Next döngüsü

Excel Vers. ve Dili
excel fonksiyonlar
Öncelikle tüm forum sakinlerine geçmiş olsun ve bu forumda emeği geçen tüm arkadaşlara merhaba. İçiçe next döngüsünü bir türlü beceremedim. Sorunum şu : Önce A1 hücresine 1 yazacak sonra B1 hücresine sırayla 1 den 20 ye kadar rakamları yazacak. Sonra A1'e 2 yazacak B1 hücresine yine 1 den 20 ye kadar rakamlar yazacak. Bu işlem A1 hücresine 20 yazana kadar devam edecek. Yardımcı olan arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

veyselemre

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Pro Plus 2021
Kod:
Sub dongu()
    [a1:b20].ClearContents
    For i = 1 To 20
        Cells(i, 1) = i
        For ii = 1 To 20
            Cells(i, 2) = Cells(i, 2) & ii & "-"
        Next ii
    Next i
End Sub

Excel Vers. ve Dili
excel fonksiyonlar
Kod:
Sub dongu()
    [a1:b20].ClearContents
    For i = 1 To 20
        Cells(i, 1) = i
        For ii = 1 To 20
            Cells(i, 2) = Cells(i, 2) & ii & "-"
        Next ii
    Next i
End Sub
Hocam sizden çok özür diliyorum. Sorumu açık olarak yazmamışım. Siz de doğal olarak bu kodu yazmışsınız. Aslında yapmak istediğim iki sütunu düşeyara ile karşılaştırmaktı. Hocam şöyle yapabilir miyiz ? A1'e 1 yazacak B1'e1 yazacak C1 de beliren değeri D1'e kopyalayacak. Sonra B2 ye 2 yazacak yine C1'de beliren değeri D2 ye kopyalayacak. Bu böyle B20 olana kadar devam edecek. Sonra A1'e 2 yazıp B sütununda aynı işlemleri yapacak. A20 ye kadar bu işlem devam edecek. Hocam tekrar çok özür diliyorum. İlginiz için teşekkürler.

veyselemre

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Pro Plus 2021
Aslında yapmak istediğim iki sütunu düşeyara ile karşılaştırmaktı. Hocam şöyle yapabilir miyiz ? A1'e 1 yazacak B1'e1 yazacak C1 de beliren değeri D1'e kopyalayacak. Sonra B2 ye 2 yazacak yine C1'de beliren değeri D2 ye kopyalayacak. Bu böyle B20 olana kadar devam edecek. Sonra A1'e 2 yazıp B sütununda aynı işlemleri yapacak. A20 ye kadar bu işlem devam edecek. Hocam tekrar çok özür diliyorum. İlginiz için teşekkürler.
Ben yine pek bir şey anladığımı söyleyemem. Sorunuzu örnekte anlatırsanız, belki yardımcı olabilirim.

Kod:
Sub dongu()
    For i = 1 To 20
        [a1] = i
        For ii = 1 To 20
            Cells(ii, 2) = i
            Cells(ii, 4) = Cells(i, 3)
        Next ii
    Next i
End Sub

Excel Vers. ve Dili
excel fonksiyonlar
Ben yine pek bir şey anladığımı söyleyemem. Sorunuzu örnekte anlatırsanız, belki yardımcı olabilirim.

Kod:
Sub dongu()
    For i = 1 To 20
        [a1] = i
        For ii = 1 To 20
            Cells(ii, 2) = i
            Cells(ii, 4) = Cells(i, 3)
        Next ii
    Next i
End Sub
Veysel hocam size zahmet vermemek için kodlarınızı uyarlayabilirmiyim dedim ama beceremedim. Daraltılmış ekli bir örnek yolluyorum. İlginiz için şimdiden teşekkürler.

Ekli dosyalar

Orion1

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Win7 Home Basic TR 64 Bit

Ofis-2010-TR 32 Bit
Veysel hocam size zahmet vermemek için kodlarınızı uyarlayabilirmiyim dedim ama beceremedim. Daraltılmış ekli bir örnek yolluyorum. İlginiz için şimdiden teşekkürler.
Ben bundanda anlamadım.:cool: