Sağ tıklama ile çıkan menüden rakam seçme

kneehot

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
OFFİCE 365
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
06-10-2025
Arkadaşlar merhaba, gün içinde sürekli doldurduğum bir menüm var ve 0,25 - 0,5 - 1 - 1,5 - 2 ... şeklinde toplamda yaklaşık 10 tane sayıyı sürekli giriyorum. Sizden ricam hücre üstünde sağ klik yapınca bu belirlediğim rakamların çıkması ve hangisine tıklarsam hücreye yazması. Hayatımı çok kolaylaştıracak bu eklenti için yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden yardımlara çok teşekkür ederim.

S.Yiğit

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2019 TR
Merhaba, veri doğrulama kullanabilirsiniz.

ilgili alanı seçip Veri sekmesinden Veri doğrulama seçin, açılan sayfada izin verilen kısmından Listeyi seçin ve kaynak kısmına değerlerinizi girin, her değerin arasına ; (Noktalı virgül) yazın ve tamam diyerek işlemi sonlandırın

217159

217160

Haluk

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Arkadaşlar merhaba, gün içinde sürekli doldurduğum bir menüm var ve 0,25 - 0,5 - 1 - 1,5 - 2 ... şeklinde toplamda yaklaşık 10 tane sayıyı sürekli giriyorum. Sizden ricam hücre üstünde sağ klik yapınca bu belirlediğim rakamların çıkması ve hangisine tıklarsam hücreye yazması. Hayatımı çok kolaylaştıracak bu eklenti için yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden yardımlara çok teşekkür ederim.

Ekli dosyayı inceleyebilirsiniz....

.

Ekli dosyalar

kneehot

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
OFFİCE 365
06-10-2025
Ekli dosyayı inceleyebilirsiniz....

.
Haluk bey kusura bakmayın geç gördüm ilginiz için çok teşekkürler. Bu sayıları sağ tıklamada çıkan menüde bir klasör içine alabilirmiyiz. Örneğin "Rakamlar" klasörü gibi

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
İş : Ofis 365 - Türkçe
Ev: Ofis 365 - Türkçe
Alternatif olarak userformla yaptığım dosyayı inceleyiniz. B2:C50 aralığında hücre seçildiğinde userform açılır ve Veriler sayfasına önceden girilmiş sayıları listeler. O listeden biri seçildiğinde seçili hücreye yazar ve userform kapanır.

Ekli dosyalar

kneehot

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
OFFİCE 365
06-10-2025
Alternatif olarak userformla yaptığım dosyayı inceleyiniz. B2:C50 aralığında hücre seçildiğinde userform açılır ve Veriler sayfasına önceden girilmiş sayıları listeler. O listeden biri seçildiğinde seçili hücreye yazar ve userform kapanır.
Çok teşekkürler, sizinkini de kullanabilirim. Bir yardım daha rica etsem sizden Haluk beyin dosyası tablo içlerindeki hücrelerde çalışmıyor bunu nasıl düzeltebiliriz?

Birde sizin veriler sayfasındaki rakam sayısını arttırınca çıkan listede aşağı kaydırma bölümü çıkmıyor ve sayılar bir yerden sonra görünmüyor.

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
İlk etapta bende de çalışmadı. Daha sonra makrolardaki PopUpMenu makrosunu çalıştırınca sağ tuşta seçenekler çıkmaya başladı. Eğer bunu kastetmediyseniz ben ne istediğinizi anlamadım maalesef.

kneehot

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
OFFİCE 365
06-10-2025
İlk etapta bende de çalışmadı. Daha sonra makrolardaki PopUpMenu makrosunu çalıştırınca sağ tuşta seçenekler çıkmaya başladı. Eğer bunu kastetmediyseniz ben ne istediğinizi anlamadım maalesef.
* "Haluk beyin dosyası tablo içlerindeki hücrelerde çalışmıyor " Yusuf bey Haluk beyin makrosu Tablo olarak biçimlendir seçeneği ile bir tablo oluşturduğumuzda o tablo içindeki hücrelerde sağ tıklayınca rakamlar olan kısım çıkmıyor yani makro çalışmıyor o alanda.

* "sizin veriler sayfasındaki rakam sayısını arttırınca çıkan listede aşağı kaydırma bölümü çıkmıyor ve sayılar bir yerden sonra görünmüyor "
Burada da demek istediğim sizin dosyada veri sayfasına girdiğimiz rakamlar sayfa1 de B2:C50 arasına tıklayınca açılan userform içinde görünüyor fakat veri sayfasındaki rakamların sayısını 15-20 rakam kadar daha arttırırsak sayfa1 de B2:C50 arasına tıklayınca açılan userform içerisinde tamamı görünmüyor ve userform yanında kaydır çubuğuda çıkmadığı için belli bi rakamdan sonrasını görüp seçemiyorsunuz.

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Haluk Bey'in kodlarıyla ilgili yorum yapamayacağım maalesef.

