Netten Brüte, Brütten Nete Asgari Ücrete İsabet Eden Kısmı İçin Gelir ve Damga V. İst. Bordro Örneği.(Güncel parametrelerle yeniden)

besen

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
excel 2019
İngilizce
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
03-12-2024
İlk tabloda anlamadığım bir şekilde bir formül hatalı olmuş.
Burada doğru halini, yeniden paylaşmıştım.
Bir bakar mısınız.

Excel Vers. ve Dili
2007 Türkçe
01-07-2023
İlk tabloda anlamadığım bir şekilde bir formül hatalı olmuş.
Burada doğru halini, yeniden paylaşmıştım.
Bir bakar mısınız.

Sayın Besen merhaba
Size daha öncede yazdım ama yanlış anladınız.
Tablonuzda Bürütten Nete ilk 6.Ay 5.882,35.TL İkici 6.Ay 7.647,06.TL girdiğinizde Alttaki Toplam Maliyet ile
Netten Bürüte olan Tabloda ilk 6.Ay 5.000.TL (Net) ikinci 6.Ay 6.500.TL (Net) Girdiğimizde Alttaki Toplam Maliyet Rakkamları
Aynı Tutarı vermesi gerekmezmi. Listenizde Bende Farklı çıkıyor. Zaten iki Tabloyu karşılaştırısanız aynı olması gereken vergiler birbirinden farklı.
Hata gördüğün kadarıyle Netten Bürüte olan Tabloda Bir yerde Formüllerde karışıklık olmuş. Arkadaşların şikayetleride buradan kaynaklanıyor.
iyi çalışmalar

ykend

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2019 türkçe
10-01-2027
Sayın Besen merhaba
Tablonuzda Bürütten Nete ilk 6.Ay 5.882,35.TL İkici 6.Ay 7.647,06.TL girdiğinizde Alttaki Toplam Maliyet ile
Netten Bürüte olan Tabloda ilk 6.Ay 5.000.TL (Net) ikinci 6.Ay 6.500.TL (Net) Girdiğimizde Alttaki Toplam Maliyet Rakkamları
Aynı Tutarı vermesi gerekmezmi. Listenizde Bende Farklı çıkıyor. Zaten iki Tabloyu karşılaştırısanız aynı olması gereken vergiler birbirinden farklı.
Hata gördüğün kadarıyle Netten Bürüte olan Tabloda Bir yerde Formüllerde karışıklık olmuş. Arkadaşların şikayetleride buradan kaynaklanıyor.
iyi çalışmalar
Bu rakamların maliyetleri toplamı aynı çıkmaz.

besen

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
excel 2019
İngilizce
03-12-2024
Sayın Besen merhaba
iyi çalışmalar
Merhaba, Excel tablosunu bir altta yenilemiştim. Bunu her cevapta yazıyorum. İlkine bakıyorsunuz formül kopyalarken bir kayma olmuş.
Doğru tablo bu ve sizin örneklerinize göre hesapladım, bir fark yok.
Lütfen kontrol eder misiniz.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
2007 Türkçe
01-07-2023
Merhaba, Excel tablosunu bir altta yenilemiştim. Bunu her cevapta yazıyorum. İlkine bakıyorsunuz formül kopyalarken bir kayma olmuş.
Doğru tablo bu ve sizin örneklerinize göre hesapladım, bir fark yok.
Lütfen kontrol eder misiniz.
Sayın Besen merhaba
Ben sizin söylediğinizi anlıyorum Anlayamadığım Diyelimki 1.Çalışanım var ve Bana Maliyeti 6.911.76.TL Rakkam Tam Doğru Zaten bu kadar ödüyorum.
Ama iş Net üzerinden Hesaplattığımda Çalışanıma 5.000.TL Net Ödüyorum buna göre 7.106.78.TL Maliyet çıkıyor Sadece Ocak ayı üzerinden gidiyorum ve ben böyle bir Rakkam ödemiyorum. Siz ise Net Ücreti 4.881,34.TL olarak girdiğinizde doğru sonucu buluyorsunuz.

Siz gene de doğru diyorsanız diyeceğim bir şey yok ben ödediğim maliyet rakkamına göre yazıyorum.
Bu durumda Net üzerinden aynı rakkamı bulamayacaksam Netten Bürüte Tablosunu kullanmamın benim için bir anlamı yok.
Sadece benim için başkası adına konuşmuyorum. İddia da etmiyorum.

