Microsoft Neden Yapmıyor ?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

baydeniro

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2016
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
20-02-2025
Arkadaşlar excel ile ilgili bazı sorular uzun süredir kafamı kurcalıyor. Microsoft gibi büyük bir camia bazı basit şeyleri neden yapmıyor, bunların yanıtını kendim bulamadım. Bir fikri olan var mı !!!

1) Excel'de çok kullanılann fonksiyon sekmesi ekranı neden çok küçük. Neden bu ekran ve içindeki alt menüler daha büyük yapılmıyor. Aynı anda tüm fonskiyon menüleri görüntülenemiyor mesela.

2) Sıfıra bölünen rakamların sonucu = #DIV/0! oluyor. Bu da pekçok programlayı bozuyor. Neden bunu sonuç 0 olarak düzeltmezler.

3) VLOOKUP/Düşeyara fonksiyonunda arama aralığından olmayan bir arama yapıldığında hata mesajı yerine, diğer formüllerde hata vermeyecek bir başka sonuç verilmesini neden düşünmezler.

4) Tesadüfen MAC menülerini gördüm. MAC işletimm sistemi menüleri son derece çekici ve kullanışlı. İnsan düşünmeden edemiyor. Kockoca Microsoft neden böyle menüler yapmayı düşünmez.

İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
Arkadaşlar excel ile ilgili bazı sorular uzun süredir kafamı kurcalıyor. Microsoft gibi büyük bir camia bazı basit şeyleri neden yapmıyor, bunların yanıtını kendim bulamadım. Bir fikri olan var mı !!!

1) Excel'de çok kullanılann fonksiyon sekmesi ekranı neden çok küçük. Neden bu ekran ve içindeki alt menüler daha büyük yapılmıyor. Aynı anda tüm fonskiyon menüleri görüntülenemiyor mesela.

2) Sıfıra bölünen rakamların sonucu = #DIV/0! oluyor. Bu da pekçok programlayı bozuyor. Neden bunu sonuç 0 olarak düzeltmezler.

3) VLOOKUP/Düşeyara fonksiyonunda arama aralığından olmayan bir arama yapıldığında hata mesajı yerine, diğer formüllerde hata vermeyecek bir başka sonuç verilmesini neden düşünmezler.

4) Tesadüfen MAC menülerini gördüm. MAC işletimm sistemi menüleri son derece çekici ve kullanışlı. İnsan düşünmeden edemiyor. Kockoca Microsoft neden böyle menüler yapmayı düşünmez.

Dilim döndüğünce bir şeyler söylemeye çalışayım. Bunlar benim düşüncelerim. Microsoft'u savunma amacım da yok

1. Bu bir dizayn meselesi.

2. ve 3. Bildiğiniz gibi bigisayar, matematiğin ispatıdır. Yani matematikte sonuç neyse o sonucu elde etmeye çalışır. #DIV/0! yani bir sayının sıfıra bölümünün sıfır olması mümkün mü? Keza diğer sonuçlar. Yani bir işlem sonucunda matematikte nasıl bir sonuç elde ediliyorsa Excel de o sonucu verir.

Belki fonksiyonlara eklenecek parametrelerle kullanıcıya bir esneklik sağlanabilirdi. Ancak pek çok parametre eklentileri de fonksiyonların öğrenilmesinde zorluklar yaratacak ve parametre kargaşası yaratcaktır.

Örneğin, Subtotal/Altoplam'ın parametrelerine bir bakın. Hangimiz hepsini aklımızda tutabiliriz? Tek basamaklar yetmiyormuş gibi bir de üç basamaklısı var.

