Soru Net Kar Tutarını Sabit Olarak Belirleyip Tüm Değişkenlerden Liste Fiyatını Belirleme

Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Türkçe
Merhaba, sorumun başlığı için önerisi olan varsa ve mümkün ise daha sonra güncelleyebilirim.

Bir çok pazar yerinde satış yapıyoruz. Malum pandemi nedeniyle artan maliyetlerden dolayı üreticiler normalde senede bir kez güncelleme yaparken son altı ay içerisinde dört defa zam geldi.

Ürünlerimizin stok değişimi yüksek olunca da gelen artışları fiyatlama ve pazaryerlerinin kendi koşullarına göre uyarlayıp liste fiyatlarını oluşturmak tam bir kaos oluşturdu.

Klasik ticarette alış fiyatına bir oran ile satış fiyatını belirlemek kolay ancak pazar yerlerinde durum farklı. Kargo maliyetleri, pazar yerinin komisyon oranı gibi farklı değişkenler giriyor hesaba. Uygun fiyatı da bulamazsanız ürün vitrinden öte bir işe yaramıyor. Çünkü satmıyor. Rekabet de çok acımasız olunca uygun fiyat avantajını yakalamaktan başka çareniz kalmıyor.

Derdimiz şu;

Net kar tutarını sabit bir değer olarak vereceğiz ve bize bu kar tutarı karşılığında ilgili pazar yerinin koşulları (liste fiyatı üzerinden komisyon oranı ve sabit kargo maliyeti hesaba atılarak) ve ürünün alış maliyetini ekleyerek liste fiyatını verecek.

Burada çözemediğimiz sorun şu, normalde liste fiyatını manuel belirlemek gerekiyor ve bize net kar tutarını veriyor. Net kar tutarını da istediğimiz rakama ulaşana kadar değeri değiştiriyoruz ki yukarıda sıraladığım nedenlerden dolayı 1700 çeşit ürün ile tam bir KAOS yaratıyor.

Örnek dosyaya google drive için buradan ulaşabilirsiniz.

Vereceğiniz cevaplara şimdiden teşekkür ederim.

Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Türkçe
Mevcut dosyayı değiştirdim, bazı değerleri yanlış girmişiz. Güncel olanına buradan ulaşabilirsiniz.

Zeki Gürsoy

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2019 (64 bit) - Türkçe
Hedef Ara özelliğinin makro ile kullanımıyla elde edilen dosya ektedir.

Yalnız devreden KDV tutarınız varsa, satış KDV oranı %8 olan ürünler için yapılan %18 lik masrafların KDV tutarının nakten veya mahsuben iadesi mümkündür. Bunun maliyet unsuru olarak fiyata yansıtılmasının tüketici açısından adil olmadığını belirtmek isterim.

Kolay gelsin...

Dosya : https://dosya.co/v50sjaihf1rn/sabit-kar-tutarı-belirleme_(2).xlsm.html

.

Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 En 64 Bit
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
20-03-2024
Merhaba,

İlk önce Sayın Zeki Gürsoy'un eline sağlık.

Bence K3 hücresindeki formül:

Kod:
=C3-A3-F3-I3
olmalı.

Kolay gelsin.

Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Türkçe
Zeki Bey çok teşekkür ederim, hedef ara hiç kullanmadığım bir özellikti sayenizde tanışmış oldum. :)

İlaveten genelde google sheet ile çalışıyorum, biraz kurcalayıp sayenizde bunu da buldum. Bu konuya bakıp google sheet karşılığını arayanlar için eklentilerde "goal seak" var, google ın kendi eklentisi. Aynı şekilde çalışmakta ve ihtiyaca cevap vermektedir.

KDV kısmı için yorum yapamıyorum çünkü kendi alanım değil, bunu da muhasebemize bir danışalım neden ve nasılını.

Tekrar teşekkür ederim...