İlginiz için Teşekkürler sizi yordum. İyi çalışmalar.

Ekli dosyalar

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
2007 Türkçe
01-07-2023
Maaş Bordrosunu eklemeyi unutmuşum. Fikir vermesi açısından.
238779

besen

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
excel 2019
İngilizce
03-12-2024
Maaş Bordrosunu eklemeyi unutmuşum. Fikir vermesi açısından.
Ekli dosyayı görüntüle 238779
Bakın ekte, sizin verdiğiniz bilgilere göre yani ilk 6 ay 5.882,35.TL İkici 6.Ay 7.647,06.TL https://www.verginet.net/maas-hesaplama.aspx harici bir program üzerinden hesaplattığım üzerinden hesaplanan bordronun görüntüsü var. Birebir benim tablomla aynı.
Gönderdiğiniz örnek bordro zaten hatalı.
Şöyle ki;
ilk 6 ay için yazıyorum sadece Asgari Ücret 5.004 TL, Aylık Asgari Ücret Gelir Vergisi Matrahı 4.253,40 TL aradaki farkın vergilenmesi lazım.
Sizin bordronuzda Gelir Vergisi Matrahı 5.000, Gelir vergisi 0 hesaplanmış, böyle bir şey olamaz.
Lütfen kendi bordronuzu kontrol ediniz.
Kola gelsin.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
2007 Türkçe
01-07-2023
Bakın ekte, sizin verdiğiniz bilgilere göre yani ilk 6 ay 5.882,35.TL İkici 6.Ay 7.647,06.TL https://www.verginet.net/maas-hesaplama.aspx harici bir program üzerinden hesaplattığım üzerinden hesaplanan bordronun görüntüsü var. Birebir benim tablomla aynı.
Gönderdiğiniz örnek bordro zaten hatalı.
Şöyle ki;
ilk 6 ay için yazıyorum sadece Asgari Ücret 5.004 TL, Aylık Asgari Ücret Gelir Vergisi Matrahı 4.253,40 TL aradaki farkın vergilenmesi lazım.
Sizin bordronuzda Gelir Vergisi Matrahı 5.000, Gelir vergisi 0 hesaplanmış, böyle bir şey olamaz.
Lütfen kendi bordronuzu kontrol ediniz.
Kola gelsin.
Merhaba
Öncelikle paylaştığım Bordro Muhasebecimiz tarafından hazırlanan Bordro hatalı olup olmadığı konusuna gelince bilemem.
Siz sürekli Bürütten Nete üzerinden sorumu cevaplıyorsunuz benim bu hesaplamaya hiçbir itirazım yok neticede alttaki tutar tutuyor.
Ancak anlayamadığım Tahakkuku Paylaştım SGK Ödediğimiz 1.911.77 + 5.000 Net Verdiğimiz Maaş = 6.911.77.TL Bize Maliyet bu kadar.
Sizin Tablolarda Bürüt ücret 5.882,35.TL iken Net Ücret 5.000.TL değil de Net ücret 4.881.34.TL Niye bu şekilde çıkıyor.
Siz genede böyle çıkar diyorsanız doğrudur. Ama ben pratikte anlayamıyorum. Muhasebe açısından belki doğrudur.
Benim öğrenmek istediğim Netten Bürüte hesaplamada Ödeme yaptığımız Net Ücret 5.000.TL iken neden 4.881.34.TL giriyorum.
5.000.TL Yazdığım zaman Maliyet Niye daha fazla çıkıyor Tabloya 5.000.TL girilip hesaplatma yapılamıyormu.
Şimdi sorum daha açık olmuştur sanırım.
iyi çalışmalar

Excel Vers. ve Dili
2007 Türkçe
01-07-2023
Ben Tablolarınıza Tablolarınızda 22 ve 6 Satırda formüllere şu şekilde ileve yaptığımda sonuca ulaşıyorum. Doğru olurmu bilemem.
Ama bana göre pratikte böyle olması daha doğru gibi.

