Metin Kutusu

Excel Vers. ve Dili
Windows7 Türkçe
Sayın Üstadlarım,
Metin kutusuna, örneğin:A1 deki "=BUGÜN()" Formülü sonucunu aktarabiliyoruz!
sorum şu; Aynı olayı Açıklama Ekle kısmına uygulayabilirmiyiz? Yani A1 deki tarih değiştikçe Açıklamadaki tarih de değişecek! yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim. Kolay gelsin.

Seyit Tiken

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Excel : 2010
Bu şekilde deneyin. İstenilen sonuç alınmazsa, farklı Olayları deneyin.

Private Sub Worksheet_Change(ByVal Target As Range)
On Error Resume Next
With [A1]
.AddComment
.Comment.Visible = False
.Comment.Text Text:=Application.UserName & Chr(10) & [A1].Value
End With
End Sub

Excel Vers. ve Dili
Windows7 Türkçe
Seyit Bey,
Cevabınız için teşekkürler ancak ben soruyu noksan sordum! Formülümüz A1 de ancak Açıklama D1 hücresinde olsun. D1 hücresinde ki açıklama kutusunda A1 deki sonuç nasıl alınabilir?

Ali

Uzman
Excel Vers. ve Dili
İş:Excel 2016-Türkçe
Seyit Bey,
Cevabınız için teşekkürler ancak ben soruyu noksan sordum! Formülümüz A1 de ancak Açıklama D1 hücresinde olsun. D1 hücresinde ki açıklama kutusunda A1 deki sonuç nasıl alınabilir?
Seyit Bey'in kodlarındaki With [A1] yazan kısımı With [D1] olarak değiştirmeniz yeterlidir.

Açıklama sürekli görünecekse

.Comment.Visible = False

kısımıda .Comment.Visible = True olarak değiştirebilirsiniz.

Excel Vers. ve Dili
Windows7 Türkçe
Sayın Ali bey,
çok teşekkürler ama ben beceremedim belki de anlayamadım, rica etsem küçük bir örnek yollayabilirmisiniz? Kolay gelsin.

Excel Vers. ve Dili
Windows7 Türkçe
Sayın Seyit Tiken,
Çok teşekkür ederim, istediğim buydu! Allah razı olsun. Ancak bir sorun var gibi! o da şu; bu yazılım sadece bir açıklamaya hitap ediyor. Oysa ben bunu bir Secere yapımında kullanmayı düşünüyordum, yani çoklu bir durum. Bu durumda ne yapılabilir? biraz sıkıntılı gibi görünüyorsa da sanırım çözümü vardır! kolay gelsin. Tekrar teşekkürler.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Selamlar,

Sorunuzda çoklu durum demişsiniz. Biraz daha açıklayıcı örneklermisiniz.

Excel Vers. ve Dili
Windows7 Türkçe
Sayın Cost Control,
Çoklu derken, yani örneğimizdeki A1'ler ve de D1'ler çok olacak. Düşünün 10 nesillik bir secerede 100'lerce insan ve her biri için bir doğum tarihi, ve herbiri için bir açıklama! dolayısıyla herkes için bir adet A1 ve D1 gibi düşünün. İşte bu durumdan bahsediyorum! bu yapılabilir mi? Çok teşekkür ediyorum. Kolay gelsin.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Selamlar,

Örnek bir dosya eklerseniz daha faydalı olacaktır.

Excel Vers. ve Dili
Windows7 Türkçe
Sayın Cost Control,
Dosya çok büyük ve de bahsettiğim konuya da hazır değil, ama isterseniz küçük bir kısmını kopyalayıp yollayabilirim. Ama şöyle de söyleyebilirim; her ismin üstünde Doğum ve ölüm tarihi mevcut, altında da yaşı. ölmüşse de kesinleşmiş yaşı. Tabi ki İsim üstünde de açıklama mevcut. bilemiyorum biraz daha açılayıcı olabildim mi. Teşekkürler. Kolay gelsin.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Selamlar,

Dosyanızın küçültümüş bir örneğini ekleyebilirmisiniz. Ayrıca açıklama hangi durumda eklenecek.

Excel Vers. ve Dili
Windows7 Türkçe
Sayın Cost Control,
Örnek dosyayı yolluyorum. şimdiden çok sağolun, kolay gelsin. Umarım sonuç alınır.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Selamlar,

Örnek dosyanızı inceledim fakat belirttiğiniz tarihleri nereden alacağı kısmını anlayamadım.

Excel Vers. ve Dili
Windows7 Türkçe
Sayın Cost Control,
Tarihler İsimlerin üstünde Doğum ve ölüm tarihi var. Eşlerin ise İsimlerin altında var gizlenmiş şekilde yukarıda açıklamıştım! Kolay gelsin.

Seyit Tiken

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
İzahatlarınızdan yola çıkarak, bir örnek hazırladık. Aşağıdaki dosyayı inceleyiniz.

Excel Vers. ve Dili
Windows7 Türkçe
Sayın Seyit Tiken,
Bu dosya daha önce yolladığınız dosyanın biraz daha falası. Yolladığım dosyayı incelediyseniz orada yüzlerce insanlar var. Eşlerde beylerin Doğum ve Ölüm tarihleri üstte, Bayanların ise altta ve yazdırılacak olan kişilerin sadece Doğum ve Ölüm tarihleri olacak. Teşekkürler.

Seyit Tiken

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Yukarıda sunulan klavuz niteliğindeki kodların mantığını anlayıp ve kendinize uyarlarsanız, istenilen noktaya gelirsiniz. Yoksa; yüzlerce kişiyi paket şeklinde hazırlanıp sunmak, zordur.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Selamlar,

Eğer bütün verileriniz aşağıdaki bahsettiğiniz düzende ise ekteki örnek dosya işinize yarayacaktır. Siz sadece erkek isimlerini MAVİ bayan isimlerini ise KIRMIZI ile renklendireceksiniz ve ilgili ismin üzerine çift tıklayacaksınız. Otomatik olarak hücreye açıklama eklenecektir. Umarım faydası olur.

Sayın Seyit Tiken,
Bu dosya daha önce yolladığınız dosyanın biraz daha falası. Yolladığım dosyayı incelediyseniz orada yüzlerce insanlar var. Eşlerde beylerin Doğum ve Ölüm tarihleri üstte, Bayanların ise altta ve yazdırılacak olan kişilerin sadece Doğum ve Ölüm tarihleri olacak. Teşekkürler.

Excel Vers. ve Dili
Windows7 Türkçe
Sayın Cost Control,
İnternet sorunu sebebiyle cevap ve teşekkür edemedim özür dilerim. Ayrıca kendim için de özür dilerim. Çünkü bu konunun bu kadar uzaması tamamen, benim soruyu doğru bir şekilde soramamış olmamdan kaynaklandı. Dosyayı daha anlaşılır şekle dönüştürüp tekrar yolluyorum. Ayrıca anlayışınız için de tekrar teşekkür ediyorum. Kolay gelsin. Saygılar.