Metin olarak girilmiş verilerin aritmetik sonucunu hesaplatmak

Dr.Jivago67

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofiice365 Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
11-12-2027
Merhabalar, farklı programdan excele çektiğim binlerce satırdan oluşan veriler var. Bu veriler hücrelerde metin olarak bulunuyor.
Örneğin birinci satırda;
A1 hücresinde 3+2*2,25
B1 hücresinde 1/20*4
C1 hücresinde 3,00
D1 hücresinde 2*(12+8,20)/5
şeklinde görünüyorlar.
Bu hücrelere müdahale etmek istemiyorum olduğu gibi kalmalılar. İstediğim her hücrede yazan metni sayı gibi algılayarak sonucunu hesaplatmak ve çıkan sonuçları birbiriyle çarparak (A1,B1,C1*D1) nihai sonucu E1 hücresine yazdırmak. Öncelikle yerleşik formüllerle, mümkün değilse bir kod yardımı ile çözebilen olursa çok sevinirim.
Kullandığım sürüm ofis 365.

Dr.Jivago67

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofiice365 Türkçe
11-12-2027
Teşekkür ederim konuları inceledim fakat benim sorunuma çözüm olmadı malesef. Konuya biraz daha açılık getirmem gerekirse; benim örneğimde hücreler diğer örneklerdeki gibi boşluk yada harf içermiyor, içerik tamamen rakamlardan ve +-*/()^ olmak üzere yedi adet matematik işaretinden oluşuyor. Aslında benim örneğimde her hücrenin başına "=" işareti konduğunda excel bunu kendi hücresinde hata vermeden hesaplıyor. Ama ben bu hücrelere müdehale etmeden sonucu farklı bir hücreye yazdırmak istiyorum. Umarım açıklayıcı olmuştur. Kullandığım paket program tam olarak bunu yapabiliyor. Umarım excelde yapmanında bir yolu vardır.

Necdet

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Türkçe
Merhaba,
Aşağıdaki kodları dener misiniz? eksik olursa tamamlayınız.
Kod:
Public Sub deneme()

Dim i As Integer
For i = 1 To 4
    Cells(1, i) = Evaluate("=" & Replace(Cells(1, i), ",", "."))
Next i

End Sub

Dr.Jivago67

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofiice365 Türkçe
11-12-2027
Tekrar merhaba, Necdet bey öncelikle kod olmadan çözmek birinci tercihim yinede teşekkür ederim.
Korhan bey verdiğiniz örnek dosyayı kendi dosyama uyguladım çalışıyor fakat şöyle bir problem var; bu dört hücreden herhangi birisi boş ise #DEĞER hatası alıyorum. Boş olan hücrenin çarpımda etkisiz eleman olması, yani 1 olarak kabul edilmesi gerekiyor. Bu sorunu aşabilirmiyiz ?

Dr.Jivago67

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofiice365 Türkçe
11-12-2027
Koray bey formülü aşağıdaki gibi düzelttim sorun çözüldü tekrardan teşekkür ederim.
=ÇARPIM(DEĞERBİÇ(Sheet1!$A1);DEĞERBİÇ(Sheet1!$B1);DEĞERBİÇ(Sheet1!$C1);DEĞERBİÇ(Sheet1!$D1))

Dr.Jivago67

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofiice365 Türkçe
11-12-2027
Korhan bey dosyayı kapattım açtım ve bir daha çalışmadı malesef. Bu dört hücreden herhangi birisi boş ise #DEĞER hatası alıyorum. Halbuki ÇARPIM formülü ile çalışmıştı fakat artık çalışmıyor bende anlayamadım neden oldu.

Dr.Jivago67

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofiice365 Türkçe
11-12-2027
KTF ile sorunum sorun çözüldü çok teşekkür ederim.