Ekli dosyalar

Son düzenleme:

besen

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
excel 2019
İngilizce
03-12-2024
Merhaba
Öncelikle paylaştığım Bordro Muhasebecimiz tarafından hazırlanan Bordro hatalı olup olmadığı konusuna gelince bilemem.
Siz sürekli Bürütten Nete üzerinden sorumu cevaplıyorsunuz benim bu hesaplamaya hiçbir itirazım yok neticede alttaki tutar tutuyor.
Ancak anlayamadığım Tahakkuku Paylaştım SGK Ödediğimiz 1.911.77 + 5.000 Net Verdiğimiz Maaş = 6.911.77.TL Bize Maliyet bu kadar.
Sizin Tablolarda Bürüt ücret 5.882,35.TL iken Net Ücret 5.000.TL değil de Net ücret 4.881.34.TL Niye bu şekilde çıkıyor.
Siz genede böyle çıkar diyorsanız doğrudur. Ama ben pratikte anlayamıyorum. Muhasebe açısından belki doğrudur.
Benim öğrenmek istediğim Netten Bürüte hesaplamada Ödeme yaptığımız Net Ücret 5.000.TL iken neden 4.881.34.TL giriyorum.
5.000.TL Yazdığım zaman Maliyet Niye daha fazla çıkıyor Tabloya 5.000.TL girilip hesaplatma yapılamıyormu.
Şimdi sorum daha açık olmuştur sanırım.
iyi çalışmalar
Sevgili ismini bilmediğim kişi. Hem anlamıyorum diyorsunuz hem de ısrarla kendi yanlış bordronuz üzerinden doğru sonuç arıyorsunuz.
Sizin hesaplattığınız bordro yanlış, altta düzelttim dediğim bordroda, devlete ödenecek gelir vergisini, net ücrete eklemişsiniz. Benim paylaştığım tablonun hatalı olduğuna eminsiniz ama kendi bordronuzun hatalı olup olmadığını bilemiyorsunuz.
Böyle bir şey olur mu allasen?

SGK beyan ettiğiniz primin asgari ücretin altında olup olmadığını kontrol eder, sizin hatalı gelir vergisi ödediğinizi bilemez.
Ben genelde böyle çıkar demiyorum. Bu işin mevzuatı ve matematiğine göre hesap budur.
Net ücrete 5.000 TL yazarsanız elbette ona göre hesaplar.
Ekte tekrar 5.000'e göre yeniden hesaplattım, Temmuz ayından itibaren asgari ücret kadar tabii ki.
Benim paylaştığım ekran görüntülerine göre netten brüte ve brütten nete %100 doğru.
Lütfen gidin muhasebecinizle konuşun, aynı şeyleri yazıp durup, forumu gereksiz meşgul etmeyelim.
Bundan sonra bir şey yazacaksınız mesaj atın.
Selamlar.

Ekli dosyalar

hbgny

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft Excel Office 2013 Türkçe
05-09-2027
Merhaba,
Altın üyeliğimin süresi dolmuş. Dosyalarınızı göremiyorum. Sadece tahmin yürütüyorum. Acaba uzlaşamamanızdaki sebep, işverene yüklenen sgk pirimi kısmı olabilir mi?

Excel Vers. ve Dili
2007 Türkçe
01-07-2023
Sevgili ismini bilmediğim kişi. Hem anlamıyorum diyorsunuz hem de ısrarla kendi yanlış bordronuz üzerinden doğru sonuç arıyorsunuz.
Sizin hesaplattığınız bordro yanlış, altta düzelttim dediğim bordroda, devlete ödenecek gelir vergisini, net ücrete eklemişsiniz. Benim paylaştığım tablonun hatalı olduğuna eminsiniz ama kendi bordronuzun hatalı olup olmadığını bilemiyorsunuz.

