Say - Topla - Çarp - Çıkar

Excel Vers. ve Dili
EXCEL 2016 - TÜRKÇE
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
01-12-2023
Belirti bir satır aralığında iki farklı değerin toplam kaç defa tekrarlandığını bulup, sonucu, çarpıp bir rakamdan çıkarmak istiyorum.

=EĞERSAY(D6:J6;"GÜNDÜZ")+(EĞERSAY(D6:J6;"GECE"))

bu şekilde yaptığında aralıkta kaç defa gündüz ve gece geçtiğini toplam sayı olarak veriyor. sonucu 12 ile çarptıktan sonra 40 dan çıkarmasını istiyorum.
formülün başına sonuna ekleme yaparak çözmeye çalıştım ama başaramadım.

Ekli dosyalar

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Deneyiniz.

C++:
=EĞER(BOŞLUKSAY(D6:J6)=7;0;40-TOPLA(EĞERSAY(D6:J6;{"GÜNDÜZ";"GECE"}))*12)
Not: Rica etsem profilinize kullandığınız ofisin dilinide yazabilirmisiniz.

Excel Vers. ve Dili
EXCEL 2016 - TÜRKÇE
01-12-2023
Hocam öncelikle yardım için teşekkürler. verdiğiniz şekilde deneyince -8 olarak sonuç çıktı.
paylaştığınız formülü =TOPLA(EĞERSAY(D6:J6;{"GÜNDÜZ";"GECE"}))*12)-40 olarak hücreye girdiğimde istediğim sonucu elde ettim.

Bir konuda daha fikir vermenizi rica edeceğim. Paylaştığım tabloda görüleceği üzere vardiyaların çalışma düzeni var (gündüz, gece, tatil, tatil)
Her ay satır satır veri girmek yerine bunu kolaylaştırabileceğim bir yöntem önerir misiniz ?

Örneğin; A vardiyasının geleceği günler hep belli. yeni bir sayfada yapacağım takvimden, puantaj sayfasına veri çekerek tarihe göre doldurma yapabilir miyiz?

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
sonucu 12 ile çarptıktan sonra 40 dan çıkarmasını istiyorum
Yukarıdaki ifadenize göre formülü kurguladım. Eksi değeri bende gördüm. Fakat talebinizi bu şekilde yorumladığım için formül istediğiniz sonucu vermedi. Neyse siz gerekli düzeltmeyi yapmışsınız.

Forumda veri aktarımı ile ilgili bolca örnek var. Kurcalayarak sizde kendinizi geliştirebilirsiniz...

Excel Vers. ve Dili
EXCEL 2016 - TÜRKÇE
01-12-2023
Hocam daha çok kafa karıştı.
düşeyara, indis, kaçıncı vs bir kaç örnek yöntem üzerinden, örneklere bakarak denemeler yaptım ama istediğim sonucu elde edemedim. (hatta bazen hiç sonuç elde edemedim)
Yapmak istediğimi ekteki tabloda açıkladım.
Hangi yolu izlemem gerekiyor, hangi işlev ya da işlevler üzerinden gitmem gerekiyor. Yardımcı olursanız sevinirim.

Ekli dosyalar

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Elinize sağlık..

Bir önceki mesajınızdaki ifadelere göre olmuş gibi görünüyor..