Lütfen email veya özel mesaj ile soru göndermeyin !!!

Hüseyin

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 - Türkçe
Herkese Merhaba :hey:

Foruma kayıt olan veya kayıt olup soru gönderen üyelerimize çok teşekkürler.
Bu forum bunun için var. Umarım herkes aradığı cevabı burada bulur.

Ancak sizlerden bir ricam var :dua:

Lütfen email veya özel mesaj ile soru göndermeyin.
Gerek Moderatör arkadaşlara gerekse bana sık sık email veya özel mesaj ile sorular soruluyor.

Forumun amacı bilgileri paylaşmaktır. Her soruya verilen cevapta neticede bir bilgidir.
Tüm soru ve cevapların forumda olması gerekir ki daha sonra sürekli aynı sorular sorulmasın.

Emin olun foruma gönderdiğiniz sorular çok daha hızlı ve detaylı cevaplandırılacaktır.

Anlayışınızdan dolayı teşekkür ederim.

Hüseyin

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 - Türkçe
Merhaba Arkadaşlar,
görülen lüzum üzerine bu konuyu tekrar hatırlatmak ve genel bir bilgilendirme yapmak istedim.

Özel mesaj veya email ile lütfen soru sormayın.

Eskiden ara sıra geliyordu, hepsine nazikçe cevap yazmaya çalışıyordum. Ancak artık yanıtlayamıyorum ve direkt siliyorum, kusura bakmayın.

Özel mesaj veya email ile soru soran arkadaşlara şimdi ben soruyorum:

- Sizin diğer kullanıcılardan ne farkınız var? Neden foruma değilde özel soruyorsunuz?
- Kendinizi bizim yerimize koyun, 13000 üyenin hepsi mesaj atıp soru sorsa ne yapardınız?
- Bu forum sizce niçin kurulmuştur? Özel mesaj ile gelen soruları yanıtlamak için mi? Eğer öyle olsaydı foruma gerek kalmazdı, verirdik email adreslerimizi "bizim başka işimiz yok, siz soruları gönderin biz bekliyoruz" derdik.
- Forumda 50,000 adet soru ve cevap olması size hiç mi örnek olmuyor? Bunca üye özel mesajla soru sormayı akıl edemiş mi sizce?

Soruları olması gerektiği gibi foruma sorup, sadece gerekli durumlarda bizimle direkt irtibata geçen üyelerimizden bu yazı için özür dilerim, ancak artık her foruma girdiğimde birkaç özel mesaj ile sorulmuş soru görünce geriliyorum ve bu şekilde gerilimimi biraz olsun attım.

Sanırım bu yazı sonrasında biraz rahat edip, asıl işimize yani forum için çalışmaya zaman ayırabiliriz.

Saygılarımla

Hüseyin

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 - Türkçe
Çıldırmak üzereyim!!!!!!!!!!!

Forumun en altındaki menüde "Bize Ulaşın" sayfası var.
Bunun amacı forum ile ilgili çeşitli konularda bizimle irtibata geçmek için.
Bugün 10 dakika ara ile 2 tane email geldi. Bu hizmet kullanılarak gönderilmiş.
Tahmin edin bakalım içeriği ne?
Bildiniz!!!
Excel Sorusu.

Nasıl mutlu oldum anlatamam.
Bu iki üyemiz VİP olduklarını düşünerek, "Foruma soru gönderip vakit kaybedeceğime direkt Admine sorayım" diye düşünmüşler.

Arkadaşlar şaka bir yana lütfen bana yardım edin, bunu insanlara nasıl anlatacağız.
LÜTFEN ÖZEL MESAJ, EMAİL veya Bize Ulaşın formu ile
Excel Sorusu G Ö N D E R M E Y İ N.
Neden bazı arkadaşlar bunu düşünemezler.
30,000 üyemiz var. Herbir üye senede bir defa email ile bize soru gönderse günde ortalama 100 soru eder.

