Soru Mscomm ve VBa

Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office 2019
Merhaba;
2 gündür uğraştım ama sonuca ulaşamadım.

Mscomm32 OCX regedit yaptım. Referencess de gözükmüyor.
toolbox da Controls nesnelerinde de gözükmüyor.

References den Browse yapıp C windows sys64 ten aç diyince " Microsoft Comm Vontrol 6 " çıkıyor.

Fakat o zamanda Toolbox Control de çıkmıyor

MScomm suz bir yöntem varmı veri alabileceğim

Yerli ve yabancı bir sürü kaynak kurcaladım bişiyede ulaşamadım

Kod:
Private Sub CommandButton1_Click()
MSComm0.CommPort = 1
MSComm0.Settings = "9600,E,7,1"
On Local Error GoTo hata
MSComm0.PortOpen = True
Exit Sub
hata:
MsgBox "Port Acılamıyor"
End Sub
Kodumda bu. Ama MScomm objesi yok diyor.

Yardımlarınızı bekliyorum

Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office 2019
Merhaba
Bağlantı kurmayı başardım
Kod:
Private Sub CommandButton1_Click()
MSComm21.CommPort = 4
MSComm21.Settings = "9600,N,8,1"
On Local Error GoTo hata
MSComm21.PortOpen = True
Exit Sub
hata:
MsgBox "Port Acılamıyor"
End Sub

Private Sub CommandButton2_Click()
MSComm21.Output = "AT" + vbCr

Range("a" & Range("h1")) = MSComm21.Input
Range("h1") = Range("h1") + 1
End Sub
Fakat gelen veriler düzensiz. Manual diyorki
You can get the data for channels 1 & 2 in real time. It will be the same data displayed on the LCD. The following two commands perform such functions. In the Temperature/Humidity Model, the temperature data is multiplied by 10 using the AT command. Please note that all the PC commands terminate with a Carriage Return. In the Example section of the following tables, the PC commands are in Bold, and the response is in regular text.
AT Get display data from Chan 1 (Temperature) AT;0748
AH Get display data from Chan 2 (Humidity) AH;0045

Benim almam gereken veri "0748" ve "0045". ama gelen veriler aşağıdaki gibi. ben AT , bazen A , kare işareti , bazen kalp bile çıkıyor. Bunları düzgün nasıl alabilirm.

Belki Serial port konusunda bilginiz yoktur. Alternatif olarak aşağıdaki gibi gelen verileri loop yaparak içinde 0020 formatı olana kadar nasıl devam ettiririm.

Kod:
A;A;A;AT;00199

AT;00199

AT;00200

AT;00200

ATAT;00200

ATAT;00200

AT;00200

AT;00200

AT;00200

AT;00200

AT
Yardımlarınızı bekliyorum

Zeki Gürsoy

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2019 (64 bit) - Türkçe
Cevaplar hoşunuza gitmediğinde geri bildirim göndermek pek huyunuz değil galiba... Eğer öyleyse belirtin ki, lütfedip fikrimizi dahi yazmayalım.

Şu konudaki ayarları yapabildiniz mi.??

Bu konuya gelince, Win32 API ile mümkün. Yerli ve yabancı kaynaklardan bulursunuz, işiniz tamam...
.

Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office 2019
Cevaplar hoşunuza gitmediğinde geri bildirim göndermek pek huyunuz değil galiba... Eğer öyleyse belirtin ki, lütfedip fikrimizi dahi yazmayalım.

Şu konudaki ayarları yapabildiniz mi.??

Bu konuya gelince, Win32 API ile mümkün. Yerli ve yabancı kaynaklardan bulursunuz, işiniz tamam...
.
Yok hoşuma gitmeme durumu yok. Cevap vermem için bir aldığım bilgilerle bir ürün koymam lazım. Sonucunu yazmam lazım. iki konuda sonuç yazcak kadar elimde veri oluşmadı.

Bu konuda , access den excele geçirmem gereken arayüz vardı. Sırf Argox Yazıcıdan etiket basmak için. Konudaki sorum sadece bir parçası idi daha tamamlayamadığımdan deneyip sonuçu değerlendirip cevap yazamadım

Uzak Sql konusunda bilgilendirmenizi okudum. Statik ip ye sahibiz. Port açıp bağlantı kurmam gerektiğini anladım. Sql server ayarlarından, güvenlik duvarından ve modemden port yönlendirmesi yaptım. Ama bunu denemem için basit de olsa bir web sayfası yapmam lazım. bunun içinde biraz php bilgisine ihtiyacım var. O konuda araştırmalarım devam ediyor.

Mevcut konuda ise win32 api araştırmasını yapayım. şu anda MScomm ile başardım ama veri almada pürüzlerim var. Win32 api ile de Başaralı olursam burdan paylaşırım....

Teşekkürler.