Makroyla bir metin parçalara ayrılabilir mi?

assenucler

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 TR 64 Windows 11 Home Single Language x64 TR
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
29-05-2025
Merhaba.

Bir siteden 1500 satırdan oluşan ingilizce internet terimleri ve açıklamalarını kopyala yapıştır ile excel sayfasına aktardım.

access control (erişim kontrolü). Windows NT ve Windows 2000'de yer alan güvenlik mekanizması. Bu mekanizma ile nesnelerin kim tarafından kullanılacağı belirlenir.
Intranet. Internet teknolojilerinin şirket ya da organizasyon içinde etkin iletişim ve bilgi akışı için kullanımıdır.
DDL. Data Definition Language. Bir database yapısını modellemek için kullanılan SQL deyimleri. DDL ile uzak database'ler yaratılır, değiştirilir ve silinebilirler.

Sözlükten alıntı yaptığım üç örnek yukarıdaki gibidir. Excel'e aktardığımda her biri A1, A2 ve A3 gibi alt alta hücrelere sıralandı.

İsteğim, A kolonundaki kalın ve normal yazılı metnin, kalın siyahla yazılı sözcüklerinin B kolonuna ; açıklamanın C kolonuna satır hizasına formül ve/veya makro yardımı ile yazılabilmesi.

Formül ile pek başaramadım. Formül veya makro ile çözümü mümkün olabilecek bu işlem için emek vererek yardımcı olacak tüm forum dostlarına öncelikle teşekkürler. (Windows XP SP2 Türkçe ve Office 2003 SP1 İngilizce ).

inceleyin

edit: verilerin a1 hücresinden itibaren başladığı ve a1 hücresindeki metnin ilk karakterinin kalın(gerçi kalın italik altı çizili de olabilir) olduğu varsayılmıştır.

assenucler

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
29-05-2025
Sn. Alpen

Konunun uzmanı olduğunuz anlaşılıyor. Ã?zellikle kısa sürede verdiğiniz yanıta çok teşekkürler.

Makro çalışıyor. A kolonundaki metin B1 ve C1 hücrelerine tam istediğim gibi aktarıldı. Acaba C kolonuna yazılan türkçe açıklama metinlerinden bir çoğunun başındaki nokta işaretinin çıkmaması mümkün olabilir mi?

T

TRABLUS

Misafir
Onada ben belki yardımcı olabilirim.C sütununda yazılı hücrelerini blokla ve ctrl+H tuşuna bas.Çıkan pencerede aranan yerine . işareti koy ve yeni değer kısmını boş bırakarak aşağıda tümünü değiştir butonunu tıkla.Sanırım yardımcı olmuşdur.

assenucler

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
29-05-2025
Teşekkürler Trablus, sagol.

Acaba C kolonuna yazılan türkçe açıklama metinlerinden bir çoğunun başındaki nokta işaretinin çıkmaması mümkün olabilir mi?
sayın Trablus un cevabına alternatif olarak kod daki

Kod:
Cells(i, 3) = Right(Cells(i, 1), Len(Cells(i, 1)) - j + 1)
satırını
Kod:
Cells(i, 3) = Right(Cells(i, 1), Len(Cells(i, 1)) - j )
olarak degıstırın.

assenucler

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
29-05-2025
Yakın ilginize selam, sevgi ve saygılar.

T

TRABLUS

Misafir
Sayın ALPEN Bey'in cevabı burada benim verdiğim cevaptan daha garantili çünkü ben orada şunu belirtmeyi unutmuşum ctrl+H tuşları ile . yı silerseniz belirtilen hücrelerdeki bütün noktaları siler sadece baştaki noktayı değil.