sipariş takip teki yapamadıklarım

KuTuKa

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office LTSC Pr. Pl 2021 - 64 bit Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
19-03-2029
yıllardır kulandığım dosyada kopyala yapıştır yap dediğimde sayfdaki değerler tek bir makinayı gösterdiği için yeni bir liste hazırladım.
oluşan hata lar
*geç açılma her işlem yapılırken sol alt köşede hesaplana hücreler devreye giriyor.%100 e gelinceye kadar bekleniyor.

*veri - doğrulama - yapıp p sütununa liste oluşturdum bu listeyi değiştirmek istediğimde yada ekleme yapmak istediğimde doğrulama aktif olmuyor.

*çıkan toplam sayfasında iki tablom var birisi toplam çıkışlar ım diğeri bugün çıkacak olanlar ,toplam çıkışlar a toplamı yazması için sipariş sayfasındaki çıkış tarihine tarih varsa bu tabloya ekleme yapsın çıkış tarihi boş ise garantili iptal yazıyorsa saymasın.ve her iki tablodada rakamsal değeri olan malzemelr gözüksün diğerleri gözükmesin.

*bayilerimize hediye kampanyamız var sipariş sayfasında 10 adet almış olan müşteri ye 1 adet hakkediş e yazmalı verilen e ben 1 yazarsam kalan 0 a düşmeli aynı işlemm 5 makina için de geçerli hediye sayfasında açıklamaları yazıyor.

arkadaşlar biliyorum biraz çok şey istedim ama inanın çevremde bilgisiyle yardım edecek birileri yok.

saygılar
halil kutuka

Excel Vers. ve Dili
2003
işlemler ad tanımla ile yapılmıştır.

Son düzenleme:

KuTuKa

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
19-03-2029
Veri doğrulama için teşekürler.fakat veriler hangi sütuna konuldu?
*geç açılma her işlem yapılırken sol alt köşede hesaplana hücreler devreye giriyor.%100 e gelinceye kadar bekleniyor. nisben senin gönderdiğin dosyada hızlanma olsada yavaşlık devam ediyor.
hesaplanan hücreler kısmı eskiden yoktu yada çok hızlıydı.

*çıkan toplam sayfasında iki tablom var birisi toplam çıkışlar ım diğeri bugün çıkacak olanlar ,toplam çıkışlar a toplamı yazması için sipariş sayfasındaki çıkış tarihine tarih varsa bu tabloya ekleme yapsın çıkış tarihi boş ise garantili iptal yazıyorsa saymasın.ve her iki tablodada rakamsal değeri olan malzemelr gözüksün diğerleri gözükmesin yani herhangi birmakinanın yanında rakam yazıyorsa gözüksün 0 yazıyorsa gözükmesin.

hediye kısmındada mesala öğütme g1 makinası sipariş sayfasında halsan ın satışlarına bakılacak 10 makina satışı yapıldığında 1 adet hediye kısmına yazması gerekiyor.

Excel Vers. ve Dili
2003
Veri doğrulama için teşekürler.fakat veriler hangi sütuna konuldu?
*geç açılma her işlem yapılırken sol alt köşede hesaplana hücreler devreye giriyor.%100 e gelinceye kadar bekleniyor. nisben senin gönderdiğin dosyada hızlanma olsada yavaşlık devam ediyor.
hesaplanan hücreler kısmı eskiden yoktu yada çok hızlıydı.

*çıkan toplam sayfasında iki tablom var birisi toplam çıkışlar ım diğeri bugün çıkacak olanlar ,toplam çıkışlar a toplamı yazması için sipariş sayfasındaki çıkış tarihine tarih varsa bu tabloya ekleme yapsın çıkış tarihi boş ise garantili iptal yazıyorsa saymasın.ve her iki tablodada rakamsal değeri olan malzemelr gözüksün diğerleri gözükmesin yani herhangi birmakinanın yanında rakam yazıyorsa gözüksün 0 yazıyorsa gözükmesin.

hediye kısmındada mesala öğütme g1 makinası sipariş sayfasında halsan ın satışlarına bakılacak 10 makina satışı yapıldığında 1 adet hediye kısmına yazması gerekiyor.
bugünün tarihini her seferinde hesapladığı için açılışta hesaplama yapması normaldir.
Veriler bir sütuna konmadı. Çıkan Toplam sayfasındaki isimler için AD oluşturularak yapıldı.Buraya eklenirse yeni bir ürün liste ye de eklenmiş olur. 9000 satır verdim sanıyorum.
2.sorunuz zaten bu şekilde. Bunu da siz süzme yolu ile aşabilirsiniz.

3.Hediye kısmı da dediğiniz şekilde çalışıyor.

sanırım ilk gönderdiğim dosyaya baktınız.

