optionbutton checkbox da ı sorunu

Excel Vers. ve Dili
2016 tr
Merhaba;
Excel 2016 türkçe de bir makro ile veya elle geliştirici/developer menüsünden activex nesnelerini ekleme işlemi yapmaktayım.
Onay Kutusu veya seçenek düğmesi ekliyorum sorun yok.Ancak bu nesnelere ait captionlarda bir harfte sorun yaşıyorum.
"ı" küçük ı harfini yazdığımda ,içinde ı harfi olan bir durum olması halinde i olarak çıkmakta.
Bu nesneyi tasarım modunu aktif edip seçiyorum,oradan nesnenin özellikler /properties kısmından font,dil,size seçiyorum düzeliyor.
Kaydedip tekrar açtığımda aynı sorunu yaşıyorum bir türlü çözüm bulamadım.
Örneğin onay kutusunda caption olarak "Kadın" yazmışsam Kadin olarak çıkıyor.Özellikler kısmında caption bakıyorum ,normal olarak istediğim gibi Kadın gözüküyor ancak nesnenin yanında Kadin çıkıyor.
Nasıl düzeltebilirim.Bu bir bug mıdır.
Büyül İ yazınca I çıkıyor.
Türkçe genel olarak sorun desem değil diğer türkçe harflerde sıkıntı yok.
https://www.dosyaupload.com/mz3u resmi

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
Özel kişi
Bir de "Özellikler" kısmında söz konusu OptionButton'a ait Font'u Corrier New seçin .... veya Times New Roman

Eğer bu fontlarla düzeliyorsa; "Font"u tekrar varsayılan "Calibri" olarak değiştirin, düzelmesi gerekir.

.

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
2016 tr
Bir de "Özellikler" kısmında söz konusu OptionButton'a ait Font'u Corrier New seçin .... veya Times New Roman

Eğer bu fontlarla düzeliyorsa; "Font"u tekrar varsayılan "Calibri" olarak değiştirin, düzelmesi gerekir.

.
Dediğiniz gibi özellikler kısmından herhangi bir fontu seçtiğimde düzeliyor.Kayıt ediyorum,yeniden açıyorum yine eski durumuna dönmüş durumda oluyor.Değişen bir şey olmuyor.

Excel Vers. ve Dili
2016 tr
Haluk hocam benim açımdan ilginç olan bir durumda sadace ı harfinde olması.Diğer türkçe karakterlerde bir sorun yok.

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Özel kişi
Valla durum bende de aynı ....

Office'in güncellemeleriyle ilgili olabilir ... Ama, ActiveX yerine Form Denetimlerinden eklerseniz, sorun olmaz.

.

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
2016 tr
Valla durum bende de aynı ....

Office'in güncellemeleriyle ilgili olabilir ... Ama, ActiveX yerine Form Denetimlerinden eklerseniz, sorun olmaz.

.
Haluk hocam sürekli olarak ofisi,windowsu güncellerim.Yapmaya çalıştığım durumdan dolayı ActiveX kullanmak zorundayım.

Etrafımdaki kişilere aktardığımda olurmu saçmalık bu demişlerdi? İnandıramadığım için excelinizi açıp bir deneyin dediğimde hepside gördü ve bunun bir türlü çıkış yolunu bulamıyorum.

bir kaç başka yere de yazdım ancak dönüş yok.

Nasıl bir çözüme kavuşturabiliriz bilemiyorum. Ya da bu şekilde kullananlar hiç mi ı harfine denk gelmedi anlamadım?

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Özel kişi
Konuyla ilgili olarak ekteki dosyada ufak bir makro hazırladım.

Bende bir problem olmadan istediğimiz gibi Türkçe karakterler düzeldi.

Siz de bu kodu dosyanızda kullanabilirsiniz, Auto-Open makrosu çalıştığında tüm ActiveX kontrolleri düzeltecektir.

