Mauz form üstünde iken Form Yüksekliği değişsin

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 Türkçe
Mauz form üzerinde iken, Formun tamamını görmek, Mauz form üzerinde değilken formun sadece üst kısmını görmek istiyorum. Amacım, Form sayfa üzerinde daha az yer kaplasın.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Selamlar,

Fareyi form üzerinden çekince değilde, form üzerine bir kez tıklayınca formunuzun küçülmesini isterseniz aşağıdaki kodu kullanabilirsiniz.

Kod:
Private Sub UserForm_Click()
UserForm1.Height = 0
End Sub

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 Türkçe
İlginize teşekkür ederim, Sayın COST_CONTROL

Önerinizi değerlendirdim, Ancak
Formun üzerinde çok sayıda Buton, ListBox ve TextBox var Formu tıklamak gerçekten zor oluyor ve bunu kullanıcılara anlatmak çok zor

Aşağıdaki kodu kullanıyorum ve Mauz Formun üzerine geldiğinde form yüksekliği artıyor. Burada sorun yok. Formun özelliğini ShowModal=False yaptım. Form açıkken ve sayfa üzerinde çalışırken form yüksekliği bir şekilde tekrar küçülsün istiyorum. MouseDown ve MouseUp olayını kullandım. Mauz basılı iken yüksekliği artıyor. Mauz basılı durumdan çıkınca tekrar yükseklik azalıyor. Bu da benim işimi görmüyor.
Sayfada herhangi bir hücre seçildiğinde çalışacak makro işimi görür.

Private Sub UserForm_MouseMove(ByVal Button As Integer, ByVal Shift As Integer, ByVal X As Single, ByVal Y As Single)
UserForm1.Height = 400
End Sub

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 Türkçe
ThisWorbook'un kod sayfasına Aşağıdaki kodu yazınca sorunum çözüldü.
Yani Formun arka planında sayfa üzerinde herhangi bir hücreyi seçtiğimde Makro çalışıyor ve Form yüksekliği 5 oluyor. Sıfır yapmadım çünkü, MouseMove olayı zor gerçekleşiyor.

Private Sub Workbook_SheetSelectionChange(ByVal Sh As Object, ByVal Target As Range)
UserForm1.Height = 5
End Sub