prim oranını bulma

Excel Vers. ve Dili
excel xp türkçe
merhaba arkadaşlar!...

akşamın bu vaktinde nerden çıktı diyeceksiniz haklısınız ama işte işte nerde ne zaman nasıl bulacağı bilinmiyor.

üstüne birde bilgisizlik olursa gelde çık işin içinden...

dosyayı ekte gönderiyorum..

acil olarak yardımınıza ihtiyacım var.

Excel Vers. ve Dili
excel xp türkçe
yaa arkadaşlar çok imkansız şey mi istedim.

okuyup geçiyorsunuz.bilen varsa yardım bekliyorum

mehmett

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
Sorunuz anlaşılmıyor ki. Biraz daha anlaşılır bir şekilde sorun.

Şu cümlenizden ben bir şey anlamadım;

hedef gerçekleştiyse 0.0080.artış oranı %10 ise %1, artış oranı %20 ise %1.20 ytl

Hedef neresi? Hedefi siz biliyorsunuz ama biz bilemeyiz. Artış oranı nedir? Verdiğiniz artış değeri neye oranlanacak da artış oranını bulacağız?

Excel Vers. ve Dili
excel xp türkçe
mehmet bey özürdilerim.

haklısınız şimdi bir dosya daha gönderiyorum.

tekrar değerlendirmeye alırsanız sevinirim.

Excel Vers. ve Dili
excel xp türkçe
yaa arkadaşlar çok imkansız şey mi istedim.
okuyup geçiyorsunuz.bilen varsa yardım bekliyorum.

oluyormu olmuyormu!...

en azından mantık üretendemi yok. 8 aydır bu sitedeyim. ilk defa başıma böyle ir şey geliyor. neden böyle oluyor inanki bende anlamıyorum.
tekrardan son gönderdiğim örneğe bakarsanız ne demek istediğimi anlayacaksınız.

iyi akşamlar... iyi ramazanlar!...

Excel Vers. ve Dili
(Excel 2016 - İngilizce)
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
30-11-2022
Anladığım kadarıyla prim oranını bulmak istiyorsunuz.
Hedefe ulaşınca prim oranı %0,0080
Hedefi %10 geçerse %1
Hedefi %20 geçerse %1,75

Peki hedef nedir?

Excel Vers. ve Dili
excel xp türkçe
selam

artış kısmı bir başka hücre arasında formüllü
eğer j2 hücresi %10'luk bir artış olmuşsa prim oranı %1 artacak
eğer j2 hücresi %20'luk bir artış olmuşsa prim oranı %1.20 artacak

istersen arkadaşım %1 ve %1.20 kısmı ben düzenlerim

bu konuda bana yardıumcı olabilecekmisin.

cevabını bekliyorum.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Selamlar,

Sn. ismailayan bey,

Israrla örnek dosyanız üzerinde net bilgileri vermiyorsunuz ve yardımcı olmak isteyen arkadaşlarda size yardımcı olamıyorlar. Sn. mehmett beyde size bu konuda mesaj yazmış ama hala net bilgileri vermiyorsunuz.

Örnek dosyanızda hedef rakamınız hangi hücrede gerçekleşen değer hangi hücrede artış için hangi hücreleri birbirinden çıkardınız gibi bilgileri verirseniz bizde elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışırız. Farkındaysanız cevap yazan arkadaşlarımız örnek dosyanız üzerinde tahmin yürütüp cevap vermeye çalışıyorlar ve konu (bence) gereksiz yere uzayıp gidiyor. Bilgileriniz ne kadar net olursa cevaplarda bir o kadar net olacaktır.

Excel Vers. ve Dili
excel xp türkçe
ilgine teşekkür ederim.
her ay değişen hedefler veriliyor.0.0080 standart olacak.eğer verilen hedefi %10 oranında artırdıysa mağaza 0.01, %20 artırdıysa 0.012 oranında prim alacak.Örneğin;
hedef;518,00 gerçekleşen satış;602.437,50 oranlanacak;602.435,50/518,00=1.163 .30 yaklaşık %16 oranında artış var. zaman prim oranı 0.01 olacak.

Excel Vers. ve Dili
xp türkçe
terminolojiye dikkat etmek gerek sorulan sorularda. zor gelir anlaşılması ve ilgisini yitirir soru. çözüm için vereceğim çabanın fazlasını anlamak için vermek zorunda kalıyorum ki bu pek hoş değil anlatan çaba ve özen göstermemişse sorusu için.

"yaaa arkadaşlar" diyorsun ya. ben de "yaaa arkadaşım daha açık sor lütfen sorunu örneğin de anlaşılır olsun" diyorum...

kolay gelsin...

Excel Vers. ve Dili
excel xp türkçe
özür kötü maksatla söylenmiş bir kelime değil. çaresizliğin bir semboli olarak öyle bir terim kullandım.

gerçi hala çaresiz bir şekilde bekliyorum ama !....

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Selamlar,

Farkındaysanız sorunuza kimse cevap veremiyor. Belkide kendi kendinize soruyorsunuzdur acaba soru çokmu zor diye. Aslında soru basit bir yüzde hesabı sorusu ama siz soruyu o kadar içinden çıkılmaz şekilde sormuşsunuzki kimse uğraşmak istemiyor diye düşünüyorum. Bu arada bu yazdıklarıma sakın alınmayın. Soru sorarken ne kadar özen gösterirseniz o kadar net ve anlaşılır cevaplar alacaksınız buna emin olabilirsiniz. Bu arada anladığım kadarıyla örnek bir dosya hazırlamaya çalıştım umarım işinize yarar. Size sadece kendinize uyarlamak kalıyor.

Excel Vers. ve Dili
office2000
prim hesabı

selamlar,

Ozellikler Cost_control'e tesekkur ederim... Bende prim hesabı yapmaya calısıyordum ve AND koymayı hatırlıyamadıgım icin takılmıstım. cost controlun ornegi beni kurtardı. Bende belki ise yarar diye cost control'un ornegine cok benzer olan dosyayı ekliyorum.

Tekrar tesekkurler...