Makine İş Yükü Planlama

kulomer46

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office LTSC Professional Plus 2021 - Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
08-06-2027
Merhaba

Profil mesajı atabilirsiniz.

Selamlar...

kulomer46

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
08-06-2027
Merhaba

Bazı arkadaşların bana attıkları profil mesajlarını alıyorum.
Sizinki neden gelmiyor acaba.

Konuyu burdan paylaşınız. Dosya eklemek isterseniz ücretsiz dosya yükleme sitelerinden faydalanabilirisiniz.

Selamlar...

Excel Vers. ve Dili
Excel 2013 Türkçe
Merhaba

Bazı arkadaşların bana attıkları profil mesajlarını alıyorum.
Sizinki neden gelmiyor acaba.

Konuyu burdan paylaşınız. Dosya eklemek isterseniz ücretsiz dosya yükleme sitelerinden faydalanabilirisiniz.

Selamlar...
Belki altın üye olmadığım için olabilir. Sohbet gibi devam etmesin konu diye mesajdan anlatayım detayları diye düşünmüştüm.

İstediğim şey aslında şu, benim makinelerim var ve her bir makinemde yapılan işler farklı. Her makinemin sayıları da farklı. Ben işlerin dengeli olarak söz konusu makine hatlarına dağıtılmasını istiyorum. Dağılım yapılırken de dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var.
Bunlar,

1. Sevkiyat tarihine göre en yakın tarihte sevk edilecek üründen başlanmalı makinelere dağılım.
2. Sevkiyat tarihi aynı olan ürünlerden üretim süresi uzun olan ilk sıraya alınmalı makinelere dağıtılırken.
3. Burada bir diğer kısıt şudur. Aynı üründen farklı tarihlerde sipariş gelmiş olabilir. Kalıp tak çıkar durumu süre konusunda kayıp yaşatacağından, burada bir karar vermek gerekir. Aynı üründen gelen farklı tarihlerdeki siparişleri eğer üretim yoğunluğum yoksa aynı anda üretim planına almak gerekir. Ama eğer yoğunluk varsa normal sevkiyat sırasına göre gidilmelidir.
Günlük 18 saat civarı bir üretim yapılıyor. Bu da haftalık olarak 108 saate denk gelir. Üretim kapasitesi 108 saattir ortalama.
4. Makinelere dağılım yapılırken üretilecek ürünlerin hangi tarihlerde ve saatlerde başlayıp biteceği hesaplanarak ekranda görülmelidir.
5. Üretim Sevkiyat tarihinden 3 gün önce bitmeli. Ancak çok yoğunluk varsa biraz daha esnenebilir bu sürede.

Kısaca bu şekilde bir plan yapmak istiyorum mantık olarak.

kulomer46

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
08-06-2027
Merhaba

Taleplerinizi okudum. Bunları sakin kafayla okuyup yorumlamak ve anlamak lazım.
Çözüm üretebilirsem burdan paylaşırım.

Çözüm üretmek isteyen başka arkadaşlar olursa, çözümlerini burdan paylaşırlarsa işiniz daha hızlı ilerleyebilir.

Selamlar...

Excel Vers. ve Dili
Excel 2013 Türkçe
Merhaba

Çözüm üretmek isteyen başka arkadaşlar olursa, çözümlerini burdan paylaşırlarsa işiniz daha hızlı ilerleyebilir.

Selamlar...
Aslında ben makinelere dengeli dağıtım kısmını hallettim. Halledemediğim nokta sıralamaya göre üretimin biteceği başlayacağı tarihleri ve saatleri otomatik oluşturmak, aynı ürün siparişleri için kapasite konusunu devreye almak.

Çok teşekkür ederim.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2013 Türkçe
Merhaba

Selamlar...
Merhaba, bakma şansınız olabildi mi Acaba?

kulomer46

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
08-06-2027
Merhaba, bakma şansınız olabildi mi Acaba?
Değerli Arkadaşım Merhaba

Dosyanız bana biraz karışık geldi.
Belki yanımda olsanız birebir konuşup, taleplerinizi anlayıp beraber çözüm üretebilirdik.

Bazen çok açık anlatılmadığında talepleri anlamada zorlanıyorum.
Bazende çok kısa bilgi verilmiş talepler hakkında, kullanıcının yazmadığı noktalar hakkında bile sağlıklı fikir yürütüp kodları o şekilde yazabiliyorum.
Bu biraz talebin kendi ilgi alanımla ilgili olmasına, daha önce uğraşıp çözüm ürettiğim alanlara yakın olmasıyla alakalı olabilir.

Talebinize çözüm üretemedim.

Kolay Gelsin.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2013 Türkçe
Değerli Arkadaşım Merhaba

Dosyanız bana biraz karışık geldi.
Belki yanımda olsanız birebir konuşup, taleplerinizi anlayıp beraber çözüm üretebilirdik.

Bazen çok açık anlatılmadığında talepleri anlamada zorlanıyorum.
Bazende çok kısa bilgi verilmiş talepler hakkında, kullanıcının yazmadığı noktalar hakkında bile sağlıklı fikir yürütüp kodları o şekilde yazabiliyorum.
Bu biraz talebin kendi ilgi alanımla ilgili olmasına, daha önce uğraşıp çözüm ürettiğim alanlara yakın olmasıyla alakalı olabilir.

Talebinize çözüm üretemedim.

Kolay Gelsin.
Merhaba,

Bana profilden mesaj atmanız mümkün müdür acaba? Ben size gönderemiyorum da.

kulomer46

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
08-06-2027

kulomer46

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
08-06-2027
Peki teşekkür ederim o halde.
Pek yardımcı olamadım.
Konuyu sıfırdan tekrar açarsanız ilgili ve çözüm üretebilecek arkadaşlar çözümlerini sizinle paylaşabilirler.

Kolay Gelsin...

Excel Vers. ve Dili
Excel 2013 Türkçe
Pek yardımcı olamadım.
Konuyu sıfırdan tekrar açarsanız ilgili ve çözüm üretebilecek arkadaşlar çözümlerini sizinle paylaşabilirler.

Kolay Gelsin...
Maalesef daha önce açmıştım ancak belli bir noktaya gelip tıkanmıştık. Vakit ayırıp ilgilendiğiniz için teşekkürler.