Benim verdiğim dosyada userformun initialize kodlarını aşağıdakiyle değiştirirseniz belli bir sayıdan sonra kaydırma çubuğu görünecektir. Tabi ilk mesajınızda "10 kadar sayı" diye belirttiğiniz için sayıların çoğalacağını düşünmemiştim ;)

PHP:
Private Sub UserForm_Initialize()
ListBox1.RowSource = "Veriler!A1:A" & Sheets("Veriler").Cells(Rows.Count, "A").End(3).Row
UserForm1.Top = ActiveCell.Top
UserForm1.Left = ActiveCell.Left
UserForm1.Height = WorksheetFunction.Min(410, Sheets("Veriler").Cells(Rows.Count, "A").End(3).Row * 20 + 40)
ListBox1.Height = WorksheetFunction.Min(380, Sheets("Veriler").Cells(Rows.Count, "A").End(3).Row * 20)
End Sub

Haluk

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Haluk bey kusura bakmayın geç gördüm ilginiz için çok teşekkürler. Bu sayıları sağ tıklamada çıkan menüde bir klasör içine alabilirmiyiz. Örneğin "Rakamlar" klasörü gibi

"Klasör" ifadesiyle kastettiğiniz esasında; "Menü Grubu" sanırım ... ekli dosyayı inceleyin, sağ klik menüsünün en altında sizin istediğiniz "Rakkamlar" grubu var ...

Diğer yandan;

......... Bir yardım daha rica etsem sizden Haluk beyin dosyası tablo içlerindeki hücrelerde çalışmıyor bunu nasıl düzeltebiliriz?
.....

Sayfa üzerindeki "ListObject" (Table = Tablo) nesnesinde çalışmasını istiyorsanız, dosyadaki "PopUpMenu" makrosundaki aşağıdaki "kırmızı" renkli revizyonu yapın ....

Rich (BB code):
Set cb = Application.CommandBars("List Range Popup")

.

Ekli dosyalar

Son düzenleme:

kneehot

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
OFFİCE 365
06-10-2025
Haluk Bey'in kodlarıyla ilgili yorum yapamayacağım maalesef.

Benim verdiğim dosyada userformun initialize kodlarını aşağıdakiyle değiştirirseniz belli bir sayıdan sonra kaydırma çubuğu görünecektir. Tabi ilk mesajınızda "10 kadar sayı" diye belirttiğiniz için sayıların çoğalacağını düşünmemiştim ;)

PHP:
Private Sub UserForm_Initialize()
ListBox1.RowSource = "Veriler!A1:A" & Sheets("Veriler").Cells(Rows.Count, "A").End(3).Row
UserForm1.Top = ActiveCell.Top
UserForm1.Left = ActiveCell.Left
UserForm1.Height = WorksheetFunction.Min(410, Sheets("Veriler").Cells(Rows.Count, "A").End(3).Row * 20 + 40)
ListBox1.Height = WorksheetFunction.Min(380, Sheets("Veriler").Cells(Rows.Count, "A").End(3).Row * 20)
End Sub
Yusuf bey çok rahatsız ettim sizi kusura bakmayın yaptığınız düzeltme ile sayıların tamamı çıktı kaydırma çubuğu da var çok teşekkürler. Bir sorunum kaldı danışacağım bu kodu aynı kitapta 2 sayfada kullanabiliyorum ama 3. sayfaya yapıştırdığımda kod çalışmıyor. bunu aynı çalışma kitabında istediğim kadar sayfada kullanma şansım varmıdır?

kneehot

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
OFFİCE 365
06-10-2025
"Klasör" ifadesiyle kastettiğiniz esasında; "Menü Grubu" sanırım ... ekli dosyayı inceleyin, sağ klik menüsünün en altında sizin istediğiniz "Rakkamlar" grubu var ...

Diğer yandan;

Sayfa üzerindeki "ListObject" (Table = Tablo) nesnesinde çalışmasını istiyorsanız, dosyadaki "PopUpMenu" makrosundaki aşağıdaki "kırmızı" renkli revizyonu yapın ....

Rich (BB code):

.
Çok teşekkür ederim Haluk bey. Aşağıdaki güncellemeyi yaptım tablo içinde çıkmaya başladı bu sefer tablo dışında çıkmıyor sanıyorum nerede kullanacağımı seçmem gerekecek. Yardımınız için çok teşekkürler.

Haluk

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Artık o kadarını da yapıverin ... ya da, yukarıda Korhan Beyin dosyasına bakın ...

.

Excel Vers. ve Dili
Office 2016 EN 64 Bit
25/05/2022
Haluk bey in dosyasında farklı eklenen komutları siliyor.
Korhan bey in Menu_Delete fonksiyonunu ekleyince silmedi.

Kod:
'   Haluk - 02/05/2020
'   sa4truss@gmail.com
'
Sub Auto_Open()
    Call Menu_Delete
    Call PopUpMenu
End Sub
'
Sub PopUpMenu()
    Dim cb As CommandBar, i As Integer
    Set cb = Application.CommandBars("Cell")

Set MenuObject = cb.Controls.Add(Type:=msoControlPopup, Temporary:=True)
    MenuObject.Caption = "Rakkamlar"
    MenuObject.BeginGroup = True

myArr = Array(0.25, 0.5, 1, 1.5, 2)

With MenuObject
       For i = LBound(myArr) To UBound(myArr)
       With .Controls.Add(Type:=msoControlButton)
           .OnAction = "Test"
           .FaceId = 7
           .Caption = myArr(i)
       End With
    Next
    End With
    Set MenuObject = Nothing
    Set cb = Nothing
End Sub
'
Sub Test()
    Dim ac As CommandBarButton
    Set ac = Application.CommandBars.ActionControl
    ActiveCell = ac.Caption + 0
    Set ac = Nothing
End Sub
'
Sub Auto_Close()
    Call Menu_Delete
End Sub

Sub Menu_Delete()
    On Error Resume Next
    Do
        Application.CommandBars.FindControl(, , "Rakamlar", False).Delete
    Loop Until Application.CommandBars.FindControl(, , "Rakamlar", False) Is Nothing
    On Error GoTo 0
End Sub