Sayfa adlarını veya klasör adlarını hücreden almak

İyi günler,

yukarıda anlatılanları okudum.
=INDIRECT("'"&A10&"'!$A$1")

formülü ile A10 hücresinde yazan (1.xls) excel dosyasındaki A1 hücresini yazıyor.

Sorun şu:

yukarıdaki fonsiyon,

=[1.xls]Sheet1!$A$1

ile aynı şekilde çalışmıyor.

Aralarındaki fark şu, ki benim için çok önemli, indirect (dolaylı) ile yazılmış olan fonsiyon, 1.xls dosyası açılmadığı zaman çalışmıyor. ancak 1.xls'yi excelde açarsam, çalışıyor. Ã?teki formülde ise 1.xls açılmamış olsa dahi, en son veriyi gösteriyor hatta dosya açıldığı zaman bir uyarı mesajı veriyor ve güncelleme yapılıp yapılmamısı gerektiğini soruyor.

(dolaylı) ile yazılmış fonskiyonu, 1.xls dosyası açılmamışken de çalıştırmanın bir yolu yok mu?

Remarks

If ref_text refers to another workbook (an external reference), the other workbook must be open. If the source workbook is not open, INDIRECT returns the #REF! error value.

excel help dosyasında bunu yazıyor. zannedersem benim söylediğim işi indirect ile yapmak mümkün değil.

Excel Vers. ve Dili
Microsoft® Office 2019 TR
Sn levent bey

benim sorum şu
=ETOPLA(DOLAYLI("'[Kitap2.xls]"&I1&"'!$A$5:$A$263");"TOPLAM GÜNLÜK LİTRE MİKTARLARI";DOLAYLI("'[Kitap2.xls]"&I1&"'!$AN$5:$AN$263")
bu formülü toplam çarpım moduna göre adepte etmek örnek gönderemiyorum dosyamın boyutu cook büyük

bir önceki sayfada gönderdiğim örneğin aynısıdır sorum fakat foksiyon değişti.

Haluk

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
CeyhunALVER' Alıntı:
excel help dosyasında bunu yazıyor. zannedersem benim söylediğim işi indirect ile yapmak mümkün değil.
Ceyhun bey'in dediği gibi ..... INDIRECT - DOLAYLI fonksionunu kullanabilmeniz için, her iki dosyanın da açık olması gereklidir.

Excel Vers. ve Dili
Teşekkür ederim beyler

etopla fonksiyonunda çalışıyor fakat nasıl olurda DOLAYLI fonkiyonu TOPLACARPIM fonksiyonunda çalışmaz

peki arkadaşlar önerebileceğiniz bir yol var mı

Sayın arkadaşlar, bu arada internette yapmış olduğum arama neticesinde, bir kişinin yazmış olduğu bir kod buldum.

indirect.ext adındaki bu kod, dosya kapalı dahi olsa gene de hücre bilgilerini update edebiliyormuş. ben denemedim. ancak denemek isteyenler, ihtiyacı olanlar olabilir diye söylüyorum.

google'da indirect.ext olarak aratınca en üstte çıkıyor.

Sorun:

=INDIRECT("'"&A6&"'!B5")

A6'daki yazan sheetin B5'ine gidiyor ve veriyi alıyor. Ancak A6'dan yazan sheet'te bir satır veya kolon ekleme çıkarma yapınca, indirect formülündeki B5 değişmiyor. Çok araştırdım ancak bir neticeye varamadım.

Yardımcı olabiliecek kimse varsa çok sevinirim. Gerçekten ihtiyacım var buna. :yardim:

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007 türkçe
=SAÐDAN(HÜCRE("DosyaAdı";A1);UZUNLUK(HÜCRE("DosyaAdı";A1))-MBUL("]";HÜCRE("DosyaAdı";A1);1))

bu formül sayfa adını başka bir hücreye yazmak koşuluyla başka bir sayfadan tek bir hücre aldırmak için mi kullanılıyor

bu kadar yazının anlatmak istediği nedir ?

bunu açıklarsanız. ben de kendi başıma bu formülü kullanarak başka dosyalarımda kullanabilirim.. örneğin türkçe olarak DOSYA ADI kelimesinin ne işe yaradığını anlayamadım. aynı dosyadaki başka bir sayfadan yazı alacak.

:düsün:

Excel Vers. ve Dili
Arkadaşlar sorumun niye olamayacağını daha şimdi farkına vardım o zaman şimdi topla carpım formulune =METNEÇEVİR(H1;"aaaa yyyy") bu formülü nasıl ilave ederim
acıklama
h1-tarih var (gg.aaaa.yyyy) formatında
yukarıda verdiğim formulu daha önce bahsettiğim I1 hücresine tanıtmam mümkün mü

Aşağıdaki örnek dosyadaki sayfalardaki verilerin kitap2 gibi bir yerde olduğunu varsayalım