Sınıf listesi Düzenleme

Excel Vers. ve Dili
2019 Tr
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
20-03-2024
Elinize sağlık güzel bir çalışma olmuş.

Excel Vers. ve Dili
97 tr
Hocam listeleri oluşturuken ikiz olan iki öğrencinin öğretmen farkı gözetmeksizin aynı sınıfa düşmesini sağlayabilir miyiz acaba. Tercihli öğrenci sayfasında onun için de bir şablon yapabilir misiz?

Muhammet Okumuş

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2013 Türkçe
Aslında yapılabilir. Ama bu gece yapamayacağım. Yarın bakmaya çalışırım.

Excel Vers. ve Dili
97 tr
Bu arada hocam düzenle düğmesinde bir sıkıntı var. Bakar mısın. Sınıf sayısını girdikten sonra ona göre ayarlasın diye düzenleye basınca hata veriyor. Önceki uygulamalarsa sınıf sayısını girip düzenle butonuna basınca sınıf sayısını ona göre azaltıp ya da arttırıyordu. Arttırma da yapılmıyoe kurada hata veriyor

Muhammet Okumuş

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2013 Türkçe
Hocam o hata tercihli öğrencilere atadığınız öğretmen atamasından kaynaklanıyor.
Kısaca özetlemem gerekirse, seçtiğiniz şube sayısı (F2 Hücresi) tercihi listeniz de atadığınız öğretmenin numarası (Tercihli sayfası I sütunundaki numaralar) Kura F2 sayfasından büyük olmamalı. Diyelim ki şube sayısını 5 seçtiniz. O zaman I sütunundaki 5'ten daha büyük bir öğretmeni tercihli yapamazsınız. Yani Kazim Sulak ve altındaki öğretmenler tercihli öğretmen olamaz onlara dikkat etmeniz gerekiyor.

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
97 tr
Hocam merhaba yaptığınız uygulamada bir sıkıntı oldu. Şİmdi ben listeler kısmındaki isimleri sildim. Oraya farklı isimler yazmama rağmen program arka planda önceki isimleri kurada çekiyor yine. Sıkıntı nedir acaba.

erdenek

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
EV:EXCEL 2010-TÜRKÇE
İŞ:EXCEL 2010-TÜRKÇE
31-01-2026
Muhammet kardeş bende birkaç şey söylemek istiyorum.
1-makrolar bazen hata veriyor.
2-aynı sınıfı isteyen öğrenciler var onları nasıl aynı sınıfa alacağız.
3-sınıfları şube sayısını nasıl düzenleyeceğiz.bazı okullarda 2 şube bazılarında 6-7 şube bunu nasıl yapacağız.

erdenek

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
EV:EXCEL 2010-TÜRKÇE
İŞ:EXCEL 2010-TÜRKÇE
31-01-2026
önce kura sayfasında düzenle düğmesine basınız daha sonra kura ve öğretmen ata düğmesini kullanabilirsiniz.
muhammet kardeş bu çizelge bana uyar fakat bunda birkaç düzenleme lazım.
1-düzenle butonu hata veriyor.
2-şube sayısnı nasıl düzenleyeceğiz.
3-birde sizin son mesaja eklemiş olduğunuz gibi öğrenci listesi oluşturulmalı.
4-birde bizde öğretmen tercihi yok bazı öğrenciler komşu çocuğu akraba kardeş gibi bunların aynı sınıfta olması lazım
5-öğretmenler kura ile belirlenecek burası kalsın.
6-birde 2006 doğumlular bir sınıfta 2007 liler bir sınıfta olacak şekilde.yani 2006 lı 140 öğrenci sayıları eşit olacak şekilde dağıtacak.sınıf sayıları ve sınıflardaki kız erkek öğrenci sayıları eşit olacak.

Excel Vers. ve Dili
2007
mrhba cok acil bana excelde 1000 veri grlmiş tablo lazım yapacağım proğram mesela bir çicek yetiştirelecek sıcaklık farklı zaman farklı renk farklı ortam farklı tohum farklı.... bu roğram çicek için en uygun degerleri söylicek cok acil o excel lazım nerde bulabilrim???

