OptionButton seçimini buton ile yönetmek

EKREM1661

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel-2016
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
03-02-2026
Saygıdeğer Arkadaşlar..! ve selamlar..

Açıklama: Ekte hazırlanan basit örnekte daha iyi anlaşılacağı üzere; farklı kağıt ebatlarına, aynı sayfadan çıktı alınmaktadır.. Bunun için sutun genişliğini makro ile açma/daraltma yaptırmak yeterli oluyor..
Örnekte;
-UserForm1 üzerinde; üç farklı sayfa ebadı için, üç ayrı buton mevcut..
-UserForm2 üzerinde; ise üç ayrı ebad için üç seçenek kutusu mevcut..
Çıktı almak için; ilgili butonla, sütun genişliği ayarlanıp, yazdır ileti kutusu ekrana getiriliyor. (yapılan iş buraya kadar)

Soru: Yazdırma işleminden sonra, UserForm2 deki seçenek düğmelerinden hangisi işaretli ise o seçeneğin kodunu çalıştırarak eylemi sonlandırması lazım.. Böyle bir şey yapılabilir mi..

(maksat; sütun genişlik ayarını bir önceki hale getirmek..)

Orion1

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Win7 Home Basic TR 64 Bit

Ofis-2010-TR 32 Bit
Dosyanız ekte.:cool:

EKREM1661

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel-2016
03-02-2026
Saygıdeğer hocam..öncelikle teşekkürlerimi bildiriyorum.. işin bir kısmı halledildi.. Birde şu kısım halledilebilirmi..

Diyelim ki, optionbutton1(A4-Ebadı) seçili iken, CommandButton2(A5-Yazdır) dan yazdır yapılırsa, "F" sütunu 10 punto olarak ayarlanıyor ve yazdır yapılıyor..

ve devamında ise, "F" sütunu önceki haline dönmesi için tekrar 35 punto olan, işaretli seçenek düğmesinin makrosunu çalıştıracak..?

Yani yazdırma işlemi bittikten sonra, hangi seçenek düğmesi işaretli ise, o düğmenin kodu ile sonlanacak..

Orion1

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili

Ofis-2010-TR 32 Bit
Dosyanız ekte.:cool:

EKREM1661

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel-2016
03-02-2026
Sn.Evren bey çok teşekkür ediyorum..pek ala oldu..bu konu günlerdir, nasıl olur diye aklımdaydı.. sayenizde çözüm buldu..elinize ve bilginize sağlık..hayırlı geceler diliyorum..hoşça kalın..

Orion1

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili

Ofis-2010-TR 32 Bit
Sn.Evren bey çok teşekkür ediyorum..pek ala oldu..bu konu günlerdir, nasıl olur diye aklımdaydı.. sayenizde çözüm buldu..elinize ve bilginize sağlık..hayırlı geceler diliyorum..hoşça kalın..
Rica ederim.
İyi çalışmalar.:cool: