Metin olarak girilen yüzdeli sayıyı makro ile sayıya çevirme problemi

ynstcrt

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2010 - Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
05-12-2024
Herkese slm ve iyi çalışmalar.

İnternetten kopyalayarak aldığım verileri metin olarak yapıştırıyorum. Başarı % ve Puan başlığının altındakileri Makro ile önce sayıya çevirip sonra sayılara göre büyükten küçüğe sıralıyorum. İsimlerde sayılara göre sıralanıyor. Fakat Puan başlığının altındaki veriler doğru bir şekilde sayıya çevrilip (hücrenin sağında konumlanmalarından anlaşılıyor) yine doğru bir şekilde büyükten küçüğe sıralanıyorken , Başarı % başlığının altındaki yüzdeli verilerin sayıya çevrilmesinde problem oluyor (metinler gibi hücrenin solunda konumlanmaya devam etmelerinden anlaşılıyor) ve büyükten küçüğe sıralamasında yanlışlık oluyor. 100% ü sayıya çevirebilirken ( 1 olarak çeviriyor ), 100% ' den küçük olanları sayı formatına çeviremiyor ( ondalık sayı olarak görünüyorlar ama hücrenin solunda konumlanıyorlar ) ve "1" en yüksek sayı olmasına rağmen büyükten küçüğe sıralamada en altta kalıyor. "1" hücrenin sağında, ondalık sayılar hücrenin solunda konumlanıyor.

Yüzdeli verileri sayıya çevirmede hata olduğunu düşünüyorum.

Not: Makro ile değil de normal SAYIYAÇEVİR fonksiyonu ile yüzdeli sayılar doğru bir biçimde ondalık sayılara çevriliyor ve hücrenin solunda konumlanıyorlar. Ek dosyada D sütununda görülüyor

Örnek dosya ektedir.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...

Ekli dosyalar

ÖmerFaruk

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-64
Mevcut kodlarınızda kalmak için, aşağıdaki for next döngüsünü değiştirin
C++:
For i = 6 To sonsat Step 5
    Range("G" & i) = Replace(Range("G" & i), "%", "") * 1
Next i

ÖmerBey

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2007 Türkçe
Merhaba,
Şu şekilde deneyiniz: Range("G" & i) = CDbl(Format(Range("G" & i), "General Number")) ' Sayıya çeviriyor

ynstcrt

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2010 - Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
05-12-2024
Her ikinize de değerli vaktinizi ayırdığınız için çok teşekkür ederim. Sorunum çözüldü. Sağlıklı günler diliyorum.