pulldown menüden hücre bilgisi okumak

merhaba arkadaslar

excel bir listeyi pulldown menü ile kullanarak bir seçim yapıyorum. burada çıkan sonuç bir rakam oluyor. çıkan sonuç seçim listedeki sırasını veriyor, ama ben hücre değerini kullanmak istiyorum. bunu nasıl sağlayabilirim.

ilginize şimdiden teşekkür ederim.

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
- "pulldown" menu nedir ?

- Liste hangi aralıkta ?

- sonucu hangi hücrede görmek istiyorsun ?

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
Þimdilik şöyle bir şey olduğunu düşünelim;

- A1:A50 arasında veriler var

- B1 hücresinde sayısal bir değer var (1 - 50 arası) [senin "pulldown" menuden gelen değer]

- Sonucu görmek istediğin hücreye aşağıdaki formulü yaz;

Kod:
=INDIRECT("A" & B1)
- Veya, aşağıdaki formulü de kullanabilirsin;

Kod:
=INDEX(A1:A50;B1)
- Verilerin kaçıncı satırdan itibaren başladığına bağlı olarak yukarıdaki formulleri modifiye etmek gerekebilir.

Sorunuzu tam manasıyla anlayamadım ama blki bir çözüm olabilir.
Excel hücrelerinde pulldown menü yapmanın bir yolu;
Menünün çıkacağı hucre seçilir,Veri(data) menüsünden Doğrulama(validation) seçilir.Çıkan pencereden izinler(Allow) dan Liste(List) seçilir.Hemen altındakki kaynak8sorce) dan listeyi oluşturacak hücreler seçilir.Tamam8ok) tıkla.O hücre seçildiği zman yanına bir okçuk çıkar.Bu okçuğa tıkladığınızda ise karşınıza pulldown menü şeklinde taramış olduğunuz hücrelerdeki bilgiler listelenir.İstediğinizi burdan seçebilirsiniz. Kolay gelsin :arkadas:

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002 TR
Eski bir başlık ama konuyu okuyunca ekliyim dedim. Ã?ğrendiğimde hoşuma gitmişti.

Bu validation'ı yaparken listemizinde aynı sayfada olmasını istiyor. Kötü bir kısıtlama ancak listemizi başka sayfada oluşturursak ve Insert>Name>Define ile bir isim verirsek, daha sonrada Validation yaparken list'i seçtikten sonra "=Verdiğimizİsim" yapınca bu kısıt kalmıyor.
Bir başka konuda bu validationı bazı durumlarda sadece kullanıcıya yardımcı olsun diye koymak istiyoruz. Yani isterse listede olmayan bir şeyde girmesine izin vermek isterseniz isim tanımlar iken listenin en alttında bir boş hücreyide seçmeniz yeterli.

Soru yoktu ama artık kimin işine yararsa..