Makinelerde üretim planı oluşturma hk.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2013 Türkçe
Arkadaşlar merhaba. 6 adet makinem var. Birbirleri yerine kullanılabiliyor. Yapmak istediğim şey bu 6 makineye dengeli olarak üretilecek ürünlerin dağılımını yapmak. Açıkçası şu an için bir kısıtım yok. Sadece elimde üretilecek ürünler ve bu ürünlerin toplam ne kadar sürede üretileceği bilgisi var. Söz konusu planı formülüze ederek mi yoksa vba üzerinden mi yapmak gerekir?
Makinelere dengeli dağılımı ile ilgili yardımcı olabilecek var mıdır acaba?

Teşekkürler şimdiden.

serhat2013

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2010
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
20-07-2025
Verilerinizi temsili olarak gösterirseniz yardımcı olamAya çalışırım .

Excel Vers. ve Dili
Excel 2013 Türkçe
Yardımcı olabilecek bir arkadaş yok mudur acaba?

walabi

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
excel 2010

excel 2013
06-08-2025
Merhaba,

Dosyanızdaki verilerden ve yazdıklarınızdan anladığım kadarı ile ekteki dosyayı hazırladım. Kontrol eder misiniz. Yazdıklarınızdan anladığım , bir malzeme için belli bir planlanan süre var, örneğin A malzemesi için 12 dk, ve bu malzeme 6 ayrı makinede işlem görebilmekte aynı şekilde. İsteğiniz şey, her malzeme için olan Toplam Sürenin makine sayısına bölünmesi midir. Benim anladığım bu.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
Excel 2013 Türkçe
Merhaba,

Dosyanızdaki verilerden ve yazdıklarınızdan anladığım kadarı ile ekteki dosyayı hazırladım. Kontrol eder misiniz. Yazdıklarınızdan anladığım , bir malzeme için belli bir planlanan süre var, örneğin A malzemesi için 12 dk, ve bu malzeme 6 ayrı makinede işlem görebilmekte aynı şekilde. İsteğiniz şey, her malzeme için olan Toplam Sürenin makine sayısına bölünmesi midir. Benim anladığım bu.
Merhaba, evet doğrudur. Her malzemenin üretim süresi var. Bütün malzemeleri 6 ayrı makinaya dengeli olarak dağıtmak istiyorum. Hazırladığınız çalışmayı altın üye olmadığım için göremiyorum. Link verme şansınız var mıdır? Çok teşekkür ederim emeğiniz için.

walabi

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
excel 2010

excel 2013
06-08-2025
Merhaba, evet doğrudur. Her malzemenin üretim süresi var. Bütün malzemeleri 6 ayrı makinaya dengeli olarak dağıtmak istiyorum. Hazırladığınız çalışmayı altın üye olmadığım için göremiyorum. Link verme şansınız var mıdır? Çok teşekkür ederim emeğiniz için.

Kontrol ediniz

Excel Vers. ve Dili
Excel 2013 Türkçe

Kontrol ediniz
Öncelikle emeğinize sağlık. Ama sanırım yanlış anlaşıldım. İstediğim şey şu. Mesela 1.sıradaki iş 3.6875 süresi sonunda hazır olacak. Ben bunu a makinasına yaptırdım. 2.iş 12.2083 süre sonunda hazır oluyor. Bunu da b makinasına yaptırdım. Bu durumda b makinası a ya göre 4 kat fazla süre iş yaptı. Dengeyi sağlamak adına diğer işleri mesela a makinasına ve diğer makinalara planlamak gerekir. Bu şekilde bir planlama yapmak istiyorum aslında.

Tevfik_Kursun

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2016 Pro - Türkçe 64 Bit
12-02-2029
Merhaba,
Çok emin değilim ama, belki yardımım olur. Sürenin saat olduğunu varsayıyorum. Toplam süre 1582,241 saat. 6 makinede iş yapılacak. Yaklaşık her birine sürenin 6 da biri kadar iş kalacak. Bu da 263,7069 saat demektir. Bu değere en yakın olan iş 74. sıradaki 265,2188 saatlik süreye sahip. Bana göre yapılması gereken, tüm işlerin yapılma süreleri büyükten küçüğe sıralayıp, her makineye düşen süre 263 saate erişinceye kadar paylaştırmak. Yapılması gerekenin bu olup olmadığını SKBR arkadaşımızın da teyit etmesi lazım. Sonrasında makro ile nasıl dağıtım yapılır bilemem.
Saygılarımla

Excel Vers. ve Dili
Office 2016 EN 64 Bit
25/05/2022
Öncelikle emeğinize sağlık. Ama sanırım yanlış anlaşıldım. İstediğim şey şu. Mesela 1.sıradaki iş 3.6875 süresi sonunda hazır olacak. Ben bunu a makinasına yaptırdım. 2.iş 12.2083 süre sonunda hazır oluyor. Bunu da b makinasına yaptırdım. Bu durumda b makinası a ya göre 4 kat fazla süre iş yaptı. Dengeyi sağlamak adına diğer işleri mesela a makinasına ve diğer makinalara planlamak gerekir. Bu şekilde bir planlama yapmak istiyorum aslında.
Amacınız, dağıtım sonrası her üründen eşit miktarda üretilecek olması mı?
Süresi sıfır olan ürünler üretime dahil mi?

