Makro

Merhaba,

excel seviyorum.Ama şu en basit makrolara bile kafam basmıyor.Sıfırdan bana öğrenmem için yardımcı olur musunuz?

Saygılar

mnz

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002 (Tr)
Önce excel de boş sayfa açın. Excel menüsünde bulunan Araçlar > Makro > Makro Kaydet e basın ve kısayol oluşturmak için Ctr + nın yarına bir harf yazın. (nasıl F1 e bastığımızda Yardım dosyası açılıyor ise Ctrl+ ve ilgili harfe bastığınızda bu makro çalışacaktır) Tamam a basın. (Excel yaptığınız her işlemi izlemeye başladı ve sizin yerinize makro kodlarını yazmaya hazır)
şimdi istediğiniz bir hüreye harf veya sayı yazın.
Makro Kaydını Durdur tuşuna basın.
Araçlar > Makro > Vb Kod Düzenleyicisini açın Sol üst menüde çalışma kitabınızın altına Modules klasörü oluşturulduğunuu içinde de Modül1 in olduğunu göreceksiniz. Modül1 i açın yapmış olduğunuz Makro Kaydına ilişkin kodlar burada yazar. (Kayıt esnasında yapmış olduğunuz işlem hücre seçmek ve hücre içine veri girmek olmuştu)

Örn. A1 hücresini seçtiniz diyelim => Range("A1").Select (A1 hüresini seç)
ActiveCell.FormulaR1C1 = "A" (Seçilmiş olan aktif hücrenin içeriğine "A" yaz)

Bunu excel kayıt esnasında sizin yerinize yazıyor.
Ama bunu kısası şöyle de olabilir.
Range("A1")="A" (Bunun anlamı da A harfini A1 hücresine yaz. Yani hücreyi seçmeden direkt olarak komut verdik)

Bu tür kodlar ile excel e istediğimizi yaptırma imkanızım oluyor.

İyi çalışmalar.

Merhaba,
vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederim.Denedim.Sonuna kadar oluyor.ama kusura bakmayın dedim ya kafam çok iyi basmıyor.Yani biz ctr+istediğimiz harf yada sayıyı verdiğimizde artık makro kaydedildi istediğim dosyada çalıştırabilir miyiz demek.Eğer öyleyse benim bunu başaramadım.kısayol tuşunu da denedim olmadı üst kırak nedemek:((

Diyelim ki sürekli gerekli bir tablo hazırlayıp makro adı versem istediğim herhangi bir excel dosyasında çalıştırabiilrmiyim bu makroyu..Şimdiden tekrar teşekkür ederim......Lütfen yardım edin

saygılar