MAKRO İLE NOT DEFTERİ OLUŞTURMA ?

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Notlarınızı nasıl tutmak istiyorsanız siz bir şablon paylaşın. Onun üzerinden gidelim.

Excel Vers. ve Dili
türkce
Notlarınızı nasıl tutmak istiyorsanız siz bir şablon paylaşın. Onun üzerinden gidelim.
hocam söyle diyeyim. saplon içinde bir sıra no olacak 1 2 3 4 gibi. 1 sırada adamla görüştüm bilgileri yazacagım not olacak genişte olabilir. ve en sonuna da tarih ekleyebilecegim durum yani söyle düşünün
sıra no görüşme durumu tarih
1 alibey ile görüşüldü. evi ile evrakları gönderilecek 14.09.2020

bu şekil gibi ? dogru mu anladım acaba? saplon olarak istediginiz

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Sağlıklı ilerleyebilmemiz için kafanızdakileri excel sayfası olarak şekillendirmeniz gerekiyor.

Bu şekilde bir dosya paylaşırsanız sağlıklı ilerleyebiliriz.

Excel Vers. ve Dili
türkce
Sağlıklı ilerleyebilmemiz için kafanızdakileri excel sayfası olarak şekillendirmeniz gerekiyor.

Bu şekilde bir dosya paylaşırsanız sağlıklı ilerleyebiliriz.
teşekkürler hocam :D anlatamadım ki :) zaten paylaştığım dosya hazır dosya sadece o excelde müşteri kişileri ile görüştüğüm konuşmaları not alacagım yeni bir excel yada not defteri gibi birşey istiyorum :D

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Bende size derdimi anlatamadım..

İsim listesinde mükerrer isim olma durumu olabilir mi?

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Ben sizin dosyanızın üzerinde bahsettiğim kurguyu hazırladım. ŞABLON sayfasını dilediğiniz gibi şekillendirebilirsiniz.

LİSTE ve ARAMA sayfalarında isimlere çift tıkladığınızda yani B sütunundaki isim yazan hücrelere çift tıkladığınızda dosya sizi yönlendirecektir.

Biraz kurcalayın. Sorun çıkarsa düzenleme yaparız.

Umarım beklentinizi karşılar.

Harici Link (Silinebilir) ; https://s7.dosya.tc/server17/86zjyv/EMLAK_PROJE.xlsm.html

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
türkce
Ben sizin dosyanızın üzerinde bahsettiğim kurguyu hazırladım. ŞABLON sayfasını dilediğiniz gibi şekillendirebilirsiniz.

LİSTE ve ARAMA sayfalarında isimlere çift tıkladığınızda yani B sütunundaki isim yazan hücrelere çift tıkladığınızda dosya sizi yönlendirecektir.

Biraz kurcalayın. Sorun çıkarsa düzenleme yaparız.

Umarım beklentinizi karşılar.

Harici Link (Silinebilir) ; https://s7.dosya.tc/server17/86zjyv/EMLAK_PROJE.xlsm.html
valla hocam çok teşekkür ederim faydası oldu bu dediğin olabilir. çok iyi peki bu şaplonu nasıl oluşturdun? nasıl ögrenebilirim peki sana zahmet ? alalh razı olsun senden

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Dosyanıza boş bir excel sayfası ekleyerek oluşturdum.

Başlıkları sizin mesajınızda bahsettiğiniz şekilde düzenledikten sonra EKLE menüsünden TABLO olarak düzenledim. Olay bundan ibarettir.

Excel Vers. ve Dili
türkce
Dosyanıza boş bir excel sayfası ekleyerek oluşturdum.

Başlıkları sizin mesajınızda bahsettiğiniz şekilde düzenledikten sonra EKLE menüsünden TABLO olarak düzenledim. Olay bundan ibarettir.
tmm ben yeniden yapmak istedim. de yeni sayfa oluşturdum. ekle den tablo ekledim başlıkları da aynı yaptım ama o kişileri tıkladıgımda nasıl yeni bir sayfa açıyor ki o kısmı anlamadım şaplonu ? aşama aşama yazabilirmisiniz acaba? size zahmet

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Kurgu şu şekilde;

Siz "Liste" sayfasından ya da "Arama" sayfasında "B" sütununda isim yazan hücrelere çift tıkladığınızda ilgili isme ait varsa önceden aynı isimle oluşturulmuş sayfayı otomatik olarak açar. Yoksa uyarı verir ve oluşturulsun mu diye size sorar evet derseniz isim listesindeki tüm veriler döngüye alınır. Olmayan sayfalar "Şablon" sayfası çoğaltılarak oluşturulur. Oluşturulan sayfaya müşteri ismi verilir. (Eğer listenizde farklı müşteri fakat isim benzerliği olma durumu varsa burayı düzenlemek gerekecektir. Ben böyle bir durumun olmadığını varsaydım.)

