Öğretmen Nöbet Hazırlama

Excel Vers. ve Dili
2010 Türkçe
Merhaba arkadaşlar;
Öğretmenlerin nöbetlerini hızlıca ayarlamak için bir excel programı yapmaya çalışıyorum ama vba kodu yazmayı bilmediğim için sizlerden yardım talep ediyorum. Chatgpt ile kod yazdırmaya çalıştım ama dosyayı yükleyemediğim için doğru kodları yazdıramıyorum. Şimdiden yardımlarınız için çok teşekkür ederim.
Yapmak istediğim:
Excel'de hazırladığım "Öğretmenler" adlı sayfada nöbet günleri, yerleri, tarihleri ve günler yer alıyor. pazartesinden başlayarak öğretmenleri nöbet yerlerine yereştirmek istiyorum ve yerleştirirken diğer bir haftaya geldiğinde bir nöbet yeri kaydırarak yazdırmak istiyorum. Ama tabi bazı öğretmenlerimizin boş günleri oluyor onları da hesaba katmam gerekiyor o güne o öğretmene nöbet yazmamam gerekiyor. Öğretmenleri "Sayfa2"de "A" sütununda sıraladım. Boş güne denk gelmemesi için "B"sütununa öğretmenlerin boş günlerini yazmam gerekiyor. Yani öğretmenleri "Sayfa2"deki "A" sütunundan alıp ( Boş günlerin yazılı olduğu "B" sütunu dikkate alınarak) nöbet yerlerine yerleştirmesini istiyorum. Tabii ki her ay aynı gün sayısı yok tarihe göre diğer aya atabilir o yüzden 5 hafta koydum. Bir de öğretmen sayısından dolayı bazen öğretmenlere çift nöbet gelebiliyor. Çift nöbetin geldiği katı kolay bir kat vermek istiyorum. O katı sarı dolgu ile doldurdum. "2. KAT ORTAOKUL". Nöbet çizelgelerinin aylık olarak kayıt da yapılması gerekir bir dosyanın içerisine Ayın hangi yıla ait olduğu ile beraber kaydetmesini de sağlamam gerekiyor.
Elimden geldiğince açıklamaya çalıştım. Biliyorum belki de çok şey istiyorum ama yönetim için iş kolaylaştıran çok güzel bir dosya olabilir. Şimdiden ellerinize sağlık herkese yardımları için çok teşekkür ederim. Tekrar özür diliyorum maalesef kod bilgim yok olsa sizi hiç yormak istemem ama program gerçekten çok gerekli.
Dosyayı ekte yükledim.

https://docs.google.com/spreadsheets/d/11XrzU9r8-DJQUQGLEhSpr-hVVF4XbBhZ/edit?usp=sharing&ouid=113406758308927039863&rtpof=true&sd=true

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
2010 Türkçe
Çok teşekkür ederim Tevfik Bey. Hocamızın da emeğine sağlık. Bir ricam daha olabilir mi? Bizim öğretmenimiz yetmiyor bir katı fazladan nöbet yazıyoruz. Öğretmenlerin sırasıyla döndürecek şekilde çift nöbet yazmak için ekleyebileceğim bir kod var mı?

Muhammet Okumuş

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2013 Türkçe
Ali Öğretmen1, Ali Ogretmen2 şeklinde ekleyin en son ctrl+h ile değiştirin. Şimdilik aklima gelen bu yöntem

Excel Vers. ve Dili
2010 Türkçe
Ali Öğretmen1, Ali Ogretmen2 şeklinde ekleyin en son ctrl+h ile değiştirin. Şimdilik aklima gelen bu yöntem
Hocam tıkanıp kaldım bir soru daha sorabilir miyim? Bizim dha önce oluşturulmuş bir nöbet programı var. Ben şimdi yenisini ayarladım ama nöbet ata diyince mantıken program ona göre pazartesi tutan ilk öğretmeni ilk sıraya veriyor. ama ben daha önceki programdan devam etmek istiyorum örneğin Ali öğretmen daha önceki nöbet çizelgesinde pazartesi bahçedeymiş şimdi ben bu hafta onu bir sonraki kattan devam ettirmem lazım. Ama bu programda pazartesi ilk kişi ilk sıradan başlayıp haftda bir nöbet yeri değiştirerek devam ediyor yani ben ilk haftayı kendim ayarlasam ona göre devam edecek bir sistem yapabilir miyim?

Muhammet Okumuş

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2013 Türkçe
Hocam öğretmen sıralamasını değiştirin. Ornegin bahçeye gelecek olani üst siraya yazin.