Makro İle Sütunlara Ayırma

baydeniro

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2016
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
20-02-2025
Merhaba arkadaşlar. Aynı satır içindeki ama farklı verilerden bir metni makro ile sütunlara ayırmak mümkün mü ?

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 Tr
Elbette mümkün ama bunun için daha kolay yollar var wordde tablo menüsünde metni tabloya çevir seçeneği ile bunu halledebiliriz. Tek ihtiyaç olan verileri birbirinden ayırmak için bir nirengi noktası normalde bu tab karakteri veya boşluk olabilir, ama sizin ki biraz karışık, metni ufak tefek müdahalelerle ayırmanın yapılacağı yerlere özel karakterler koyarak, (tab, yıldız vs bu karakterlerden başka olmamalı ki yanlışlık olması) ve daha sonra ilgili kısmı seçip metni tabloya dediğimizde açılan kutuda kullandığımız özel karakteri de belirterek işlemi tamamlayabiliriz.

baydeniro

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2016
20-02-2025
Janveljan ilginize çok teşekkür ederim. Ancak bu şekilde olmuyor. Makro ile bir çözüm var mı araştırıyorum !!

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 Tr
anladığım kadarıyla ETA'nın dos versiyonundan alınmış bir muhasebe fişi. Bu sebeple metni sutunlara dönüştür burada işe yaramaz. Bunu excelde açmanın tek yolu fişi ETA'da Shift+F4 ile dosya olarak (uzantısız) kaydetmek ve excelin içinden dosyayı çağırmaktır. Bu şekilde excel tanımadığı bir dosya formatı olduğu için size dil seçenekleri ile metni sutunlara çevirme seçeneklerini getirecektir. başlıklarınıza göre sutun yerlerini işaretleyip kolaylıkla sutuna çevirebilirsiniz. 4-5 sene kadar ETA'dan excel'e veri aktarımını bu şekilde yaptım. umarım anlatabilmişimdir.

baydeniro

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2016
20-02-2025
Sayın Eser Gökay ilginize çok teşekkür ederim. Dosya yağısı aynen belirttiğiniz gibi. Ama yine de ayırmayı beceremedim. Acaba siz ayırabildiyseniz dosyayı ekler misiniz lütfen !

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 Tr
Eser Beyin söylediklerini belgeyi notepade yapıştırıp, excelde o notepad dosyasını açarak denedim, metin alma sihirbazında sabit genişlik kısmını seçip elle tek tek genişlikleri ayarlayınca oluyor. Sadece üstteki ve alttaki satırlar biraz karışıyor o kadar.

baydeniro

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2016
20-02-2025
Janveljan ilgin için çok sağolasın. Ben de bir deneyeyim :)