KuTuKa

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
19-03-2029
Sayın conari teşekkür ederim.ben hızlanabileceğini düşündüğüm için yeni bir sayfa hazırlamaya başladım.hesaplana hücreler derdinden kurtulabilmek için
fakat sizin yazmış olduğunuz formülleri çıkan toplam sayfasında kopyala yapıştır dedim.ama AD hatası aldım.yanlışlığı bulamadım.

Yeni excel dosyasında düzeltmelri yapablirmisiniz?

hediye kısmı içinde hakkedilen diyelim 1 makina kazanıldı sonrasında verilen e elden bir makina girerek kalan ı 0 a düşürdüm 2. makina kazanıldığı zaman verilen kısmına nasıl yazmalıyım ki 0 a düşüreyim.

teşekkürler

Excel Vers. ve Dili
M.Office Excel 2003 Tr.
Sn KuTuKa

Sn.conari'nin gönderdiği dosyadaki formülleri kopyalamışsınız ama alan adlarını tanımlamamışsınız. Formüllerde bulunan alan adlarını ilk dosyadaki gibi tekrar tanımlayın.

=TOPLA.ÇARPIM((Firma=A$1)*1;(Makine=A2)*1;(CIK_TAR<=Sipariş!G1)*1;adet)

Bu formülde ki Firma, Makine , CIK_TAR ve Sipariş alan adlarını yeni dosyada da tanımlayın.

Excel Vers. ve Dili
2003
Sn KuTuKa

Sn.conari'nin gönderdiği dosyadaki formülleri kopyalamışsınız ama alan adlarını tanımlamamışsınız. Formüllerde bulunan alan adlarını ilk dosyadaki gibi tekrar tanımlayın.

=TOPLA.ÇARPIM((Firma=A$1)*1;(Makine=A2)*1;(CIK_TAR<=Sipariş!G1)*1;adet)

Bu formülde ki Firma, Makine , CIK_TAR ve Sipariş alan adlarını yeni dosyada da tanımlayın.
Ürün isimlerinde yaptığınız gibi yukarıdaki bilgileri adet dahil AD tanımlama ile oluşturunuz.

*Toplam satışa göre Hakedilen hesaplanıyor. Yani 25 adet satıldı ise /10
şu an tamsayı olarak 2 hakedilir.
siz önceden verilen e bir yazdı iseniz bu sefer onu 2 olarak değiştirin.

KuTuKa

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
19-03-2029
verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.
dediklerinizi yaptım ama çıkan toplam sayfasında toplam.çarpım formülünden her ürün için 0 değeri alıyorum hediye sayfası normal çalışıyor.buradaki hatam nedir?

Excel Vers. ve Dili
2003
verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.
dediklerinizi yaptım ama çıkan toplam sayfasında toplam.çarpım formülünden her ürün için 0 değeri alıyorum hediye sayfası normal çalışıyor.buradaki hatam nedir?
Hediye sayfasında ki formülü kopyalamışsınız burada firma koşulu olmamalı
B3 deki formül

=TOPLA.ÇARPIM((Makine=A2)*1;(CIK_TAR<=Sipariş!G$1)*1;adet)

Bu gün çıkan için

D3 deki formül
=TOPLA.ÇARPIM((TAH_CIK_TAR=Sipariş!G$1)*1;(Makine=A3)*1;adet)

Sipariş sayfasındaki tahmini çıkış için
ad tanımlamadan
TAH_CIK_TAR tanımlayın
aralık = =Sipariş!$H$4:$H$9000 budur.
Makina ve yedek parça içn doğrulamayı da sadece E4 için doğru yapmışsınız diğer hücrelerde aynı olmalı.

KuTuKa

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
19-03-2029
sağolun

sayın conari söylediğiniz gibi yaptım dosya çalışıyor.fakat sizinde belrtiğiniz nedenlerden ötürü hesaplanan hücreler çok geç işlem yapılıyor.bu dosyayı üçe ayırsak ilemde bir hızlanma olur mu?
yani 3 dosya olacak sipariş sayfası bir dosya ,çıkan toplam 1dosya ,hediye bir dosya.

sadece sipariş e işleyeceğiz diğerleri bilgileri bu dosyadan alacak.

Diğeri de hediye kısmına her bir firma eklediğimde formülleri elden yaıyorum bunu bir makro ile yapabilirmiyiz.firma eklemeyi ?

ve hediye sayfasında ki S.PARÇALAMA L6 B hücresindeki değer 0 gözüküyr üst satırdan kopyaladığımda düzeliyor.

Saygılar

Excel Vers. ve Dili
2003
3 dosya ayrı olarak çalışabilir.

