richbox?

udentr2002

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
iş yerinde Office 365
evde Office 365
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
07-11-2024
merhaba arkadaşlar VBA da richbox denen bir nesne varmış bu nesneyi nasıl ekleyebilirim formuma vede bu nesnenin özellikleri nedir kısaca anlatabilirmisiniz acaba?

Zeki Gürsoy

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2019 (64 bit) - Türkçe
Aradığınız "RichTextbox" olmalı. İlgili referans dosyası, "RICHTX32.OCX" dir.

Bu nesne hakkında tam bilgi sahibi değilim ancak VB forumlarında "LoadFile" özelliği ile .rtf dosyalarının yüklenebildiğini okumuştum.

Ek olarak RichTextbox içeriği "Savefile" özelliği ile dosya olarak da kaydedilebiliyor.

Bu yönüyle bile çok gelişmiş bir nesne olduğunu tahmin ediyorum.

udentr2002

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
iş yerinde Office 365
evde Office 365
07-11-2024
hocam "RICHTX32.OCX" referans dosyası bende yok nasıl ekleyebilirim? bir fikriniz varmı?

udentr2002

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
iş yerinde Office 365
evde Office 365
07-11-2024
hocam dediğiniz linkden yükledim referans olarakda geldi işaretledim peki nesne olarak tool boxa bir şey gelmesi lazım değilmi nasıl kullanacağım? açıklayıcı bir fikir verebilrmisiniz acaba?

Zeki Gürsoy

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Görünen adı : "Microsoft Rich Textbox Control 6.0"

udentr2002

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
iş yerinde Office 365
evde Office 365
07-11-2024
anemos hocam tamam yükledikten sonra referanslarda
Microsoft Rich Textbox Control 6.0 (SP6) şeklinde işatretli olarak geldi
yanlız ben onu toolbox a textbox gibi bir nesnenin geleceğini düşnmüştüm yanlışmı düşündüm acaba Rich Textbox da bir nesnemi nesne ise eğer nasıl kullanabiliriz?

Zeki Gürsoy

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
anemos hocam tamam yükledikten sonra referanslarda
Microsoft Rich Textbox Control 6.0 (SP6) şeklinde işatretli olarak geldi
yanlız ben onu toolbox a textbox gibi bir nesnenin geleceğini düşnmüştüm yanlışmı düşündüm acaba Rich Textbox da bir nesnemi nesne ise eğer nasıl kullanabiliriz?
Bildiğim tek istisna dışında tüm ".ocx" ler form üzerine çizilir. Textbox benzeri bir nesnedir.

udentr2002

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
iş yerinde Office 365
evde Office 365
07-11-2024
zeki hocam referanslara ekledikten sonra toolboxda addtional controlsda microsoft richtextbox şeklinde var işaretledikten sonra nesne geliyor toolbox ın üzerine ama forma rich textboxu eklemeye çalışınca "Konuya belirtilen aygıt için güvenilmiyor" şeklinde bir uyarı çıkıyor ve nesneyi forma yerleştirmiyor? Bu uyarının sebebi ne olabilir?

Zeki Gürsoy

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Register kaydını yaptınız mı?

Başlat > Çalıştır dan "regsvr32 /s richtx32.ocx" yazıp enter tuşlayın.

udentr2002

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
iş yerinde Office 365
evde Office 365
07-11-2024
regedit ayarlarınıda yaptım hocam ama yine de toolboxdaki richtextboxu işaretleyip formun üzerine yerleştirmeye çalışınca
"Konuya belirtilen eylem için güvenilmiyor" şeklinde aynı uyarıyı veriyor

neden olabilir acaba

udentr2002

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
iş yerinde Office 365
evde Office 365
07-11-2024
hocam tamam ekleyebildim toolbox a ama bu nesneyi kullanmak istememdeki amacım word sayfasındaki görünümün olduğu gibi Richtextbox a akatarabilmek içindi malesef oda çözmedi yani bir butona tıklayıp textboxa word sayfasındaki bilgileri aktarıyordum eğer sayfa içerisindeki veriler arasında tablo varsa bu verileri tablo şeklinde göstermiyordu textbox bende rich textbox belki gösterebilir diye düşünmüştüm malsef oda sayfadaki bilgi nasıl görünüyorsa textboxda öyle görünmesini sağlayamadı haftalardır uğraştığım projem yarım kaldı bu yüzden

Sn udentr2002
Savepicture'un dışında .bmp dosyasını açıp, içindeki resmi silip, yeni bir resim yapıştırma gerçekleştirebiliniyorsa senin sorunun çözülür.
CopyPicture ile yer imlerindeki alanın veya başka biçimde belirlenen alanın resmi çekilip, aynı dosyaya shape olarak yapıştırılabiiniyor.
Ama bu shape, ne Savepicture ile .bmp doyasına gönderilebiliniyor nede direkt image nesnesinin picture'sına alınabiliniyor.
Ama bu işlem manuel olarak shape'nin kopyalanıp, yina manuel olarak açılan .bmp dosyasına yapıştırılabiliniyor.
Bu işlem kodlar ile gerçekleştirilebilinirse çalışma anında daha sonra image'nin picture özelliğine atanablinir.

Son düzenleme:

udentr2002

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
iş yerinde Office 365
evde Office 365
07-11-2024
ahh be hocam bir de nedemek istediğini anlayabilecek kadar bilgim olsaydı
Özür dilerim hocam valla o kadar bilgiye haiz değilim.
Ama yinede açıklaman ve verdiğin bilgi için teşekkür ederim

Zeki Gürsoy

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Eğer doğru anladıysam bu nesnede Word'ü resimde göründüğü gibi göstermek istiyorsunuz. "aaa.doc" dosyasını "C:\aaa.doc" konumuna getirin.

udentr2002

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
iş yerinde Office 365
evde Office 365
07-11-2024
Anemos hocam aynen dediğiniz gibi doğru anlamışsınız. yanlız şöyle bi sorun var evdeki bilgisayarımda hata verdi sebebide sanırım evdeki pc imde richtextbox yüklü olmadığından sanırım additional controls da açıılmıyor benim evdeki pc imde daha öncede böyle bi sorun vermişti bilgisayarıma ancak format atıp her şeyi yeniden kurduktan sonra VBA daki additional controls ü çıkartabilmiştim. budan dolayıdırki dosyanızı ben burdaki pcimde çalıştıramadım ama eklediğiniz resimden anlıyorum ki beni doğru anlamışsınız. şöyle bi sorum olacaktı hocam

Diyelimki RichTextBoxu evdeki pcimde yerleştirdim ve projeyi tamamladım aynı dosyayı başka bir pc de çalıştırmak istediğimde yani RichTextBox yüklü olmayan başka bir pc de yine aynı sorunu verecekmi eğer verecekse buda pek kullanışlı olmayacak demektir. Çünkü dosya çeşitli bilgisayarlarda açılıp kullanılmak üzere tasarlanmış.

Zeki Gürsoy

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Eğer isterseniz bir Excel dosyasını, denetimi sisteme yükleyip register kaydını yapacak şekilde hazırlayabilirim. Bir anlamda setup gibi.

Yabancı bir bilgisayarda bu dosyayı çalıştırıp kapatmanız yeterlidir.

Bu çözüm işinizi görür mü?

udentr2002

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
iş yerinde Office 365
evde Office 365
07-11-2024
hocam bunu worrde yapabilrmiyiz?