Sayfalar bir kez oluştuktan sonra siz sayfayı silene kadar ya da sayfa adını müşteri adı dışında başka bir ad verene kadar artık uyarı mesajı gelmeyecektir.

Siz oluşturulan sayfalara Liste ve Arama sayfalarında B sütunundaki hücrelere çift tıklayarak ulaşarak bilgi girişi yapabilirsiniz.

Liste sayfasını açtığınızda müşteri sayfaları otomatik olarak gizlenerek görüntü kirliliği ortadan kalkar. Hem bu şekilde dosyaya biraz daha görsellik katmış olduk.

Umarım açıklayıcı olmuştur.

Excel Vers. ve Dili
türkce
Kurgu şu şekilde;

Siz "Liste" sayfasından ya da "Arama" sayfasında "B" sütununda isim yazan hücrelere çift tıkladığınızda ilgili isme ait varsa önceden aynı isimle oluşturulmuş sayfayı otomatik olarak açar. Yoksa uyarı verir ve oluşturulsun mu diye size sorar evet derseniz isim listesindeki tüm veriler döngüye alınır. Olmayan sayfalar "Şablon" sayfası çoğaltılarak oluşturulur. Oluşturulan sayfaya müşteri ismi verilir. (Eğer listenizde farklı müşteri fakat isim benzerliği olma durumu varsa burayı düzenlemek gerekecektir. Ben böyle bir durumun olmadığını varsaydım.)

Sayfalar bir kez oluştuktan sonra siz sayfayı silene kadar ya da sayfa adını müşteri adı dışında başka bir ad verene kadar artık uyarı mesajı gelmeyecektir.

Siz oluşturulan sayfalara Liste ve Arama sayfalarında B sütunundaki hücrelere çift tıklayarak ulaşarak bilgi girişi yapabilirsiniz.

Liste sayfasını açtığınızda müşteri sayfaları otomatik olarak gizlenerek görüntü kirliliği ortadan kalkar. Hem bu şekilde dosyaya biraz daha görsellik katmış olduk.

Umarım açıklayıcı olmuştur.
hocam çok teşekkür ederim. kullanılması gereken en iyi şekilde açıklamışsınız ama ben açıkcası onu istemedim. yani bunu siz nasıl yaptınız bende yapmak istiyorum. yani ögrenmek için nasıl öyle saplon oluşturdunuz gibi .yoksa liste ve arama sayfalarında b sütununa cift tıklıyorum ama hic birşey gelmiyor. yani kendim sıfırdan oluşturmak için istiyorum. yani örnegin b sütununa tıkladım saplon oluşturdum söyle böyle gibi. aşama aşama gibi. nasıl oluşturdugunu yazabilirmisin ? umarım kendimi anlattım :D yada ben anlayamıyorum :D

Excel Vers. ve Dili
türkce
yani nasıl yapıldığını öğrenmek istiyorum. sıfırdan yapmak için mesela size excel dosyasını gönderdim. siz nasıl yaptınız öğrenmek amacıyla soruyorum. kendim de sizin yaptığınız gibi yapmak için

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Çift tıklama işlemi için makro kodları yazdım. ALT+F11 tuşlarına basarak görebilirsiniz.

Makroları öğrenmek istiyorsanız biraz forumları gezip vakit ayırmalısınız. Nette bol bol videolar var. İzleyip bol bol pratik yapmalısınız. Gerekirse kurslara gidebilirsiniz.

Excel Vers. ve Dili
türkce
Çift tıklama işlemi için makro kodları yazdım. ALT+F11 tuşlarına basarak görebilirsiniz.