Tevfik_Kursun

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
12-02-2029
Sayın Asri Hocam,
Ben de şimdi gördüm süresi sıfır olanları
Saygılarımla

cems

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
office 2003 tr + office 2010 tr 32bit
13-06-2024
Buradaki anlatımlardan , özellikle saat hesabından , konunun tekniğinde anlatıldığı için hiç bir şey anlamamakla birlikte , üretim makinalarını ürünün hazır olabileceği zamana göre takip temelinde daha önce şu şekilde bir program hazırlamıştım . Bir kontrol edin , ürün hammade özellikleri arasında
( şu an unuttuğum ) ilişkilere bağlı olarak üretme süresi takribi hesaplanabiliyor ve makinaların hepsi için şu azaldı şuna bobin götür gibi uyarılar verip makinanın işi bittiğinde işlem ( userformda en sağ kutu kırmızıya dönerek ) o makina için bitiyordu.
Bu takip 19 makina içindi .

Sizin sorunuz ve sorununuz buna benzer bir şey olup olmadığını karşılaştırmak için bir dener misiniz ?
Masaüstüne indirin ve ikonda sağ tıklayıp bu dosyaya güven işaretlerseniz engellemesiz çalışacaktır.

Ekli dosyalar

Tevfik_Kursun

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
12-02-2029
Sayın Cems,
İlk dosyada problem var
Saygılar

Excel Vers. ve Dili
Office 2016 EN 64 Bit
25/05/2022
Merhaba,

Öncelikle bu bir çözüm değildir. Sadece ulaşmak istediğiniz sonucun bu olup olmadığını anlamak istedim.
Bir boyutlu kesim optimizasyonu programı ile bu sonuca ulaşmayı denedim ve başarılı gibi dıuruyor.
Stok boyu olarak toplam süre girilirip. Her süre içinde 7 adet yazdığınızda 6 makinayı geçiyor.
6 adet yazdığınızda sadece 2 süre 7. makinaya kayıyor. Bu durumda bu iki süreyi 4 adet olarak düzeltince süre olarak dengeli bir dağılım oluyor.

Ekli dosyalar

cems

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
office 2003 tr + office 2010 tr 32bit
13-06-2024
Sayın Cems,
İlk dosyada problem var
Saygılar
Sayın Tevfik_Kursun

Gönderdiğimdosyayı burada denedim sorunsuz açıldı. Ancak ilk anda makina 3 için excel sayfasında formüllerde hata olduğundan #DEĞER uyarısı ile ben de karşılaştım , textboxların sayıya formatlanması gerektiğini bunu hazırladığım dönemde bilmiyordum .Doğal olarak metin görmüş ve öyle yazmış kurduğum sistem. Bu akşam arıza gösteren sayıların hepsini sayıya çevirdim, ancak textbox formatı ile uğraşmadım .
Ayrıca hatırlamak için baştan okumam gerek tüm kodları.

Hataya ulaşmak için VBE şifresi " cems " tir. Açtım ama belki o şekilde save etmemişimdir.

Dosyayı yüklemekteki amacım sorun ve cevap buna benzer mi değil mi sormak içindi , zira anlatımdan da bir şey anlamadım.

Ayrıca saygı bizden ; ustadım :)

Tevfik_Kursun

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
12-02-2029
Açıklamanız için teşekkür ederim.
İyi çalışmalar

Tevfik_Kursun

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
12-02-2029
Merhaba,
Keşke soru sahibi dönüş yapsaydı. Ekli dosya tamamen manuel.
İyi çalışmalar
Bağlantı

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
Excel 2013 Türkçe
Merhaba,
Çok emin değilim ama, belki yardımım olur. Sürenin saat olduğunu varsayıyorum. Toplam süre 1582,241 saat. 6 makinede iş yapılacak. Yaklaşık her birine sürenin 6 da biri kadar iş kalacak. Bu da 263,7069 saat demektir. Bu değere en yakın olan iş 74. sıradaki 265,2188 saatlik süreye sahip. Bana göre yapılması gereken, tüm işlerin yapılma süreleri büyükten küçüğe sıralayıp, her makineye düşen süre 263 saate erişinceye kadar paylaştırmak. Yapılması gerekenin bu olup olmadığını SKBR arkadaşımızın da teyit etmesi lazım. Sonrasında makro ile nasıl dağıtım yapılır bilemem.
Saygılarımla
Merhaba Tevfik Bey, evet yapılacak olan tam olarak bahsettiğiniz şey aslında. toplam süreyi makina miktarına bölüp çıkan süre kadarını her makina için doldurmak. Tabi doldururken her makinayı eşit bir şekilde doldurmak.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2013 Türkçe
Amacınız, dağıtım sonrası her üründen eşit miktarda üretilecek olması mı?
Süresi sıfır olan ürünler üretime dahil mi?
Merhaba, her üründen eşit miktarda üretilecek olması değil de her makineye dengeli üretim planı yapmak. Mesela bir makine 10 saat çalışırken diğer makine 1 saat çalışırsa otomatik olarak yığılma oluyor. Bunun önüne geçmek istiyorum. Hayır sıfır olanlar üretime dahil değildir.