makroyla olusturulan grafigin seklini degistirmek

Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office Excel 2003 - Ingilizce
Merhaba Arkadaslar,

Ekteki dosyada da gordugunuz gibi, cost control'un yolladigi kodlarla , grafigi olusturacak kodlari da bir onceki dosyaya ekledim.
Ancak grafigin formati yanlis ve bunu degistiremiyorum. Grafigi Chart3_Data'dan olusturan Makroyu kaydederken chart Wizard'in 2. Adimindaki Series in: secenegini satir yerine sutun secince normalde sorun cozulmustu ancak makroyu calisitirdikca bu sorun gene geldi.
Grafigin "Legend" bolgesinde isimler yerine "Aylar". X ekseninde ise "Aylar" yerine isimler olsun istiyorum ama Kodlari nasil degistirecegimi maalesef bilmiyorum. Yardimci olabilecek arkadaslara cok tesekkurler...

Saygilar,

Onur Arkan

Excel Vers. ve Dili
ilaveten

Arkadaslar,

Zannedersem ekteki grafikteki isimleri x eksenine tasiyabilmek icin suna benzer bir kod yazmam gerekiyor ama nasil debug vermeden kodu macroya ekeleyebilecegimi bulamadim , yardim edebilirseniz cok sevinirim.

ActiveChart.ChartWizard.(,,,[:=xlColumns])

Excel HElp menusunden gordugum kadariyla 3 tane virgulu koyunca secenek (PlotBy) opsiyonuna geliyor, bu opsiyona gelince de xlcoloumns yani sutunlar secenegini isleme koymam gerekiyor. Bir yerde paragraf isareti yanlisi var ama bulamiyorum.

Excel Vers. ve Dili
yeni

Arkadaslar,

Istenilen grafik formatini ekte "Saldo Graph" sayfasinda gorebilirsiniz. diger attachmet'la karsilastirdiginizda sanirim yapmaya ugrastigim sey daha kolay farkediliyor. Grafigi degistirmek icin yaptigim tek sey, grafige sag tusla tiklayip "source data" sonra da "series" bolumundeki option butonunu rows'dan coloumns'a degistirmek oldu. Yaptigim islemi macroya kaydedip kodlari uyarlamaya calistim ama ise yaramadi. Su an soyle bir kod deniyorum ama gene debug veriyor, zannedersem virgullerde veya parantezlerde hata var.

ActiveChart = SERIES(,,,Chart3_Data!(Range(Cells(1, 1), Cells(grij - 1, 4)),1)

Ayrica denedigimin dogru yontem olup olmadigindan da emin degilim. Yardimci olabilirseniz cok sevinirim.

Tesekkurler,

Onur Arkan

Excel Vers. ve Dili
Grafik sorunu icin dosya ekleri

Merhaba Arkadaslar

Ekte Forumsample2 sorunlu olan grafigin dosyasi
ForumSample3 ise ayni dosya fakat grafigi manuel olarak duzelttigim dosyadir.
Iki dosyada da "Saldo_graph" sayfasinda.
Forum Sample2'deki grafigi Sample3'teki grafige makroyla donusturmeye calisiyorum. Olmadi.
Saygilar,

Onur Arkan

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Forumsample2 dosyasında aşağıdaki kodu çalıştırın.

Kod:
Sub degistir()
Sheets("Saldo_Graph").SetSourceData Source:=Sheets("Chart3_Data").Range("A1:D41"), PlotBy:=xlColumns
End Sub

Excel Vers. ve Dili
kod hakkinda

Merhaba Leventm,

Oncelikle zaman ayridiginiz icin cok tesekkurler.
"Chart3_Data" sayfasinin verileri surekli degisiyor.
Su an 41. sutuna kadar gidiyor ama baska bir zaman 62. sutuna da gidebilir.
Bu yuzden sabit bir aralik yazamiyorum.

Range(Cells(1, 1), Cells(grij - 1, 4))
araligini kodda kullanmam gerekiyor.
Bu araligi kullandigim zamanda sorun cikiyor.
Bu konuda yardimci olabilirseniz cok sevinirim.

Saygilar,

Onur

Excel Vers. ve Dili
sorun

sorun sanirim surda.
Visual basic sayfasinda chart objesine tikladigimda, ozelliklerin bulundugu bolumde "plot by" kismi her nedense grafik olusturulurken "rows" yani satir opsiyonunda takili kaliyor. Macro kodlariyla birsekilde degisitrmek mumkun olmuyor.
Zannedersem iki tane cozum yontemi var. Ya kullandigim "Saldo_graph" sayfasindaki charti sabit tutucam ve ona bagli olan "Chart3_Data" sayfasindaki verileri chart'a tekrar tekrar yuklicem. Boyle olunca chart sabit kalacak ve chart'i user form bolumunden manuel olarak "plot by"daki xlcoloumns secenegini tiklayarak uyarlicam.
Veya su an oldugu gibi her makro calistirildiginda chart silinecek ve yeni chart yuklenecek ve benim chart objesindeki "plot by" secenegindeki opsiyonu row yerine columns olarak yuklemek icin kod bulmam gerekecek. Su an icin ikisini de beceremedim. Son bilgiler dogrultusunda bana yardimci olabilecek varsa cok memnun olurum.

Saygilar,

Onur