Muhammet Okumuş

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2013 Türkçe
Hocam hatanın kayanğını daha önce belirtmiştim. Tercihli öğrencilere atadığınız öğretmen numarası F2 deki değerden büyük olmamalı. Aynı şekilde öğretmenler sayfasında bir şubeye atadığınız öğretmen numarası şube sayısından büyük olmamalı.
Örneğin 5 şubeli liste oluşturacaksınız. 5 şube olduğu için ilk 5 sırada yer alan öğretmenler tercihli listesinde bulunabilir. Aynı şekilde öğretmenlere şube ataması yaparken de ilk 5 sıradaki öğretmeni atamalısınız.
Yoksa dosya hata verir.
Eğer Düzen kodunun ilk satırına On Error Resume Next koyarsanız hata vermez ancak liste istediğiniz oluşmaz.
Siz kaç şube istiyorsanız o kadar öğretmen ilave edin. Örneğin 10 şube varsa 10 tane öğretmen yazın.

Muhammet Okumuş

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2013 Türkçe
muhammet kardeş bu çizelge bana uyar fakat bunda birkaç düzenleme lazım.
1-düzenle butonu hata veriyor.
2-şube sayısnı nasıl düzenleyeceğiz.
3-birde sizin son mesaja eklemiş olduğunuz gibi öğrenci listesi oluşturulmalı.
4-birde bizde öğretmen tercihi yok bazı öğrenciler komşu çocuğu akraba kardeş gibi bunların aynı sınıfta olması lazım
5-öğretmenler kura ile belirlenecek burası kalsın.
6-birde 2006 doğumlular bir sınıfta 2007 liler bir sınıfta olacak şekilde.yani 2006 lı 140 öğrenci sayıları eşit olacak şekilde dağıtacak.sınıf sayıları ve sınıflardaki kız erkek öğrenci sayıları eşit olacak.
Hocam sizin için ayrı bir dosya oluşturmak lazım. Bu dosya üzerinde baya bir değişiklik yaptım. (istek üzerine) Artık kodalrın nereye, neden komut verdiğini ben de karıştırır oldum. Kusura bakmayın ama şu an hazırlamam pek mümkün görünmüyor.

Excel Vers. ve Dili
97 tr
Hocam makrolar çok net hata veriyor. Listeyi düzenleyeceğim ama girdiğim listeden sonra düzenle butonuna bastığımda bazı zaman hata veriyor.. Şİmdi sizden riican liste sayfası boş ve sıfırdan isim listesi girilmeye hazır bir şekilde kayıt edip programı atar mısınız. Bunun yanında, tercrihli sayfasını da gizli yazpabilir miyiz. Taslak sayfası gibi. Şimfi sonradan gizlediğimizde hata veriyor. Taslak sayfası gibi gizli yapalım. Ben başlangıç aşamsında düzenlemeye ve kuraya geçmeden önce görünür hale getirip doldurayımm sonra tekrar gizleyip kura çekimine geçeyim.

Son düzenleme:

Muhammet Okumuş

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2013 Türkçe
Hocam siz hatalı dosyayı ekleyiniz. Hata nerden kaynaklanıyor size belirteyim. Hatayı görmeden aynı hatayı verebilir. Siz hata verdiği anda hata uyarısına End'e basıp dosyayı kaydedin ve mesaj olarak dosyayı gönderin.

Muhammet Okumuş

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2013 Türkçe
Hocam sorun tercihli listesinde yer alan Aslı Köseoğlu adlı öğrenciyi listeden silmişsiniz. Liste sayfasında yer almayan bir isim tercihli sayfasında da yer alamaz. Buna dikkat edelim.

