Sağa doğru sütun eklenen grafikte kayar alan güncelleme

Excel Vers. ve Dili
2013 , Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
14/03/2023
Arkadaşlar merhaba,

ekli dosya yöneticimiz tarafından veri bazında değil, grafik bazında incelenmesi yönünde revize talebi geldi. Mini grafik yapabilir miyiz diye düşündük fakar o durumda trend eğrileri görünmediği için pek sıcak yaklaşılmadı.

tabloyu 3 satı örneğinde yaptım ama aslında 200 satır civarında olacak, bu durumda sayfada 200x3=600 adet küçük grafik olacak demektir. Tabi bu durumda sayfa çalışırmı,çalışırsa ne kadar sağlıklı çalışır onu da kestiremiyorum.

Özetle istenen şu ; sağa doğru her yeni ay için yeni sütun eklendikçe, grafik otomatik olarak son 12-9-6 ay lar için veri alanını güncellesin. Şu an sağa doğru her sütun eklendiğinde veri alanı +1 sütun artıp aylarda 12-9-6 yerine 13-10-7 olarak değişiyor. Bunun en sağdaki güncel aydan başlayarak sola doğru 12-9-6 ay olarak, veri alanı yatayda kayar olacak şekilde değişebilmesi isteniyor.

Hatta grafiklerin dönem sayılarının da değişebilir olması, yani son kaç dönem verisini alacağını da referans atayacağımız bir hücreye göre değişebilir olması talep ediliyor.

Ben grafik alan verisinin içerisine Dolaylı ve ADRES fonksiyonları ile yatayda kayan alan oluşturmaya çalıştım ama çalışmadı.

Destekleriniz için şimdiden teşekkürler. Dosyayı ekliyorum.

Ekli dosyalar