Netten Brüte Hesaplama

ÆSir

Dora
Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2015 TR
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
20-05-2025
Merhaba,

Amacım formülden ziyade mantık üzerinde de hesap yapabilmek.

Brütten nete hesap yapabiliyorum.
Peki netten brüte yapmak mümkün mü?

X= 6618,59
Y=X/0,15
Z=X/0,01
A=X-(Y-Z)
B=A*0,15
C=X*0,00759
D=X-(Y-Z-B-C)+E (Bu sonuç 5000)
E=Herhangi bir rakam.

Ekli dosyalar

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
İş : Ofis 365 - Türkçe
Ev: Ofis 365 - Türkçe
Eğer net ücrete asgari geçim indirimi dahil olmazsa aşağıdaki formülle B3'teki brüt maaşı bulabilirsiniz:

=A3/71,491*100

AGİ olunca nasıl kurgu yapılacak bulamadım. Bir de işin içine süregelen vergi matrahı girip üst vergi dilimleri karışınca hesaplama çok daha karmaşık oluyor.

ÆSir

Dora
Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2015 TR
20-05-2025
Formülde aslında hepsi sırayla hareket ediyor ama içinden brüt çıkınca patlıyor. Bunu excel bilenden ziyade sanıyorum ki sistemi bilen çözebilir. AGİ değişken bir değer onu ayrıca hesaplıyoruz ve formüllerden bağımsız bir değer. maaş-agi dersek net maaşı ortaya çıkar. Net maaş + damga + gelir vergi + işsizlik+ sigorta brüt yapar. Burada bu değerleri nasıl buluruz tabisi.

NADİR YILDIZ

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2016 Türkçe
09-02-2026
geçenlerde buradan bu çalışmayı almıştım kimindir şimdi hatırlamıyorum.

agi listesi ve gelir vergisi dilimlerine göre makroda kullanılarak yapılabilirmi
bu örnekte vergi dilimleri kodu içine gömülü
tablo içinde yada yan sayfadan alarak yapılabilirmi

bundan sonrası beni aşar siz üstadların desteği şart

iyi çalışmalar

Ekli dosyalar

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
B3'te Aşağıdaki formülü dener misiniz?

=(A3-(((3577,5*12)*I3)*0,15)/12)/0,71491

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Yeri gelmişken çalışanla devlet arasındaki bir alışveriş olan asgari geçim indiriminin çalışanla işveren arasında pazarlık konusu edilmesinin yanlış olduğunu düşündüğümü ve ayrıca işin içine vergi dilimleri girince muhtemelen hiçbir "hazır" formülün işin içinden çıkamayacağını da belirtmek isterim.

ÆSir

Dora
Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2015 TR
20-05-2025
Her ikinize de çok teşekkür ederim. Aradığım aslında her iki tabloda fakat bunu formüle dökmek gerekiyor ki sanırım formül üzerinden bunları yapmak kabul edilecek bir şey değil. Brütten nete gidiliyor fakat netten brüte giderken her türlü vergi payları için brüte ihtiyaç duyuyoruz. İlgili iki dosyada da makrodan yardım alınmış. Düz formüller ile dengeyi sağlaya çalıştım ki sanırım bu brütü bilmeden mümkün değil.
AGİ konusunda bir pazarlık yok. Resmi pusula öncesi yaklaşık değeri aylık elde etmek amacım ki en yakın maaş maliyeti ve sigorta maliyetlerini görebileyim. 5bin maaş verdiğim bir personelin rakamı içinde AGİ de yer alıyor. Nasıl ki yıl başında asgari ücret 2825 diye duyuru yaparken içine AGiyi de dahil ettilerse. Asgari ücret alanlar hariç olacak şekilde üstü maaş alanların içinden bu değeri düşmem gerekiyor. I sütunu bu noktada 0,5/ 0,6 / 0,675 oranlarla gerçek AGİ değerini koruyacak.

Ve galiba yazdığınız bu formül olması gereken değeri vermiş oluyor. Bu brüt üstünden sigorta, matrah, damga vergisi gibi kriterleri işleyebiliyorum. Teşekkür ederim.

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Benim anlatmaya çalıştığım da şudur "5000 maaş verdiğim" dediğiniz kişiye siz "5000" vermiyorsunuz. "5000-AGİ"yi siz veriyorsunuz, AGİ'yi devlet veriyor, daha doğrusu kesilecek gelir vergisinden mahsup ediyor.