Fakat
Sipariş Giriş Sayfasında Ürünler Çıkan Toplam sayfasındaki ürün listesinden geldiğinden Sipariş belgesi açılışında Güncelleştirme ister.

Aynı şekilde diğer belgelerde açılışta güncelleştirilsinmi diye sorar.

Firma Eklemedeki bir makro dan kastınızı anlayamadım.
Hediye İçin mutlaka Bir firma girmeniz ve ürünleri belirtmeniz lazım Benim önerim Eğer sayfaları ayaracaksanız, Hediye Kitapçığında da her Firma için bir sayfa oluşturmanızdır.

Hediye sayfası B3 gönderdiğiniz belgede düzgün çalışıyor.
Çıkan Toplam sayfanızda
b3 deki formülü =TOPLA.ÇARPIM((Makine=A3)*1;(CIK_TAR<=Sipariş!G$1) *1;adet)
şeklinde düzeltin ve aşağıya tıktıklayın.

Ayrıca Sipariş Sayfanızdaki Makine ve Yedek Parçalar için veri doğrulamada yanlış yapılmış durumda.

Son düzenleme:

KuTuKa

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
19-03-2029
verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.
='Çıkan Toplam'!$A$3:$A$9000 formülü bu yanlışlık nerede?

makro konusun dada halsan ve çınar mutfak için yapılmış ya başka bir şirket de buraya eklmem gerekebilir halil a.ş gib bunu başka sayfaya yapsam bile bana bunu kolaylaştıracak bir yol lazım.100 firma var.

birde ben dosyaları nasıl birbirine bağlarım yada ayırabilirim.

halil kutuka

Excel Vers. ve Dili
2003
Çıkan Toplam sayfanızda
b3 deki formülü =TOPLA.ÇARPIM((Makine=A2)*1;(CIK_TAR<=Sipariş!G$1) *1;adet)
şeklinde
bunu;
=TOPLA.ÇARPIM((Makine=A3)*1;(CIK_TAR<=Sipariş!G$1) *1;adet)
şeklinde düzeltip aşağı doğru çekin.

dosyanızda bu değişiklikleri ve bir iki değişiklik daha yaptım bir inceleyin.

KuTuKa

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
19-03-2029
hediye kısmı mükemmel olmuş
çok teşekkürler.
bu üç sayfayı nasıl ayırabiliriz.?
örnekler varmı?birde bu şekilde olursa herhalde bitmiş olacak.
halil kutuka

Excel Vers. ve Dili
2003
3 ayrı dosyayı ayırabiliriz fakat;

diğer Sayfalardaki verileri örnek toplam çıkan sayfasındaki makina listesini Ad olarak ekler fakat veri doğrulamada kullanamayız.(kullanılamaz)

aynı şekilde müşteri isimleri de
bu bilgilerin her 3 sayfada da olması lazım ve Yeni bir ürün/müşteri oluştuğunda tüm sayfalara girilmesi gerekmekte. Bu işlem de iş yükü getirir.

KuTuKa

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
19-03-2029
anladım teşekkürler

KuTuKa

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
19-03-2029
çıkan toplam sayfasında bugün çıkanlar ve toplam çıkanlar kısmı var.birde şöyle bir şey yapılabilir mi?
tarih aralıkları nı versek 02/04/2007 12/04/2007 tarihleri arasındaki toplam sayıları nasıl buldurabiliriz tarihler değişebilir olmalıdır.
teşekkürler

Excel Vers. ve Dili
2003
Belgenizin en son ki halini ekleyin Bakalım nerde nasıl istiyorsunuz.

KuTuKa

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
19-03-2029
öncelikle dosyayı yıllık izinde olduğum için gönderemedim kusura bakmayın.
bu programa eklemek istediğim çıkan toplam sayfasında çıkışları günlük olarak da görmek istiyorum.aklıma bankaların hesap ekstresi geldi mesala f2 hücresine 04.06.2007 yazılsa f3 hücresine 07.06.2007 yazılsa bu tarihler arasındaki çıkışların toplamını alabilsek çok daha iyi olacak.tarihler elden girilecek ve o tarihler arasında ki çıkışlar ı görebileceğim.

f2 f3 hücrelerine aynı tarih girdiğinde hata vermemesi gerekiyor.

teşekkürler
KuTuKa

KuTuKa

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
19-03-2029
F2 VE F3 Hücresine tarih kısmını tanımladım çıkan toplam sayfasında b3 hücresine =TOPLA.ÇARPIM((Makine=A3)*1;(TARİH<=Sipariş!G$1)*1;adet) yazdım f2 ve f3 hücrelerine tarih değerlerini yazdım ama #DEĞER! hatası aldım. belirtilen tarihte makina çıkış adedini nasıl alabilirim.

saygılar
halil kutuka