Excel Vers. ve Dili
exel2003 tr
size katılıyorum

özel mesajlara bende karşıyım. ancak ben sorunuma care bulamadan konum silindi. acık olan konuma da yetkili kimse cevap vermedi. ben exel de iyi degilim.ve sorunum var cözemedim. yardım alacagım yerde de alamayınca insan caresiz kalıyor.bilenlerden yardım istiyor. saygılar. siteniz cok ama cok güzel ve egitici.ama herkesin exell i cok iyi bildiğini sanmayın. teşekkürler.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003-Türkçe
Bende özel mesaj atmıştım zamanında ama bu bence bencilce biz soru soruyoruz ama nasıl soruyoruz karşımızdaki bunu ilk başta bizim anladığımız gibi anlıyormu bu bir ikincisi kimse bizim sorumuzu cevaplamakla yükümlü değil.
Tüm arkadaşlar oldukça samimi ve yardımsever bence bu konudada sonuna kadar haklılar işim bir an önce hallolsun diye mesajlar atmıştım kime attığımı bile bilmiyorum :) işte saçmalık burdan başlıyor.
iyi akşamlar...

Excel Vers. ve Dili
Ofis 2016 - Türkçe
Sorun Nedir???

sayın yetkili;
öncelikle forum siteniz çok güzel (siteniz diyorum...).ancak sanki burada belli bir gruplaşma veya ne biliyim seçicilik var.3-4 gün önce excel ile ilgili bir sorunum vardı (halen var) sitede topic açtım ve yardım istedim. cvp veren bir kişi bile olmadı daha sonra haliylen önce admine ve konuda uzman olduklarını düşündüğüm bir kaç kişiye p.m. attım ancak sonuç yine aynı. cvp yok cvp yok. açtığım başlıktada tekrar tekrar sordum arkadaşlar nerede hata yapıyorum diye. ama tahmin edin bunada cvp yok. şimdi tekrar soruyorum neden cvp yazılmıyor bir yerde hatamı yapıyorum. yada sorun nedir? bilelim.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
sayın yetkili;
öncelikle forum siteniz çok güzel (siteniz diyorum...).ancak sanki burada belli bir gruplaşma veya ne biliyim seçicilik var.....
Gruplaşmadan kastınız nedir bilmiyorum, burası herkese açık olup sadece excel düşkünlerinin birarada gelip bilgilerini paylaştığı bir forumdur. Forumun müdavimi üyelerimiz bilirler burada hiçkimseya karşı bir önyargı sözkonusu değildir.

Ancak sorunuzun ikinci kısmına katılıyorum, seçicilik elbette vardır, herkes bilgisinin yettiği ve uygun gördüğü soruyu cevaplamakta elbette seçici davranacaktır.

......3-4 gün önce excel ile ilgili bir sorunum vardı (halen var) sitede topic açtım ve yardım istedim. cvp veren bir kişi bile olmadı daha sonra haliylen önce admine ve konuda uzman olduklarını düşündüğüm bir kaç kişiye p.m. attım ancak sonuç yine aynı. cvp yok cvp yok. açtığım başlıktada tekrar tekrar sordum arkadaşlar nerede hata yapıyorum diye. ama tahmin edin bunada cvp yok. şimdi tekrar soruyorum neden cvp yazılmıyor bir yerde hatamı yapıyorum. yada sorun nedir? bilelim.
Bu yazınız üzerine sorunuzu inceledim ve cevapsız kalma sebebinin gayet normal olduğunu gördüm. Sorunuzla ilgili olarak eklediğiniz dosyayı açınca içinden 3 adet dosya çıkıyor (şifreyi yazmak için bile bir dosya eklemişsiniz insaf.) şimdi kendinizi sorunuzla ilgilenmek isteyen bir üyemizin yerine koyun, bu üç adet dosyayı gördüğünüzde tepkiniz ne olurdu? Ben söyleyeyim, sorunuzun çözümü kolay bile olsa yav üç dosya var, bu uzun bir iştir diye düşünüp dosyayı kapatmaktır. Verilecek ilk tepki budur. Ayrıca sorunuzu açıkladığınız metni ben bir kaç kez okuduğum halde anlamakta epeyce sıkıntı çektim.

