Saat Farkını Makro ile Bulmak

şehiriçi

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2016 TR 32 Bit
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
12-03-2025
Merhaba Arkadaşlar,
Ekte yaptığım dosyamda ayrıntılı açıklamayı yaptım.
Kısaca bir Tablom var ve bu tabloyu içinde bazı durakların saat farkını bulmaya çalışıyorum, bunu da makro ile yapmak istiyorum.
Siz değerli excel dostlarımın desteğini bekliyorum ,hoşçakalın.

Ekli dosyalar

Son düzenleme:

ÖmerFaruk

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-64
Excel dosyanızda böyle bir açıklama var
Bu tabloda E sütunundaki plaka (E2 de) ile yine E sütunundaki İkinci plaka (E13 deki) arasında bir blok varBelediye Evleri ile (c2 de) başlayıp Adliye Parkı (C12 de) ile biten ; bu tablonun içinde G ve H sütunlarına isimlerini yazdığım durak isimlerinin F sütunundaki saatlerini I ve J sütunlarına yazdırıp aralarındaki farkı K sütununa hesaplatacağız .
Yalnız burada dikkat edilmesi gereken nokta mesela Borsa ..Parkhayat hesabında çünki Borsa her tabloda 2 defa bazen tek gelebiliyor .bana ihtiyaç olan her tabloda ikinci sırada gelen borsa lazım ben örnek olarak istediğimi G2:K7 aralığında yaptım
K daki sonuçları vba ile kod ile yapmak istiyorum .
Anlatırken zorlandığımı düşünüyorum umarım ifade edebilmişimdir
Siz değerli dostların katkısını bekliyorum ,hoşçakalın

Açıklamanız güzel ama eksik bilgiler var. İleride kodlar revize olmak zorunda hatta yeniden derlenmek zorunda kalmasın diye soracağım.
  1. G sütununda sadece Belediye ve Borsa (varsa ikinci borsa) saatleri alınacak, bu hep sabit midir?
  2. Yoksa sizin elle girdiğiniz durak adları değişebilir mi?
  3. Listenizde hep 2 durak var. Belediye ve Borsa, bu değişebilir mi?

şehiriçi

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2016 TR 32 Bit
12-03-2025
Sayın Ömer Faruk ,haklısınız tespit ettiğiniz eksiklerime cevap vermeye çalışacağım
1. G2:H7 arasındaki veriler sabit ve bu veriler E2...E13...E23 daki verinin karşısından başlıyor.
2. E2:E13 arasındaki ;yani A2:F12 aralığındaki tabloyu baz alırsak ,"Belediye Evleri " her tabloda ilk satırda ve tek tir .Belediye Evleri 'nden sonra İLK GELEN ( H sütununda kayıtlı olan veriler olacak ) veri den farkı almak.örneğin Belediye Evlerinden sonra ilk gelen Adliye parkı C3 tedir ama aynı tabloda Adliye parkı C12 de de var benim istediğim, Belediye evlerinden sonra hep ilk olanlar Bunlarda Yani Belediye evlerinden sonra gelen veri olacak ( H sütununda kayıtlı olan veriler olacak ..1-Adliye Parkı 2-Zafer 3-Yeni Otogar 4-Borsa).
3. Ve son olarak burası önemli 2.maddede giden araçların ilk çıkış yeri olan Belediye Evlerin den kendisinden sonra aynı isimde olan ama ilk gelen araca göre farkı alındıktan sonra bu aracın dönüşü var İşte o dönüşte Aynı Tablo için örnekliyeyim C9 daki Borsa Yani tablo içindeki En Son Borsa dan itibaren kendisinden sonra gelen ilk Park Hayat ve Zafer arasındaki farkı tespit etmek .
Umarım ifade edebilmişimdir .Belediye Ve Borsa daima olmak zorunda çünki Belediye Evleri bizim ilk çıkış yaptımız durak ...Borsa ise aracın geri dönüş yaptığı durak tır .

şehiriçi

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2016 TR 32 Bit
12-03-2025
Selam Arkadaşlar,
Yukarıda sormuş olduğum soruyu uzun bir emekten sonra çözmeyi başardım,galiba yavaş yavaş ben bu işi öğreniyorum , tabi bu öğrenme işinde bu sitenin ve özellikle bu siteye bizler için emek veren çok değerli üstad'ların katkıları çok büyük hepinize teşekkürler iyi ki varsınız.
Arkadaşlar ben kendi çabamla istediğimi aldım ama alternatif seçenek olursa da gerçek dosyamda değerlendireceğim .

Ekli dosyalar