Saat fonksiyonu ile ilgili...

Mahmut Bayram

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
2016 Excel Tr
Sn. exclusiveman, sorunuzu tam anlayamasam da anladığım şekliyle birşeyler yapmaya çalıştım.
Sayfa1'in kod bölümüne yapıştırın.

[vb:1:873b9bddc0]Private Sub Worksheet_Change(ByVal Target As Range)
Dim excel As Range, webtr As Range
Set excel = Range("a1:a10") 'a1:a10 arasına veri girildikçe c sütununda aynı satıra saati ekler
Application.EnableEvents = False
For Each webtr In Range(Target.Address)
If Not Intersect(webtr, excel) Is Nothing Then webtr.Offset(0, 2) = Time
Next webtr
Application.EnableEvents = True
Set excel = Nothing
End Sub[/vb:1:873b9bddc0]

Excel Vers. ve Dili
excel 2016 Turkce
sevgili Partner

kodlar için teşekkür ederim. ben genelde saati yazdırmak için ilgili hücreye ctrl+shift+nokta tuşlarını kullanıyorum. bu değişik bir yaklaşım olmuş.
ancak benim sorunum bundan sonra başlıyor.
ilgili kişilerin hemen yanındaki satıra en son yaptığı işlemin saatini yazdırmak istiyorum.

şöyle ki; ahmet kullanıcısı gün içerisinde değişik saatlerde bir çok işlem yapmış. ben o an son yaptığı işlemin saatini kullanıcı isminin yanında görmek istiyorum.

Necdet

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Türkçe
Bende Dizi Formülle Çözmeye Çalıştım, Dosyayı İnceleyiniz Sayın exclusiveman,

Not : Formülün Orijinali Sayın Levent Bey'e aittir.

ErkanA

Banned
üstadlar kendini belli ediyor işte.bende bu formülle uğraştım ama tecrübe burada kendini belli ediyor. Ustalık detaylarda gizli formülle uğraşıp ctrl+shift enter basmayı unutursan benim örnekteki gibi uğraşırsın :)

Excel Vers. ve Dili
excel 2016 Turkce
tüm arkadaşlara yardımlarından dolayı teşekkürü bir borç bilirim.

sevgili Seyit Tiken

formül açısından oldukça kolay ama uygulama açısından oldukça zor bir yöntem. nedenine gelince daire içine aldığınız şekilde isimleri ve saatleri ayırıp yanyana yazma şansımız malesef bulunmuyor. ortalama 2027 satırlık bir uygulama üzerinde çalışacağız.

Sevgili Necdet Sezer

yazmış olduğunuz formul eğer çalışsa benim işimi fazlasıyla görür. ancak yazdığınız formülü kendi uygulamamda çalıştıramadım. formuldeki adımları açıklamanız mümkünmü acaba? bir de yazmış olduğunuz formulde düşük saatleri yükselttiğimde diğerlerinin yerini almamakta...

Necdet

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Türkçe
Sayın exclusiveman, sanırım beni Cumhurbaşkanı Sayın Sezer'le karıştırdınız :)

yazmış olduğunuz formul eğer çalışsa
demişsiniz, gönderdiğim örnekte çalışmıyor mu?

Excel Vers. ve Dili
excel 2016 Turkce
Sevgili Yesertener

bu benzetme için lütfen kusuruma bakmayın. sabah mahmurluğu olsa gerek:)

evet sizin örnekteki formulunuz gayet güzel çalışıyor. ama benim orjinal dosyaya uyguladığımda çalıştıramadım. yani sorun benden kaynaklanıyor. ancak formule yabancı olduğum için adımları açıklarsanız çok memnun olurum.
eğer adımları açıklamak yerine orjinal dosyayı görmek ve bir örnek formul yerleştirmek isterseniz dosyayı ekten alabilirsiniz.
sevgiler.

ErkanA

Banned
Sn. exclusiveman Necdet beyin yazdığı formülden sonra ctrl+shift+enter tuşuna basın. sadece enter tuşuna değil

İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
Sayın exclusiveman,

Dosyanız ekte.

Daha pratik iki çözüm.

Excel Vers. ve Dili
excel 2016 Turkce
sevgili Yurttaş

vermiş olduğunuz formul için teşekkür ederim. ancak yeni bir kullanıcı eklemeye çalıştığımda DEĞER! hatası almaktayım. ek bir alan seçemiyorum. sizce neden kaynaklanıyor?
sevgiler.

İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
Dosyada iki alan tanımlanmış. Bunlar ad ve saat .

Ekle>Ad>Tanımla'dan girip, bu alan adlarını veri alanınız kadar genişletirseniz.

Problem kalmaz.

Eğer alan adı tanımlamak istemiyorsanız, formülde ad geçen yere kullanıcı adlarını olduğu yeri örneğin dosyanızda, B7:B13, formüldeki saat yerine saatlerin yer aldığı C7:C13 ifadelerini koyunuz.

Doğal olarak bunları böyle koyarsanız ve genişletmesseniz ilave edeceğiniz veriler görülmeyeceğinden yine hata mesajı verecektir.

Onun için alanların verilerinizi kapsayıp kapsamadığına bakacaksınız.

Excel Vers. ve Dili
excel 2016 Turkce
sevgili Arkadaşlar, ve özellikle sevgili Yurttaş

yardımlarınız sayesinde sonuca ulaştım. ilgili ve alakanız için yürekten teşekkür ederim.

dosyanın orjinal son halini daha sonra ihtiyacı olanlar için ekte sunuyorum.
sevgiler