Soru Şarta Bağlı Kopyala/Yapıştır Hakkında.

yesimgurol

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2016,32bit
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
18-11-2024
Merhaba,
Items özelliğinden faydalanmak zaruret oldu. Key değerleri 1 den fazla olamıyor. Ben atlamışım.
Kodlarınızı yeniden düzenledim
Ömer sabrınıza ve emeklerinize inanın çok ama çok teşekkür ederim. Ellerinize sağlık gayet güzel şekilde çalışıyor harikasınız. Eğer ki olur da iler de de yeniden sütun eklemem gerekir ise (d11 gibi) şimdiki kodların üzerine bir önceki eklediğim gibi ekleyebilir miyim?

ÖmerFaruk

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-64
Aynen ekleyebilirsiniz.
Ancak bu sayı giderek artııyorsa doğru çözüm bu mudur çok emin değilim. Hem kodlar uzuyor hem de bir sürü değişken ve obje ekleniyor.
Bu bana garip geldi.
Nesneyi doğru kullanamıyor olabilirim. Zira ilk başta da dediğim gibi ilk kez Scripting.Dictionary kullandım. Hem de tam 11 tane tek bir kod bloğunda.

yesimgurol

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2016,32bit
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
18-11-2024
Aynen ekleyebilirsiniz.
Ancak bu sayı giderek artııyorsa doğru çözüm bu mudur çok emin değilim. Hem kodlar uzuyor hem de bir sürü değişken ve obje ekleniyor.
Bu bana garip geldi.
Nesneyi doğru kullanamıyor olabilirim. Zira ilk başta da dediğim gibi ilk kez Scripting.Dictionary kullandım. Hem de tam 11 tane tek bir kod bloğunda.
Ömer bey, ilk kez demenize rağmen gerçekten harika bir iş görüyor benim açımdan, diğer dediğiniz kısım içinse doğrusu bilgim olmadığı için bilemedim ne desem.

Excel Vers. ve Dili
office 10
iyi günler konu biraz buradaki konuya benziyor diye buradan yazdım. 2 şartlı bilinmeyeni başka sayfada aynı satırda aratarak, var ise aynı satırdaki başka bir hücredeki bilgiyi istediğim yere yazdırıyorum. İnşallah derdimi anlatabilirim :)
ana sayfa =sayfa 1 (tüm bilgileri buradan girilerek verideposu sayfasına gönderiyorum.)
verideposu =sayfa 2
kişi bazlı aylık görev rpr= sayfa 3
Sayfa 1 de sadece isim seçiliyor ve sayfa 3 te j1 aktarılıyor. Sayfa 2 kayıtlı bilgiler var. Kaydın gelmesini istediğim sayfa adı sayfa 3 .
Sayfa 3 de 30 günlük “d3-d33” arasında tablo var. Ayın 1 ile 31 arasında. Ve j1 de bulunması istenen isim. (bu da sayfa1de p8 den gelen isim). D3 teki gün ve j1 deki isme göre;
-Şimdi sayfa 2 de tarih sütunu a da tarihi bulacağız tarihle aynı satırda g, h, ı, j, k sütunlarında isim var,(herhangi birinde olabilir, aynı isim 2 defa olmaz.) herhangi birinde istenen isim var ise aynı satırdaki f hücresindeki bilgi sayfa3 te e3; d3 teki h3; e3 teki ı3 e yazılacak.
İsim yok ise bir şey yazılmayacak.
Bunları 4, 5 ….33. satıra kadar yazıyorum.
-ben kullandığım fomul ile yaptım ancak çok yavaş. Her hücre için ayrı bir yerde hesaplatıyor, oradan da eğer hata programıyla istediğim satıra yazıyorum.
=İNDİS(verideposu!$F:$F;KAÇINCI($D3&$J$1;verideposu!$A:$A&verideposu!$G:$G;0))
=EĞERHATA(ARA(2;1/(M3:p3<>"");(M3:p3));"")
Bu işlem çok yavaş çalışıyor. 1 dk sürüyor işlem. Acaba bu işlemi makro ile yapabilrmiyim .

ÖmerFaruk

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-64
@fethi46
Konuların karışmaması, yazışmaların takip edilmesi için denzer dahi olsa ayrı başlık açmanız önemlidir.

Ayrıca örnek dosyanızı da ya da altın üye değilseniz paylaşım sitelerine yükleyerek paylaşım linkini göndermeniz
Sorunuzun hızla cevap bulması adına daha faydalı olacaktır.