SGK beyan ettiğiniz primin asgari ücretin altında olup olmadığını kontrol eder, sizin hatalı gelir vergisi ödediğinizi bilemez.
Ben genelde böyle çıkar demiyorum. Bu işin mevzuatı ve matematiğine göre hesap budur.
Ekte tekrar 5.000'e göre yeniden hesaplattım, Temmuz ayından itibaren asgari ücret kadar tabii ki.
Benim paylaştığım ekran görüntülerine göre netten brüte ve brütten nete %100 doğru.
Lütfen gidin muhasebecinizle konuşun, aynı şeyleri yazıp durup, forumu gereksiz meşgul etmeyelim.
Selamlar.
Bu son yazım Aramızdaki farkın sebebi Tabloda yaptığım değişikliğin sebebi Alttaki Kanun gereğidir.
Kısaca yanlışlık yok. Forumu meşgul ettik ama boşuna olmadı konu açıklığa kavuştu.
İsmim Mehmet

Kod:
Kapıcılar, 193 Sayılı Gelir Vergisi Kanununun 23. maddesi gereğince
Gelir Vergisinden, 488 sayılı Damga Vergisi Kanununun (2) Sayılı Tablonun lV. bölümünün (34) numaralı fıkrası gereğince
Damga Vergisinden muaf tutulmaktadır.
GV Yok + AGİ Yok + DV Yok + BES Yok + İşveren 5 Puan Teşvikli

Son düzenleme:

besen

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
excel 2019
İngilizce
03-12-2024
Bu son yazım Aramızdaki farkın sebebi Tabloda yaptığım değişikliğin sebebi Alttaki Kanun gereğidir.
Kısaca yanlışlık yok. Forumu meşgul ettik ama boşuna olmadı konu açıklığa kavuştu.
İsmim Mehmet

Kod:
Kapıcılar, 193 Sayılı Gelir Vergisi Kanununun 23. maddesi gereğince
Gelir Vergisinden, 488 sayılı Damga Vergisi Kanununun (2) Sayılı Tablonun lV. bölümünün (34) numaralı fıkrası gereğince
Damga Vergisinden muaf tutulmaktadır.
GV Yok + AGİ Yok + DV Yok + BES Yok + İşveren 5 Puan Teşvikli
Mehmet Bey kapıcı bordrosu olduğunu en baştan yazsaydınız, hiç bunlar konuşulmazdı.

ibrahimaktas1905

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
ms office excel 2019
türkçe
25-03-2025
Ben Tablolarınıza Tablolarınızda 22 ve 6 Satırda formüllere şu şekilde ileve yaptığımda sonuca ulaşıyorum. Doğru olurmu bilemem.
Ama bana göre pratikte böyle olması daha doğru gibi.
Bu yapmış olduğunuz düzeltme ile sorun düzeldi..
ancak çalışmayı yapan sayın besen beyfendiye de teşekkür ediyorum

King1907

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
microsof office plus 2019-Türkçe
07-01-2028

Selamlar.

Üstadım merhabalar.

2023 yılı güncel bordro excel dosyası mevcut mudur diye soracaktım.

Excel Vers. ve Dili
2010
06-01-2024
Arkadaşlar günaydın. Dosyayı inceledim fakat bir şey aklıma takıldı bilen varsa yardımcı olabilir mi?

SGK matrahı denen parametre SGK günü ile orantılı olması gerekiyor değil mi?
Yani 2023/2. yarı tavan 100.608,75.

SGK matrahı = 100.608,75 / 30 * SGK Günü diyebilirmiyiz?

Şunu öğrenmek istiyorum: genelde tüm bordro simülasyonları 30 gün üzerinden yapılyor. Peki ben ayda 30 gün üzerinden 22000 verdiğim bir emekliyi 3 gün karşılığında yine 22000 vermek istesem matrahı nasıl hesaplamalıyız? temmuz ayı kümülatif gv matrahı 159.765,98 ve %5 indirimi yok.

teşekkür ederim.

besen

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
excel 2019
İngilizce
03-12-2024
Arkadaşlar günaydın. Dosyayı inceledim fakat bir şey aklıma takıldı bilen varsa yardımcı olabilir mi?

SGK matrahı denen parametre SGK günü ile orantılı olması gerekiyor değil mi?
Yani 2023/2. yarı tavan 100.608,75.

SGK matrahı = 100.608,75 / 30 * SGK Günü diyebilirmiyiz?

Şunu öğrenmek istiyorum: genelde tüm bordro simülasyonları 30 gün üzerinden yapılyor. Peki ben ayda 30 gün üzerinden 22000 verdiğim bir emekliyi 3 gün karşılığında yine 22000 vermek istesem matrahı nasıl hesaplamalıyız? temmuz ayı kümülatif gv matrahı 159.765,98 ve %5 indirimi yok.

teşekkür ederim.
Zaten öyle çalışıyor.