Eğer dosyanızı hazırlama aşamasında ActiveX kontrol ilave etmeniz gerektiğinde, Türkçe karakter problemiyle karşılaştığınız zaman dosyadaki Test isimli makroyu çalıştırdığınızda, durum düzelecektir.

Dosyanın harici linki:

https://drive.google.com/open?id=1v8s7QhZbLY8Rj_94LIKv6SHH8LSYp6XL

.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
2016 tr
Haluk hocam ilginize ve emeğinize sağlık.
Altın üye olmadığım için dosyayı indiremiyorum.akşam evden deneyip sonucu iletirim.
Ancak aklıma gelen şey ise kullanmış olduğum durumda 100 lerce ActiveX objesi var.Umarım performans sıkıntısı yaşamam.
Bunu anlamak için akşam evde test ederim.

teşekür ederim.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Bende bu soruna denk gelmiştim. Fakat düzelmediği için üstüne pek düşmemiştim.

Bir ara aynı sorun yanılmıyorsam "BÜYÜKHARF" fonksiyonunda da vardı. Bir güncelleme ile bu sorun düzelmişti.

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Özel kişi
Excel Vers. ve Dili
2016 tr
Haluk hocam harici linkten dosyayı indirdim ve kendi dosyama uyguladım.Ancak dosyanın açılması zorlaştı,nerede ise notebook bayıldı derler ya aynen öyle oldu.
Daha önce yazdığım üzere çok çok fazla ActiveX objesi var. 15-20 tanesini alıp başka bir dosyada yaptığımda sizin mantığınız gayet doğru ve düzgün şekilde çalışıyor.

Excel Vers. ve Dili
2016 tr
Bende bu soruna denk gelmiştim. Fakat düzelmediği için üstüne pek düşmemiştim.

Bir ara aynı sorun yanılmıyorsam "BÜYÜKHARF" fonksiyonunda da vardı. Bir güncelleme ile bu sorun düzelmişti.
Korhan bey bu güncellemeyi hatırlama veya bir yere not almış olma olasılığınız var ise çok mutlu olurum.

Excel Vers. ve Dili
2016 tr
Haluk hocam sizin yapmış olduğunuz durumu ben auto-open yapmadan ayrı bir makro ile font size değiştirdiğimde de oluyordu,yani düzeliyordu.
yani fontda herhangi bir parametreyi değiştirdiğimizde sanki default font ayarlarına dönüyor gibi.
Siz açılışa yerleştirdiniz ve direkt default karakter setini ve türkçeyi set ettiniz.Her seferinde bu kadar objeyi yeniden set etmek çok mantıklı gelmesede çaresizlik içinde bunu hızlandırmanın bir yolunu bulmaya çalışacağım.
Teşekür ederim.

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Özel kişi
Önerdiğim kod sadece dosya açılışında bir kere çalışacak, başka bir şey yok.

Diğer yandan;

Sayfa üzerinde 100'lerce ActiveX ile bir proje tasarlamak zaten başlı başına yanlış bir iş. O dosyanın her an için bozulması çok büyük bir olasılık.

Bence, başka bir yol düşünün..... Excel'in hücrelerini Form Denetimleriyle birlikte kullanmak ve ilave olarak UserForm desteği ile daha stabil çalışan bir proje yapabilirsiniz.

.

Excel Vers. ve Dili
2016 tr
Önerdiğim kod sadece dosya açılışında bir kere çalışacak, başka bir şey yok.

Diğer yandan;

Sayfa üzerinde 100'lerce ActiveX ile bir proje tasarlamak zaten başlı başına yanlış bir iş. O dosyanın her an için bozulması çok büyük bir olasılık.

Bence, başka bir yol düşünün..... Excel'in hücrelerini Form Denetimleriyle birlikte kullanmak ve ilave olarak UserForm desteği ile daha stabil çalışan bir proje yapabilirsiniz.

.
Haluk hocam sıfırdan başlanılan bir şey değil.Çok şeyi değiştirmek zorunda kalabilirim.Bakacağım,araştıracağım.
Teşekür ederim