Sadece Şartı Sağlayanları Getirme hk.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Kolay gelsin..

formentera

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office Excel 2013 pro.
https://we.tl/t-YOakmU78HA

Korhan hocam merhaba tekrar,

Sizinle bu dosyada Açık Pozisyonlar adlı bölümü tamamen dinamik hale getirmiştik, bunun için tekrar teşekkür ederim.
Ben, yukarıda linki attığım dosyada 2 kez alış yaptım anlatımım kolaylaşsın diye. 230 adedi birim fiyat: 6.50'den, 150 adedi birim fiyat 7.20'den aldım. Akabinde 300 adet satış yaptım. Bu 300'ün 230 adedinin ilk aldığım 6.50'den, kalan 70 adedininse sonraki 150 adedi aldığım 7.20'den mal ettiğimi gösterebilmek istiyorum.
Ancak, halihazırda en başından beri ilgili firmadan ne kadar lot aldıysam yanına yazdığım birim alış fiyatıyla çarpıp, hepsini toplayıp lot sayısına bölüp ortalama maliyetimi buluyorum. İşte, bu noktada, bu örnekte olduğu gibi toplam 230+150'den 380 lot aldık, 300 sattıysak, kalan 80 lot 2. alımımdaki alış fiyatımdan hesaplansın "Açık pozisyonlarda" istiyorum.

Bu dediğimi uygulayamadım.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Merhaba,

Sizin istediğiniz hesaplama şekli FİFO (İlk giren ilk çıkar) olarak adlandırılır.

Linkte nasıl olması gerektiği detaylı şekilde anlatılmış. Karışık liste için sanırım makro kullanmanız daha uygun olacaktır.

Ek olarak aşağıdaki linkleri inceleyiniz.

Ayrıca Google arama kutusuna "karışık listede fifo hesaplama excel.web tr" yazarak arama yaparak çıkan sonuçları inceleyiniz.

formentera

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Merhaba,

Sizin istediğiniz hesaplama şekli FİFO (İlk giren ilk çıkar) olarak adlandırılır.

Linkte nasıl olması gerektiği detaylı şekilde anlatılmış. Karışık liste için sanırım makro kullanmanız daha uygun olacaktır.

Ayrıca Google arama kutusuna "karışık listede fifo hesaplama excel.web tr" yazarak arama yaparak çıkan sonuçları inceleyiniz.

İzliyorum paylaştığınız video'yu şimdi. Bunda karışık liste yok, zaten yazmışsınız, o işimi görecek gibi. Şimdiden teşekkürler. Başarınca bilgi vereceğim.

formentera

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Merhaba,

Korhan bey merhaba,

Paylaştığınız metinle google'da aradım. Yabancı sitelerde de araştırdım. Ancak, 1'den çok sayıda farklı ürünlerle FIFO yapımını anlatmıyorlar. Benim bu excel'de farklı hisse adları olması sebebiyle işim zorlaşmakta.

Örneğin SASA hissesi var elimde ve portföyümde daha başka firmalardan hisseler var. Ben SASA hisselerimin tamamını değil, bir kısmını sattığımda bunu bütün şirketlerden yaptığım alımlardan değil sadece SASA'dan yaptığım alımlardan düşme gerekliliği bir türlü işin içinden çıkamama sebep oldu.
SASA'dan 100 lot - tanesi 5 liradan aldım, sonra 150 lot 7 liradan aldım. Önce 50 sattım, bunu ilk aldığım; birim fiyatı 5 lira olan işlemden düşmeli, Ardından ilkinden 50 lotum kaldı. 2. alımımdaki 150 lot ise zaten duruyor. Şimdi 120 lot satış yaptığımda bunun 50 lotunun ilkinden kalandan, 70 lotununsa ilki tamamen satıldığı için 2. alımım (150 lotluk)'dan düşmesine uğraşıyorum.

Şimdilik o kadar çok yerde bakmama rağmen başaramadım.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Forumda daha önce paylaşılmış konular..