Soru Makroda Chrome'yi Veya Edge'yi Çalıştırmak Istiyorum..

Katılım
29 Mart 2012
Mesajlar
19
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
Kıymetli arkadaşlar;
Ben excelde İntenet explorer i açan bir makro kodu ile exceli çalıştırıyorum ve işlemlerimi yapıyorum. Lakin şu son güncellemeler ile bazı kullanıcılarım İnternet explorer i açamadığını ve bu yüzden hem hızlı olsun diye hemde güncellemelerden etkilenmemek için chrome veya edge de makroları çalıştırmak istiyor. Bu konuda destek sağlayabilir misiniz Lütfen. Ne yapmam gerekli bu uygulamaları çalıştırmak için.. Örnek kod aşağıda mevcuttur. İlginiz için şimdiden teşekkürler...

On Error Resume Next


20 Shell "TaskKill/f/im iexplore.exe"

If Range("Q1").Value = "" Then 'boş ise
MsgBox "Tebrikler!", , "İşlem tamamlandı"
Exit Sub
Else


basla = Timer: While (Timer - basla) < 1: Wend
Dim ie As Object, i As Integer
Set ie = VBA.CreateObject("internetexplorer.application")
With ie


Yukarıda ki kodun olduğu kısım internet explorer in olduğu kısım bu konuda nasıl bir değişiklik yapabilirim. Chrome edge exe lerini yazsamda çalıştıramadım. Farklı bir yöntemi var mıdır?
 

Korhan Ayhan

Moderatör
Yönetici
Katılım
15 Mart 2005
Mesajlar
28,751
Excel Vers. ve Dili
OFFICE 2019 PRO TR
Makrolar Internet Explorer ile entegre çalışmaktadır.

Forumda Selenium diye bir şeylerden daha önce bahsedilmişti. Bir araştırın isterseniz.
 
Katılım
29 Mart 2012
Mesajlar
19
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
Makrolar Internet Explorer ile entegre çalışmaktadır.

Forumda Selenium diye bir şeylerden daha önce bahsedilmişti. Bir araştırın isterseniz.
Hocam bahsettiğiniz konuya baktım lakin bu bir uygulama veya eklenti diyebiliriz sanırım, bu yöntemle açılan konuların çoğu veri çekmek için kullanılıyor. benim işlemim tam tersi. vba kodu ile chrome den belirlenen sayfayı açıp içerisine işlemler girerek kapatmaını sağlıyor yani bulduğum konularda chrome açmıyor arka planda chrome de işlemler yapıyor diye buldum bazı konularda.. Başka bir yöntemi varsa yardımcı olabilriseniz sevinirm.

Birde Makrolar explorer ile entegre çalışıyor demişsiniz. ben bu konuyu tam anlamadım. peki yeni windows 10 güncellemesi ile internet explorerin artık varlığına son verileceği söylendi ve yeni güncelleme yapanlarda explorer artık kullanılamıyor. office 365 veya office 2019 - 2016 kullanan windows 10 kullanıcıları artık excel tablomu kullanamadıkları ile ilgili geri dönüş sağladılar. Windows hem vba nın nimetlerini sunacak ama exploreri kaldıracak burda bir çakışma söz konusu acaba bunu nasıl aşıyorlar.. chrome açmasa da en azından edge yi açsa bana yine yeter.. edge yi çalıştıramaz mıyız acaba.. bu konuda da yardımcı olursanız sevinirm veya bildiğiniz farklı bir yöntem varsa memnun olurum..
 

Zeki Gürsoy

Uzman
Uzman
Katılım
31 Aralık 2005
Mesajlar
3,938
Excel Vers. ve Dili
Office 2019 (64 bit) - Türkçe
...yeni windows 10 güncellemesi ile internet explorerin artık varlığına son verileceği söylendi ve yeni güncelleme yapanlarda explorer artık kullanılamıyor....
IE, özellikle VBA içersinde DOM arayüzünü kullanabilmek için kullanılıyor. Ancak teknolojik açıdan desteği olmadığı için javascript hataları veya tarayıcı uyumsuzluğu nedeniyle bazen kullanılamamaktadır.

Bu nedenle VBA kullanıcıları için yine UserForm üzerine çizilebilen yeni nesil Gecko (Firefox) WebBrowser otomasyonu yazdım. Şu an testlerini yapıyorum. Tamamen bittiğinde ise forumda yayınlayacağım.

.
 
Üst