Numaratör

Excel Vers. ve Dili
2003
Access ile bir numaratör programı yapılabilir mi? A4 kağıda her sayfaya ayrı yani artan(tek veya çift...) sayılar yazdırılması mümkün mü? Bu tür bir çalışması olan arkadaşlardan forumu bilgilendirmelerini rica ediyorum. Selamlar saygılar...

Excel Vers. ve Dili
2003
Sayın ASOİP Bu mümkün
Örneğim olmadığından ekleyemedim Sizin örneğiniz var ise onun üzerine işlemi yapalım
İyi çalışmalar

Excel Vers. ve Dili
2003
Sn. adnanyurdakul; böyle bir çalışmam yok. Yöntem hakkında da bir mantık yürütmeyi beceremedim. Ancak İşyerimde örneğin 4 sayfadan oluşan bir evraka, her sayfasına aynı ve 3'er adet numara basılarak dağıtımı gerektiren, gönderilecek her birim için bu işlemin +1 şeklinde tekrarı gibi bir durumla karşı karşıyayım. Bu işlemi Mekanik Numaratörler"in çentiğini (4)'e getirerek yapabiliyorum. Kabul edersiniz ki oldukça zahmetli bir iş oluyor. Amacım bu sorunla karşı karşıya olan arkadaşlar ve kendim için bir çıkış yolu bulmaktı. İlginize teşekkür ederim...

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın ASOİP,

Elbette mümkün, hatta kaybolan uygulamalardan birtanesinde de rapor bastırırken uygulamasını yapmıştım. Çok basit raporda iki satırlık kodla yapılabiliyor. Uygulamak istediğiniz bir örneği eklerseniz yardımcı olabilirim.

İyi çalışmalar

Excel Vers. ve Dili
2003
Sn. modalı; böyle bir çalışmam yok. Yöntem hakkında da bir mantık yürütmeyi beceremedim. Ancak İşyerimde örneğin 4 sayfadan oluşan bir evraka, her sayfasına aynı ve 3'er adet numara basılarak dağıtımı gerektiren, gönderilecek her birim için bu işlemin +1 şeklinde tekrarı gibi bir durumla karşı karşıyayım. Bu işlemi Mekanik Numaratörler"in çentiğini (4)'e getirerek yapabiliyorum. Kabul edersiniz ki oldukça zahmetli bir iş oluyor. Amacım bu sorunla karşı karşıya olan arkadaşlar ve kendim için bir çıkış yolu bulmaktı. İlginize teşekkür ederim...

Excel Vers. ve Dili
2003
Sn. modalı; böyle bir çalışmam yok. Yöntem hakkında da bir mantık yürütmeyi beceremedim. Ancak İşyerimde örneğin 4 sayfadan oluşan bir evraka, her sayfasına aynı ve 3'er adet numara basılarak dağıtımı gerektiren, gönderilecek her birim için bu işlemin +1 şeklinde tekrarı gibi bir durumla karşı karşıyayım. Bu işlemi Mekanik Numaratörler"in çentiğini (4)'e getirerek yapabiliyorum. Kabul edersiniz ki oldukça zahmetli bir iş oluyor. Amacım bu sorunla karşı karşıya olan arkadaşlar ve kendim için bir çıkış yolu bulmaktı. İlginize teşekkür ederim...

Excel Vers. ve Dili
Office 2007 türkçe
Saydıra bilirsin diye düşünüyorum. Değer 3 olunca oanki değere +1 koydurup işlemi gerçekleştirebilirsin sanırım.

