TOPLA(AA4;AD4;AG4)

AK4 formülü:

=TOPLA(AB4;AE4;AH4)

AL4 formülü:

=TOPLA(AC4;AF4;AI4)

NADİR YILDIZ

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2016 Türkçe
Sayın yusuf
formülleri dosyama uyguladığımda lacivert olanlarda sorun var nereden kaynaklanıyor
diğer satılarda tutarı almış ama lacivertleri almama sebebi kdv oranındaki küsür olabilir mi 0,0789699 gibi
yuvarla formülüyle çakışan bir durum olabilir mi ?

Ekli dosyalar

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Örneğin 10. satırda matrah 11,33TL

%18 KDV'si 2,0394TL.

Bu tutar Türk Lirası yuvarlama kuralına göre (bildiğim kadarıyla kanun gereği) 2,40 olması gerekiyor.

Dosyanızda ise yukarı değil de aşağı yuvarlandığından 2,03 olarak hesaplanmış.

Hata bundan kaynaklanıyor.

Doğru olan benim yaptığım olması lazım.

Eğer dosyanıza göre olması gerekiyorsa dosyanızdaki hesaplamanın kuralını belirtin, formülü ona göre güncellemeye çalışayım.

NADİR YILDIZ

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2016 Türkçe
Bu tutar Türk Lirası yuvarlama kuralına göre (bildiğim kadarıyla kanun gereği) 2,40 olması gerekiyor.
demişsiniz

2,0394TL. 2,04 olması gerekiyor.

başka şekilde düşünürsek kdv orantılaması yerine toplam tutardan % 18 li tutarı düşerek geri kalan % 8 matrah ve kdv ye % 18 i de matrah ve kdv olarak.eğer kdv dağılım yoksa direkt % 8 ve 18 li sarı alana yazdırmak
sarı alanın yanında ek bir sütunda kdv oranlarını belirleyerek listeleyebilir miyiz ?
neticede belli bir tutar var o tutarın içinde % 1-8-18 li var bu tutardan 1 - 8 liyi düşersek kalan % 18 lidir.eğer çok kdv li yoksa tek olanın kdv oranı neyse onu aktarmak gibi düşünürsek sonuç elde edebilirmiyiz

iyi çalışmalar

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Haklısınız, klavye sürçmesi, 2,04 olması gerekiyor elbette. :)

Son isteğinizi anlamadım maalesef.

NADİR YILDIZ

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2016 Türkçe
Yusuf bey mavi başlıklı olan sütunlara özetledim.kdv oranı % 1-8-18 tam sayı küsuratı yok.

düşeyara ile mavi başlıklı sütunları kdv oranına göre sarı alana formülle aldırabilir miyiz.
sarı alandaki % 1 kdv oranına göre mavi başlıklı alandan % 1 liyi bulup matrah ve kdv sini % 1 li sarı alana yazdırabilirmiyiz.düşeyara ile düşündüm ancak formül kuramadım % 8 % 18 lileride aynı yöntemle bir formül oluşturabilir miyiz ?

Ekli dosyalar

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Anlamakta zorlanıyorum ama yapmak istediğinizin V4 hücresinde =AK4 formülünden farkı nedir?

NADİR YILDIZ

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2016 Türkçe
yusuf bey
sizin gibi bir üstadın anlamakta zorlanacak bişey olmaması gerek diye düşünüyorum
benim yaptığım formül size göre çok basit olsada % 1-8-18 küsursuz geldiği için matrah ve kdv ler benim yazdığım alana geliyor
sizin yaptığınız formülde 11,33 tl matrahın kdv si 2,03 % 17,9170 gibi küsuratlı oranda kdv %si çıktığı için sarı alana bu tutarlar gelmiyor.
neticede kdv oranları 1-8-18 küsursuz olduğundan sarı alanda küsuratlı kdv oranını bulamıyor doğal olarak
benim yaptığım listede kdv oranları tam sayı olduğu için geliyor.
bu noktada sarı alana buradaki oranlara göre bu matrah ve kdv yi ilgili kdv oranına göre % 1-8-18 li sütunlara yazdırma problemi ortaya çıkıyor.
ben düşeyara ile bu sorun halledilir diye düşündüm ancak formülü kuramadım
düşeyara olmazda yatayara indis vb.formüllerle bunu çözebilirmiyiz diye düşünüyorum.
sanırım örnek ve açıklamalarım dahilinde yeterince net bir şekilde konuyu anlatıp sizin anlamanızı sağlamışımdır

iyi çalışmalar

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Maalesef o kadar üstad değilim :(

Hala anlamakta zorlanıyorum, neden aynı dosya içinde aynı sayfada aynı bilgiler hem V:AG, hem AH:AS hem de BK:CH olmak üzere üç farklı yerde olmak zorunda?

Anlayabilmemiz için örnek dosyada birkaç farklı örneği elle doldurup, neden öyle olması gerektiğini açıklarsanız iyi olur.

