Otel Kahvaltı Programı

Excel Vers. ve Dili
excell 2013
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
19-12-2023
Sevgili Excel web ailesine selamlar saygılar.

Bana otelde kullanılmak üzere basit bir kahvaltı hesaplama Programı çok işime yarardı.Otelde kahvaltılar giriş yaptığı gün kaç gece kalacağı girilerek hesaplanmalı. Örnekte misal 12.06 da giriş yapan bir müşteri 2 gece kalacak ise onun 13.06 ve 14.06 tarihlerinde kahvaltı hakkı olmalı.her müşterinin kahvaltı hakkı olmadığı için böyle bir tabloya ihtiyacım var.Ayrıca puantaj (*) yaparsada çok memnun olurum. sanırın puantaj olmadan belkide hesaplayamayacağı için ben puantaj tablosunuda oluşturdum. ama benim için asıl önemli olan bugünkü tarihi excel çekerek hangi odaların kahvaltısının olduğunu yazması ve sayısını toplaması.Ekteki örnekte giriş sayfasında gece sayıları girilerek kahvaltı sayfası oluşturulmuştur.kısaca kahvaltı sayfasının otomatik olarak giriş sayfasındaki rakamlar ışığında oluşturulmasını rica ediyorum. Çok işime yarayacak bir tablo olurdu. Hatta Google un internette çalışan sheet'inde çalışabilirse yemede yanında yat olurdu benim için.internet üzerinde çalışması süper olurdu yani.

Saygılar Sevgiler.

Ekli dosyalar

Greenblacksea53

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Tr
05-01-2025
Size takvim yaptım, öncelikle Misafir Kayıt sayfasından Misafir Giriş tarihi, Çıkış Tarihi v Oda numarası olmak üzere kayıt yaptıktan sonra Tablo sayfasında yaptığınız kayıtları takvim üzerinde görecek Tablo sayfasında kişi üzerine tıklarsanız ilgili alana gideceksiniz..

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
excell 2013
19-12-2023
Size takvim yaptım, öncelikle Misafir Kayıt sayfasından Misafir Giriş tarihi, Çıkış Tarihi v Oda numarası olmak üzere kayıt yaptıktan sonra Tablo sayfasında yaptığınız kayıtları takvim üzerinde görecek Tablo sayfasında kişi üzerine tıklarsanız ilgili alana gideceksiniz..
Teşekkürler bu oda rezervasyonu için uygun bişi.ancak ben tarih aralıkları girmeden sadece kaç gece adetini girince birşeyler yapmasını istiyorum.tarih v.s girmek istemiyorum.tarihler zaten sütunlarda hazır gelecek.birde o gün hangi odaların kahvaltıda olacağını basitçe benim örnekteki gibi adetini ve adını gösteren daha praitk bir şey arıyorum.ayrıca kahvaltılar başlangıç gününün (check in) bir sonraki gününün sabahında başlaması lazım. Yinede çok teşekkürler. örneğimdeki en üstteki bugünkü kahvaltıların adetini ve oda isimlerini tek satırda gösteren bişi daha işimi görür.

sağlıcakla

Necdet

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Türkçe
Merhaba,

Bir şeyler yapmaya çalıştım. Kodların doğru çalışması için sütun/satır eklemeyin , çıkartmayın.
Mevcut duruma göre kodları yazdım.
Örneğin Giriş sayfasında B sütunu boş, bunu silerseniz kodlarda da değişiklik yapmalısınız.
Giriş sayfasında gün sayısını girdiğiniz zaman otomatik olarak renklendirir ve kahvaltı sayfasına da işler.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
excell 2013
19-12-2023
Merhaba,

Bir şeyler yapmaya çalıştım. Kodların doğru çalışması için sütun/satır eklemeyin , çıkartmayın.
Mevcut duruma göre kodları yazdım.
Örneğin Giriş sayfasında B sütunu boş, bunu silerseniz kodlarda da değişiklik yapmalısınız.
Giriş sayfasında gün sayısını girdiğiniz zaman otomatik olarak renklendirir ve kahvaltı sayfasına da işler.
hocam harika sanat eseri olmuş resmen harikasınız .
,
2 sorum olacak

Giriş sayfasında renklendirme kahvaltıya göre olmuş ama benim örneğimde yazdığım günüde renklendiriyordu.rakamı yazdığımız günüde renklendirip son günün renklendirmesini kaldırmak için nereyi değiştirmem lazım ? .Giriş sayfasını başka amaçla, kaldığı geceleri renklendirmesi için kullanacağımda :)

2.ciside bu makro google sheetse atsam çalışırmı ?

Tabi bu hali bile fazlasıyla yeterli hocam emeğinize yüreğinize sağlık. Tüm otel camiasının kulllanacağı alternatif bir program yapmış olduk :). geliştirmeyede açık :)

Sağlıcakla sevgiler saygılar Necdet Hocam.

Necdet

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Türkçe
Merhaba,

Bütün mantığı kahvaltıya göre kurmuştum :) Yani giriş sayfasında kalacağı gün kadar, kahvaltı da kahvaltı adedi kadar olacak diyorsunuz.
Doğru mu anladım ?

Not : dosyanın bu halini çektiyseniz dosyayı yenilemiştim, silme olayını dikkate almamıştım onu düzeltmiştim.

Google sheetsin makroları çok farklı, orada çalışacağını sanmıyorum.

Excel Vers. ve Dili
excell 2013
19-12-2023
Merhaba,

Bütün mantığı kahvaltıya göre kurmuştum :) Yani giriş sayfasında kalacağı gün kadar, kahvaltı da kahvaltı adedi kadar olacak diyorsunuz.
Doğru mu anladım ?

Not : dosyanın bu halini çektiyseniz dosyayı yenilemiştim, silme olayını dikkate almamıştım onu düzeltmiştim.

Google sheetsin makroları çok farklı, orada çalışacağını sanmıyorum.
aynen hocam doğru.teşekkür ederim ufak değişiklik için.google sheets den anlayan belki yolu buraya düşerde bir güzellik yapar hocam bakarsınız :),
,
Excell Web ailesine İyi çalışmalar.Kolay Gelsin.

Necdet

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Türkçe
Google e-tabloların üstadı Haluk Üstaddır.