Excel Vers. ve Dili
Office365
Her ikinize de çok teşekkür ederim. Aradığım aslında her iki tabloda fakat bunu formüle dökmek gerekiyor ki sanırım formül üzerinden bunları yapmak kabul edilecek bir şey değil. Brütten nete gidiliyor fakat netten brüte giderken her türlü vergi payları için brüte ihtiyaç duyuyoruz. İlgili iki dosyada da makrodan yardım alınmış. Düz formüller ile dengeyi sağlaya çalıştım ki sanırım bu brütü bilmeden mümkün değil.
AGİ konusunda bir pazarlık yok. Resmi pusula öncesi yaklaşık değeri aylık elde etmek amacım ki en yakın maaş maliyeti ve sigorta maliyetlerini görebileyim. 5bin maaş verdiğim bir personelin rakamı içinde AGİ de yer alıyor. Nasıl ki yıl başında asgari ücret 2825 diye duyuru yaparken içine AGiyi de dahil ettilerse. Asgari ücret alanlar hariç olacak şekilde üstü maaş alanların içinden bu değeri düşmem gerekiyor. I sütunu bu noktada 0,5/ 0,6 / 0,675 oranlarla gerçek AGİ değerini koruyacak.

Ve galiba yazdığınız bu formül olması gereken değeri vermiş oluyor. Bu brüt üstünden sigorta, matrah, damga vergisi gibi kriterleri işleyebiliyorum. Teşekkür ederim.
Merhaba, aslında yapmak istediğiniz işlemin bir formülü yok, sgk personel ödemelerini brüt olarak ama sadece brüt olarak görür, net kavramı sgk'nın bildiği bir kavram değildir :) kesinti ve vergiler brüt maaş üzerinden hesaplanır elinizde brüt maaş olmadan bu kesintileri hesaplamanın bir yolu yoktur. Ancak direkt agi hariç net ücrete çarpan uygulayarak brüt ücret bulunabilir. Bunlar
1. vergi dilimi için (%15) = 71,491
2. vergi dilimi için (%20) =67,241
3. vergi dilimi için(%27) = 61,291
4. vergi dilimi için (%35 = 54,491
5. vergi dilimi için (%40) = 50,241 dir.
Örneğin; agi hariç 10.000,00 TL maaş alan personel için 10.000,00 / 0,71491 = 13.987,78 brüt maaş hesaplanır kesintiler ve vergi ise bu brüt maaş üzerinden hesaplanır. Fakat bu oranlar vergi dilimleri içerisinde geçerlidir, yani örneğin vergi dilimi geçiş aylarında gelir vergisi Personelin vergi matrahının bir kısmının başka vergi diliminden , bir kısmının başka vergi diliminden hesaplanması gerekir bu durumda yazmış olduğum oranlar doğru bir hesaplama yapamaz.
Ben excel'de bu durumu veri altındaki çözücü eklentisi ile çözebiliyorum, fakat başka hiç bir formul bulamadım, eğer siz bulduysanız lütfen beni de aydınlatınız. Saygılar

Excel Vers. ve Dili
2007 Türkçe
01-07-2023
Bir arkadşın hazırladığı dosya vardı onuda paylaşayım 2.Satırda tercihleri doğru yaparsanız neticeye varırsınız.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
MS Office Standart 2016 Türkçe
19-03-2024
Merhaba ,

ben bu konuda kullanıcı tanımlı bir fonksiyon yazdım. Net ücret AGİ hariç alınarak hesaplanacaktır.

'net ücrettten brüt hesaplama
Function NETTENBRÜTE(Net_Ucret, SGKPrimi, issizlikP, gelirV, damgaV)
'X = net ücret (0,0)
'sgk işçi payıoranı (0,0)
'işsizlik sigortası işçi payı oranı (0,0)
'gelir vergisi oranı (0,0)
'damga vergisi oranı (0,0)

si = (SGKPrimi / 100) + (issizlikP / 100)
vg = (gelirV / 100) - ((gelirV / 100) * si)
tk = si + vg + (damgaV / 100)
oran = 1 - tk

X = Round(Net_Ucret / oran, 2)

NETTENBRÜTE = X

End Function

msofuoglu

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2013 Pro. 64 bit Türkçe ve Office 365
27-01-2027
Üstadlara ve katılımcılara sağlıklı günler dilerim. Yukarıdaki İ. Serdar üstadın bence çok güzel ve faydalı çalışmasına, kendilerinin affına sığınarak emekli çalışanlar için maaş hesaplama yapabilecek düzenleme yaptım. Kod yazma konusunda pek bilgili olmadığımdan "Netten-Brüte" sayfası gibi bir sayfa ilâve ederek yapamadım. Söz konusu sayfa üzerinde açıklama yaparak düzenleme yaptım. Ayrıca 2020 yılı vergi dilimleri ve asgari ücret bilgilerini 2021 yılı olarak değiştirdim. Umarım ve dilerim üstad İ. Serdar hocayı üzmem ya da bana kızmaz. Herkese saygılar sunar huzurlu günler dilerim. Link aşağıdadır.

msofuoglu

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2013 Pro. 64 bit Türkçe ve Office 365
27-01-2027

ÆSir

Dora
Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2015 TR
20-05-2025
Konu çok geç olsa da yeniden aktifleşmiş. Bilgilendirmeleriniz için yeniden teşekkür etmek isterim. Sorunu daha farklı yollardan çözmek zorunda kaldım ancak yarın tekrardan bütün çalışmalarını inceleyeceğim. Teşekkür ederim.