Makroları öğrenmek istiyorsanız biraz forumları gezip vakit ayırmalısınız. Nette bol bol videolar var. İzleyip bol bol pratik yapmalısınız. Gerekirse kurslara gidebilirsiniz.
tmm işte korhan hocam bende onu soruyorum. sen konuyu bahsediyosun tmm onu anladım. biliyorum. ama makro kod yazmıssın eline saglık yani nasıl yaptığını da anlatsan biz de yapabiliriz. sırf bu kod için bütün sitede ki egitimi yada makroyu su gibi bilmememi gerektirmiyor ki. burada yardımlaşma ile insanlar yardımcı oluyor. ve bu kaynakları ücretsiz paylasıyor. siz de sagolun bir emek verdiniz görüyorum. işimizi kolaylaştıran yönlendirmeler yaptınız sadece makroyu nasıl yaptınız hangi kodu kullandınız ve işlemleri nasıl yaptığınızı ögrenmek istiyordum. neyse teşekkürler yine. herşey için

SeviLmeyen

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office 365 E3
Korhan Bey selamlar. Emlak Proje isimli dosya ile ilgili olarak demem o ki benim bi şekilde işime yarayabilir. Kendime uyarlamaya çalışacağım tıkandığım durum olursa sizlerle paylaşacağım.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
@jaguar0007,

Anlamadığınız bir konu var. Öyle "ha" deyince bu işler öğrenilemiyor maalesef. Bilmeyen kişileri işin temelini öğrenmeleri için elbette en basit konulara yönlendiriyoruz ki hızlı şekilde durumu kavrayabilsinler.

Kusura bakmayın ama siz tabiri caizse "apalamadan yürümeye" çalışıyorsunuz.

Benim kodları açıklamam hiç bilmeyen bir kişi için hiç birşey ifade etmeyecektir.

Bu sebeple adım adım gitmenizde fayda var. Önce işin temelini öğrenmeniz gerekiyor. Hatta eğer excel konusunda bilginiz zayıfsa size tavsiyem makrolara geçmeden önce excelin yerleşik özelliklerini iyice öğrenip etkin şekilde kullanmaya çalışmanız olacaktır. Zaten ondan sonra ister istemez makrolara bulaşırsınız.

Kolay gelsin.

Excel Vers. ve Dili
türkce
@jaguar0007,

Anlamadığınız bir konu var. Öyle "ha" deyince bu işler öğrenilemiyor maalesef. Bilmeyen kişileri işin temelini öğrenmeleri için elbette en basit konulara yönlendiriyoruz ki hızlı şekilde durumu kavrayabilsinler.

Kusura bakmayın ama siz tabiri caizse "apalamadan yürümeye" çalışıyorsunuz.

Benim kodları açıklamam hiç bilmeyen bir kişi için hiç birşey ifade etmeyecektir.

Bu sebeple adım adım gitmenizde fayda var. Önce işin temelini öğrenmeniz gerekiyor. Hatta eğer excel konusunda bilginiz zayıfsa size tavsiyem makrolara geçmeden önce excelin yerleşik özelliklerini iyice öğrenip etkin şekilde kullanmaya çalışmanız olacaktır. Zaten ondan sonra ister istemez makrolara bulaşırsınız.

Kolay gelsin.
ben size hak veriyorum bu dediklerinizi öğrenci olarak yapmak lazım. ve rahat kafayla oturup öğrenmek lazım.ozmanda zaten sizlere ihtiyac olmayacaktır. bu sitenin amaçı nedir ? insanların işini kolaylaştırmak insanların takıldığı yerlerde yardımcı olmak ben de size zatenbelli bir şaplon listeyi kendim yaptım bir yere kadar ve sizden sadece oraya not defteri yada yeni excel açmak istediğimi belirttim. siz de sagolun saplon oluşturmamı söylediniz ve bunu bende bilmiyorum. sizde işimi kolaylaştırmak adına bir çözüm yaptınız saplon ürettiniz ve gördüm. burada o şaplonun makronun kodunu tabi herşeyini bilmeme gerek yok makroyu alıp yapıştırmak yeterli olacaktır. yada sizin yönlendirmeniz ile ama sizde sırf bunun için :D egitimi sıfırdan ögrenmemizi söylüyorsunuz :D teşekkür ederim. korhan bey

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Söylemimde ısrarlıyım. (Tecrübeyle sabittir...)

Excel Vers. ve Dili
türkce
Söylemimde ısrarlıyım. (Tecrübeyle sabittir...)
korhan hocam ozman yeni gelen birine yada size soru soran birine direk eğitim almalısınız demeniz lazım yardım etmeden önce :) ilk önce excel eğitimini tamamla demeniz gerekiyor :D ozaman ısrarlı olup olmadığınız anlaşılır :) teşekkürler yinede herşey için

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Eğer yeni gelen biri ben makro yazmak / exceli üst seviyede kullanmak istiyorum derse ben söylemimde yine ısrar ederim. Çünkü makroları öğrenebilmeniz için ve daha profesyonel işler yapabilmeniz için excelin yerleşik işlevlerine ve menülerine hakim olmanız gerekir.