Sonuç olarak şunu söyleyip konuyu kapatıyorum, bir eleştiri getirmeden önce, iğneyi kendinize çuvaldızı başkasına batırmalısınız. Biz size sorunuz mutlaka cevaplanacaktır diye bir sözde vermedik öyle değilmi. Bence bu eleştirinizle foruma haksızlık yapıyorsunuz.

Bu mantıkla soru sormaya devam ederseniz cevap almanızda mümkün olmayacak ve sizde hayal kırıklığına uğrayacaksınız, görünen durum budur.

Ayrıca mesajlarınızı incelediğimde kuralları okumadığınız ve forumun yönetim anlayışına henüz vakıf olmadığınızda anlaşılıyor bunuda yeni bir üye olmanıza bağlıyorum.

Excel Vers. ve Dili
excel 2003
sayın yetkili zannedersem bu yolla soru soran arkadaşlar foruma nasıl soru göndereceğini bilmedikleri için bunu denemişlerdir.bence sinirlenmek yerine bir kez daha açıkça bu yolun (ben dahil arkadaşlara)tarif edilmesi yerinde olacaktır.saygılarımla

Excel Vers. ve Dili
2007
Taraf Olmak

Sayın Arkadaşlar,

Buraya bir iki ay önce geldim. Ve kendimce exceli çok iyi bildiğimden bissürü soruya cevaplar verdim. Kendi namıma, benden çok daha deneyimli olduklarını düşündüğüm değerli uzman arkadaşlarca hiç yadırganmadım. Hatta üstüne, bilgimi küçümsemek yerine eksik cevaplarımı çok nazik bir dille düzelttiler.

Bunun yanında uslübu ukala bir insanımdır. bir keresinde Sn. Cost controlün bir sorusuna, Delinin kuyuya taş atması tabirini kullanmıştım. Düşünün adam birileri öğrensin diye günün sorusu sormuş. Ben ona deli felan diyorum. Bu halde bile; foruma yıllarını vermiş kişiler, iki aylık taze bir üyeye ahkam kesmediler.

Madalyonun bu yüzünde, çamur atılan hiç bir konuya katılmıyorum.

Madalyonun obir yüzünde ise, meraklı, haşarı, ilk öğrendiği fonksiyonun heyecanı ile program yazmaya çalışan gençler var. Kimsenin yardımcı olmak hevesini sorgulamayın. Bu üstadlardan ne kapabilirseniz kardır.

Excel Vers. ve Dili
Ofis 2016 - Türkçe
Sayın Leventm,
en azından yazmış olduğum bir şeye cvp gelmesinden mutluyum. bakın ne güzel açıklamışsınız. tşk ederim. amacım bağcıyı kovmak değil elbette, yeri geldiğinde (kendi düzeyimce) yardımcı olmak yeri geldiğinde forumdaki arkadaşlardan bilgi almaktır. yollamış olduğum dosyada 3 dosya var demişsiniz doğrudur. soruda zaten o. yani diyorumki birbirinden bağımsız iki çalışma kitabı arasında belirtmiş olduğum kıstaslar çerçevesinde bilgi aktarımı nasıl olur.sizce ben bu konuyu nasıl anlatabilirdim. yardımcı olunmasını istediğim konuyla ilgilide formları yollamak zorundaydım değilmi. yoksa asla ve asla yardımcı olacak-olmak isteyecek olan arkadaşlara zorluk çıkartmak değil. son olarak bakın baştada yazdığım gibi sorunu gerçekten güzelce açıklamışsınız beni üzen taraf o kadar mesaj yazmama p.m atmama rağmen ne sizden nede yolladığım diğer arkadaşlardan cvp gelmemesiydi. en azından sizin gibi yardımcı olmak isteyen arkadaşlar ne biliyim "içinde çok fazla dosya var" veya "sorunuzu daha net biçimde yazın" gibi mesaj yazabilirdi diye düşünüyorum. sizde kendinizi yerime koyun ve aynı durumda olduğunuzu düşünün sanırım azda olsa hak verirdiniz. (iğneyi kendime çuvaldızı başkasına batırma olayındada sanırım ben iğneyi kendime batırdım ki defalarca sormuştum "arkadaşlar nerede hata yapıyorum diye" ama yine önceden söylediğim gibi bir satır bile cvp gelmemişti.) bundan sonraki sorularımda bahsettiğiniz çerçeveler dahilinde dikkatli olacağım. unutmadan eğer dosyayı incelediyseniz çözüm yolu var mı? ilginiz için tekrar teşekkürler...