Excel Vers. ve Dili
office 2003 prof.tr
Sayın Asoip,
Sorunuzu şu şekilde anladım ; evraklarınızı office uygulamaları ile veritabanı dışında biryerde hazırlıyorsunuz ancak numaratörü veritabanındaki rapor ile yazıcıdan yazdırmak istiyorsunuz. Bu çerçevede yardımcı olacağını düşündüğüm çözümü içeren çalışmayı ekte gönderiyorum. forumdaki üstadlarımız bunu kodlarla daha kolay yapabilirler belki ama aklıma gelen en işlevsel çözüm yolunu bulmaya çalıştım.
siz sadece raporu aç komutu verdiğinizde karşınıza çıkan parametre ekranında numaratör vurmak istediğiniz evrakın sayfa sayısı, kaç birime gönderileceği ve numaratör başlangıç sayısını giriyorsunuz. numaratörler belirttiğiniz adette sayfada basılmış olarak raporda hazırlanıyor. evrakları yazıcıya yerleştirdiğinizde tümüne tek seferde numarötleri yazdırabilirsiniz.
(Örneğin 3 sayfalık bir evrakı 5 farklı birime göndereceksiniz diyelim. açılışta sayfa sayısına 3, gönderilecek birim sayısına 5 ve numaratör başlangıç numarasını 200 giriyorsunuz. sonuçta size toplamda 15 sayfalık ve her üç sayfada bir numaratörü birer birer artırılmış rapor oluşturulacaktır)

Rapordaki numaratör metninin istediğiniz açıda görünmesini sağlamak için gerekli olan activex nesnesini de ekledim. dosyayı açtığınızda eksik referans hatası alırsanız rotatelabelver2 isimli nesneyi veritabanı / araçlar / ActiveX denetimleri sekmesini tıklayıp kayıt yap düğmesine basarak ekteki nesneyi ekleyiniz.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
2003
SN.abkbek; beni doğru anladınız teşekkür ederim. Çünkü işlemi anlatamadığımı düşünüyordum. belirttiğiniz gibi kurulumları gerçekleştirdim ve önce raporu açtığımda, çıkan form ile verileri girdim ancak raporu ön izleme yaptığımda boş sayfa gördüm. Veri olmadığından yazıcıdan numara çıktısı olabilir düşüncesi ile çıktı aldım, çıktılar belirtilen sayfa sayısında çıkıyor ancak boş, yani numaralandırma yapmıyor...

Excel Vers. ve Dili
2003
Sn.abkbek ; Rapor üzerinde -numaratör alanını görünür yapınca NUMARALARI gördüm. bu numaratör alanlarını kopyalayarak sayfada (3)adet basmasını sağladım. İŞLEM TAMAM, bilginize, ilginize teşekkür ederim. Bu numaraları çapraz yani metin hizala gibi bir yöntemle evraklar üzerine nasıl yazabilirim. Selamlar... Saygılar.

Excel Vers. ve Dili
office 2003 prof.tr
Sayın Asoip,
size iki ek gönderdim. rotatelabel isimli aktivex nesnesi bahsettiğiniz işlemi yapan metin kutularını çalışmanızda görebilmeniz için gerekliydi. gönderdiğim ekte 45 derecelik açılarla ayarlanmış dikey sayfanın 3 farklı noktasında numaratörü gösteren rotatelabel nesnesi vardı. bu nesneler numaratörü sizin görünür yaptığınız metin kutularından alıyordu. size gönderdiğim cevabın son kısmına dikkat ederseniz aradığınız cevap orada.
bende çalışıyordu ama siz isterseniz bahsettiğim activex nesnesini tekrar kontrol ediniz.

Excel Vers. ve Dili
2003
SN.abkbek ;RotateLabelVer2 'yi malesef activeX lerime ekleyemedim... Bilgisayarım (vista) kurulum programı istiyor... denemeye devam ediyorum....

Excel Vers. ve Dili
2003
Numaratör (işlem tamam)

Sn.abkbek ; RotateLabelVer2 'yi eklediğim -kur programı ile kurmayı başardım. Vista da çalışıyor. Yanlız araçkutusu-activex ekle yöntemi ile RotateLabelVer2 kutucuklarını yeniden oluşturmak gerekiyor. İşlem şimdi tamam... Emek ve bilgi paylaşımınız için teşekkür eder, saygılarımı sunarım.

Excel Vers. ve Dili
office 2003 prof.tr
Problemi çözümlediğinize ve faydalı olabildiğime sevindim. iyi çalışmalar dilerim