4. MAC'ı incelemedim. Bir şey diyemiyeceğim.

Seyit Tiken

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Excel : 2010
Yıllar evvel, bende buna benzer düşünceler taşıyordum. Bunun nedeni, bilgi seviyemden ve bakış açımdan dolayı idi. Tabi, yıllar geçtikçe, biriken bilgi ve tecrübeyle, bunun doğru olmadığı anlaşıldı. Bugün dünyanın %90'ı bu proğramı kullanıyor. Ofisin üstlendiği misyon, insanın gözünü arkada bırakmıyor. "Ah keşke böyle bir özellik olsaydı daha iyi olurdu"yu dedirtmiyor, bana göre. Makro yönü başlıbaşına bir güç. Bence eksiği yok, fazlalığı var. Tabi, olaya nasıl baktığımızla ilgili.

baydeniro

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2016
20-02-2025
Sayin yurttas ilginiz için teşekkürler.

1. sorum da zaten dizayn ile ilgili. Bu kadar kullanıcının hergün onlarca kez açıp, kapadığı bir yeri daha iyi dizayn edebilirler.

2. ve 3. sorulardaki matematiksel gerçeklere katılıyorum. Ancak biz o sonuçları hedeflemiyoruz ki. Üstelik hata mesajı yüzünden, yani tek bir hücrede bile hata mesajı çıksa 10,000 hücrelik bir sonuç aralık üzerine kurulan formülasyonu bozuyor. Mesela bunu options içinde bir parametre konulup sıfırlı sonuçları göster/gösterme gibi bir opsiyon var ise sıfıra yapılan bölümleri matematiksel göster veya 0 olarak göster seçeneği verilebilir.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Sn serdarokan

Bence bu sorularınızı direk olarak Microsofta yöneltin. Neticede bizlerin söyleyeceği yorumdan öteye gitmez.

baydeniro

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2016
20-02-2025
Arkadaşlar. yanlış anlama olmasın. Benim beklentimlerimi yazma nedenim başka bir sistemi övemk için değil, tam tersine Microsoft'un Excel ürününü daha güzel yapmasını sıkı bir excel kullanıcısı olarak arzu ediyorum. Yani sürekli kullandığım bir ürünün daha iyi olmasını istiyorum. Ona bakılacak olursa diğer sistemlerin kimbilir ne eksikleri vardır.

Buradaki beklentilerimi yazma ne denim, tamemen art niyetsiz, toplam faydayı artmasını arzulamamdan kaynaklanmaktadır.
Örneğin çok eski versiyonlardaki Fonksiyon menüsü şimdikinden daha iyiydi bence. Bu kadar yıl geçmesine rağmen miinacık bir bir ekranı ben excele yakıştırmıyorum. Ama böyle de kalsa kullanmaya devam edeceğiz.

İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
Sayin yurttas ilginiz için teşekkürler.

1. sorum da zaten dizayn ile ilgili. Bu kadar kullanıcının hergün onlarca kez açıp, kapadığı bir yeri daha iyi dizayn edebilirler.

2. ve 3. sorulardaki matematiksel gerçeklere katılıyorum. Ancak biz o sonuçları hedeflemiyoruz ki. Üstelik hata mesajı yüzünden, yani tek bir hücrede bile hata mesajı çıksa 10,000 hücrelik bir sonuç aralık üzerine kurulan formülasyonu bozuyor. Mesela bunu options içinde bir parametre konulup sıfırlı sonuçları göster/gösterme gibi bir opsiyon var ise sıfıra yapılan bölümleri matematiksel göster veya 0 olarak göster seçeneği verilebilir.

Neden sıfır? Ben 1 olarak, bir başkası 100.. Bir başkası da Ahmet vs. olarak görmek isterse. Bu görme isteği sonsuz derecede fazla. Oysa IF, ISNA, ISERROR gibi formüllerle ile herkes ne şekilde görmek isterse görür. bu daha esnek değil mi?

Örneğin bir koşullu biçimlendirme de 3'ten fazla hadi 4'ten fazla diyelim, koşul verilememesi gibi...

Bilmiyorum ben esnek yapıları seviyorum.

offıce 2007de dızayn anlamında yapılmıs degısıklıkelr var artık vısualbasıc gıbı sız formulu yazarken tanımaya baslıyor ama formul menusu yanlıs hatırlamıyorsam aynı sekıled kucuk

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...