NADİR YILDIZ

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2016 Türkçe
ÜSTAD

3 farklı yerde olması gerekmiyor.bende çok sütun açma heveslisi değilim zaten
gayet basit bir şekilde ilk beyaz alandaki verileri kdv oranlarına göre sarı alanda listelemek istiyorum.isteğim bundan ibaret
sizin kurduğunuz formülde gelmeyen satırlar var öyle değilmi yukardada anlattığım üzere küsuratlardan kaynaklı değil mi ?
formülde sarı alana gelse ben niye yeni sütunlar ekleyeyim.
küsuratlardan dolayı gelmeyeni AH:AS arasında getirdim başka çaresi varsa çözüm önerinizi beklerim.
bundan sonrasında önceki mesajlarımda yazdığım gibi DÜŞEYARA-YATAYARA-İNDİS-KAÇINCI formülleri ile çözülemezmi ?
AH:AS Sütunlarındaki kdv oranına göre sarı alandaki kdv oranına göre listelemek bu kadar basit
AH:AS de % 1-8-18 kdv oranı neyse sarı alanda % 1-8-18 kdv oranına göre matrah ve kdv yi yazdırmak

bu daha başka nasıl analatırlırki bilemedim

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Bu kadar kızmanıza gerek yok, anlatabilseydiniz "anlamadım" demezdim değil mi?

#9 nolu mesajımın sonunda demiştim ki
Eğer dosyanıza göre olması gerekiyorsa dosyanızdaki hesaplamanın kuralını belirtin, formülü ona göre güncellemeye çalışayım.
Eğer o dosyanızda 2,04 olması gereken sonucun nasıl 2,03 olduğunu belirtseydiniz ve bu tüm durumlar için geçerli bir kural ise formülde düzenleme yapılabilirdi.

#15 nolu mesajımda da
Anlayabilmemiz için örnek dosyada birkaç farklı örneği elle doldurup, neden öyle olması gerektiğini açıklarsanız iyi olur.
demiştim. Onu yapsaydınız iyi olurdu.

Şimdiye kadar 4 dosya paylaştınız, dördü de birbirinden farklı:

İlk dosyanızda sarı alan AI:AT aralığında, anlayabildiğim kadarıyla sağdaki beyaz alanı soldaki sarı alana benzetmeye çalışıyordunuz.

İkinci dosyanızda sarı alan AA:AL aralığında, bu dosyada sağdaki alandan soldaki alana veri almak istediğinizi belirttiniz ve ona göre formül oluşturdum.

Üçüncü dosyanızda sarı alan V:AG aralığında, bunda verdiğim formüller var ancak KDV hesap farklılığı nedeniyle uygun olmadığını belirttiniz, ben de #5 nolu mesajı gönderdim.

4. dosyanızda bu sefer devreye AK ve devamı sütunlar girmiş.

Yine dosya adlarından anladığım kadarıyla dosyalarınız bundan daha fazla.

Öncelikle konunun tutarlığı açısından sabit bir dosya üzerinden çalışmak en doğrusudur. Bunun için ham dosyanızın bir örneğini paylaşın ve dosyada olmasını istediğiniz sonucu birkaç satırda örnek olarak göstererek bunun neden öyle olması gerektiğini açıklayın lütfen.

NADİR YILDIZ

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2016 Türkçe
sayın yusuf üstat
birincisi kızdığım yok anlattıklarımda ve istediklerimde bir çelişki yokki hepsi aynı
4 dosya paylaştığım doğrudur ancak en baştan beri sorunumu anlatma çalıştığım dosyalarımda hepsinde aynı sorun mevcut sorumu değiştirmedim
sizin küsuratlı kdv lerden dolayı veri gelmeyen sütunlar var bende basit bir formülle kdv oranlarını tam sayıya çevirdim.
benim AI-AT sütunları arasında yaptığım buydu zaten tam sayı kdv oranı
sizin sütunlarınızda kdv oranını tam sayıya çevirerek getirelecek çözüm önerisi varsa ne ala
diyorumki AI-AT Sütunlarındaki kdv oranlarına göre sarı alana kdv % sine göre % 1-8-18 olarak getirmesi
bu seferki örnekte renklendirdimki neyin nereye geleceğini daha net görülebilsin diye
yine aynısını söylüyorum düşeyara yatayara indis vb. formüller ile sarı alana verileri aktarmak için formül kuramazmıyız.
yada bunların dışında formül yada makrolu çözüm olabilir mi ?
burada başka cevap veren olmadığı için sizinle yazıştık
belki farklı çözüm önerileri olan arkadaşlarımız vardır.
inşaallah bu sefer anlatabilmişimdir

iyi çalışmalar

Ekli dosyalar

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Tartışmayı uzatmayıp konunun özüne dönmek istiyorum izninizle:

14. satırda ve diğer koyu mavi olan satırlarda) AR:AT yani %18KDV sütunları dolu olduğu halde neden KDV oranı belli olmayan AI:AK sütunlarındaki değerleri aldınız?

4. satırda 708,01'in %18 KDV'si 127,44 olması gerekirken nasıl 127,45 buldunuz? 5. satır da aynı şekilde?

Aynı nitelikteki (virgülden sonraki üçüncü basamağı 4 olan) 8. satırda neden diğerleri gibi 76,65 değil de 76,64 buldunuz (burdaki 74,64'ün klavye sürçmesi olduğunu düşünüyorum)?

İster makro ister başka bir formül olsun, istediğiniz çözüme ulaşabilmek için dosyanızdaki mantığın kesin net ifadelerle anlaşılması ve excele anlatılması gerekmektedir. Excel bir hesap sonucunun tam doğru bir hesap sonucunun hatalı olmasının mantığını "biz öğretmedikçe" kavrayamaz.

NADİR YILDIZ

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2016 Türkçe
Tşkler