Excel Vers. ve Dili
97 tr
Anladım sağolun hocam bu arada önceki mesajda yazdığım şekliyle tercihli listenin gizli olmasını kısmına bakabildiniz mş

Muhammet Okumuş

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2013 Türkçe
Sub Düzen()
Dim ÖS, sonn As Byte
Application.DisplayAlerts = False
Application.ScreenUpdating = False
Do Until Sheets.Count = 6
Sheets(Sheets.Count).Delete
Loop

Call Temizle

Sheets("Taslak").Visible = True
Sheets("Tercihli").Visible = True

Dim Son, kac, adet As Byte
Range("A1:B1") = ""
Range("D1:D100") = ""
Range("B3:D1000") = ""
Range("I4:Z1000") = ""
ActiveWindow.ScrollColumn = 5

ÖS = Sheets("Öğretmenler").Range("F100").End(3).Row
Sheets("Öğretmenler").Range("F3:F" & ÖS).Copy
Sheets("Taslak").Range("I5").PasteSpecial (xlPasteValues), Transpose:=True
Application.CutCopyMode = False
Sheets("Taslak").Select
Call Kura_Oluştur
Sheets("Kura").Select

Son = Sheets("Liste").Range("B1000").End(3).Row
Range(Cells(6, 9), Cells(6, 8 + Range("F2").Value)) = "=$F3 & ""/"" & SUBSTITUTE(ADDRESS(ROW(),COLUMN(A1),4),ROW(),"""") & "" Şubesi"""
Range(Cells(6, 9), Cells(6, 8 + Range("f2").Value)) = Range(Cells(6, 9), Cells(6, 8 + Range("F2").Value)).Value

Range(Cells(4, 9), Cells(4, 8 + Cells(2, 6))).Merge
Range(Cells(4, 9), Cells(4, 8 + Cells(2, 6))).Borders.LineStyle = 1
Range(Cells(6, 9), Cells(6, 8 + Cells(2, 6))).Interior.ColorIndex = 4
adet = WorksheetFunction.RoundUp(Son / Cells(2, 6), 0)
Range(Cells(6, 9), Cells(5 + adet, 8 + Cells(2, 6))).Borders.LineStyle = 1
Range("I4") = " "
Range("I4").Interior.ColorIndex = 6

With Range(Cells(7, 9), Cells(5 + adet, Cells(2, 6) + 8)).FormatConditions.Add(xlExpression, xlEqual, "=$I$4=I7")
With .Interior
.ColorIndex = 6
End With
With .Font
.ColorIndex = 1
.Bold = True
End With
End With

With Range(Cells(7, 9), Cells(5 + adet, Cells(2, 6) + 8)).FormatConditions.Add(xlExpression, xlEqual, "=DÜŞEYARA(I7;Liste!$B$3:$C$2000;2;0)=""KIZ""")
With .Interior
.ColorIndex = 3
End With
With .Font
.ColorIndex = 2
.Bold = True
End With
End With

With Range(Cells(7, 9), Cells(5 + adet, Cells(2, 6) + 8)).FormatConditions.Add(xlExpression, xlEqual, "=DÜŞEYARA(I7;Liste!$B$3:$C$2000;2;0)=""ERKEK""")
With .Interior
.ColorIndex = 5
End With
With .Font
.ColorIndex = 2
.Bold = True
End With
End With
Sheets("Öğretmenler").Select
Sheets("Taslak").Visible = False
Sheets("Tercihli").Visible = False
End Sub
Düzen makrosunu bununla değişin yada
Kodun başına
Sheets("Taslak").Visible = True
Sonuna
Sheets("Taslak").Visible = False
ekleyin.

Excel Vers. ve Dili
97 tr
Muokumuş Hocam merhaba yine size döndüm. Kusura bakmayın. Acaba oluşturduğunuz uygulamada tercihli öğrenci kısmını tamamen kaldırıp diğer uygulamaların aynen kalmasını sağlayabilir misiniz.

Yine kız erkek ve yaş grubu eşit dağıtılacak, kura çekilecek vs vs. sadece tercihli öğrenci kısmı olmayacak. Teşekkürler.