Son düzenleme:

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
........... unutmadan eğer dosyayı incelediyseniz çözüm yolu var mı? ilginiz için tekrar teşekkürler...
Eğer sorunuzu daha anlaşılır bir dille sorup, istediğiniz sonucu içeren bir örnek dosya ile desteklerseniz, çözüm yolu elbette bulunabilir.

Not: Eğer dosyanızdaki korumalarıda kaldırırsanız, en azından cevap vermek isteyen üyelerimizide bir zahmetten kurtarmış olursunuz. Aşağıdaki linkte geçmişte yaşadığım sıkıntıları dile getirmiştim, okumanızı öneririm.

Eklenen dosyalarda dikkat edilmesi gereken konular

Excel Vers. ve Dili
türkçe
Sayın hocam hatırlatma için teşekkürler.

Excel Vers. ve Dili
97/2000 XLS
"selamlar ihsanbey ben çok acemi bir kullanıcıyım geçen hafta bu siteye üye oldum hani ilim çinde de olsa gidin diyor ya bende kendi kapasiteme bakmaksızın boyumdan büyük işlerle uğraşmaya başladım bilmiyorum ,anlamıyorum ama ısrarla öğrenmek istiyorum işte böyle araştırıken sizin bu site çıktı karşıma bir iki mesaj atmaya çalıştım ama olumlu bir şey alamadım çünkü sitede dolaşmasını bilmiyorum .şimdi kendi kendime bol bol zaman harcıyorum şükür bir arpa boyu yol alabildim.ama bu seferde biraz daha ileri gitmek arzusu var içimde fakat bugün şu saat itibarı ile artık bıkkınlık geldi içime sizin bu site hakkında da bir kanıya vardım bilenlere yardımcı olunuyor bilmeyenlere cevab verilmiyor tabi şunuda unutmamak lazım kimse bana bir şey öğretmek zorunda değil aslındfa ben kendime kahırlıyım neden ben yapamıyorum diye neyse sizi fazla meşgul etmeyelim teşekkür ediyorum iyi çalışmalar diliyorum." bu mesajı uzman,güzide bir kardeşimize (ihsan beye) özel mesaj olarak atmışım cahillik işte bilmeden atmışım insan bir an evvel acele ile bir şeyler öğrenmek hırsı içinde ne yaptığını bilmiyor.o kardeşimizi beni bu linke yönlendirdi sağolsun burada da biraz inceleme yaptıktan sonra şu kanıya vardım evet burda gerçekten çok güzel şeyler oluyor emeği geçenlere ve sebeb olanlara teşekkür ediyorum saygı ile (uzmanlarda dahil) nyöneticilerin ve tüm emek sahiplerinin önünde eğiliyorum.bir sorun var bilmeyen insanlara da biraz anlayış gösterin bilse zaten o hataya düşmez benim gibi zaten komik duruma düşüyoruz insan bile bile komik duruma düşer mi? Ve ben hala nerde soru soracağımı ve nerden eleştiri,öneri yazacağımı bilmiyorum ister nüyeliğimi engelleyin ister iptal edin ben soru cevaplayan uzmanları ve değerli yöneticileri şimdi daha iyi anlıyorum kolay gelsin.