Sorgulama Hatası

Excel Vers. ve Dili
2003
Merhaba Arkadaşlar. Aşağıdaki Kodla Acses veri tabanından Me.sonid.Text de bulunan veriyi hucre sütununda arayıp karşılığına denk gelenleri labellere çekiyorum. Fakat bu sadece Aranan veri rakamsa ve Acsesdeki hücre sutunu Sayı olarak biçimlendirilmişse doğru çalışıyor. Metin olarak biçimlendirilmiş sütundan aramak istersem Tür uyuşmaslık hatası veriyor. Konu hakkında yardımınızı rica ederim
Kod:
Private Sub bulmetin_Click()

If sonid.Text = Emty Then

MsgBox "Barkod no giriniz"

sonid.SetFocus

Exit Sub

End If

Set baglan = CreateObject("adodb.connection")

Set rs = CreateObject("adodb.recordset")

Call baglanti

sonislem = Me.sonid.Text

'On Error Resume Next

rs.Open "SELECT * from GercekStokmetin where HucreNo= " & sonislem, baglan, , 3, 1

Me.Label6.Caption = rs.Fields(2)

Me.Label7.Caption = rs.Fields(3)

Me.Label8.Caption = rs.Fields(4)

Me.Label9.Caption = rs.Fields(8)

'Me.Label10.Caption = rs.Fields(10)

'rs.Update

rs.Close ' seti sonlandırır

baglan.Close ' bağlantıyı sonlandır

Set baglan = Nothing

Set rs = Nothing

End Sub

akd

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2003
Merhabalar, örnek çalışamanızı ekleyin daha pratik çözümler sunalım

Bilgemen

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2021
Merhaba. Konuyu açtığım hesabımın altın üyeliği yokmuş dosya ekleyemedim diğer hesabımdan giriş yaptım.
Dosya Ektedir

Ekli dosyalar

akd

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2003
Merhaba, veri tabanı olarak, access'i kullanıyorsunuz, veriyi excelle çekmek istiyorsunuz,
neden excel? access dururken.
access belgenizi açmak istedim açamadım yeni access sürümü kurmanız gerek dedi, ben access 2010 kullanıyorum açamadım siz hangi ofisi kullanıyorsunuz?
excelle veri almak için excell formuna ekleyin sorunuzu...

Excel Vers. ve Dili
2016&2019&2021 TR
Metinlerde aramalarda ' (tek tırnak) kullanılıyordu sanırım.
Kod:
rs.Open "SELECT * from GercekStokmetin where HucreNo= " & sonislem, baglan, , 3, 1
bu kodu

Kod:
rs.Open "SELECT * from GercekStokmetin where HucreNo= '" & sonislem & "'", baglan, , 3, 1
aşağıdaki şekilde değiştirip deneyebilir misiniz.

Son düzenleme:

Bilgemen

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2021
Merhaba, veri tabanı olarak, access'i kullanıyorsunuz, veriyi excelle çekmek istiyorsunuz,
neden excel? access dururken.
access belgenizi açmak istedim açamadım yeni access sürümü kurmanız gerek dedi, ben access 2010 kullanıyorum açamadım siz hangi ofisi kullanıyorsunuz?
excelle veri almak için excell formuna ekleyin sorunuzu...
merhaba Ofis 2019 kullanıyorum. Access veri tabanından veri çekeceğim için accses de konu açmam gerektiğini düşündüm. Çoğunlukla alt yapım Excel üzerinden olduğu için Excel kullanmayı uygun gördüm. Accses biraz karışık geliyor. Ve accsesle ilgili çok fazla kaynak vb olmadığı icin biraz gözüm korkuyor. tüm çalışmalarım Excel. Access e geçersem onlarıda güncellemem gerekecek. Ve daha çok destek talep etmek zorunda kalacağım.

Excel Vers. ve Dili
2016&2019&2021 TR
Bir önceki mesajımı güncelledim. Deneyebilir misiniz.

Bilgemen

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2021
Sorumun cevabını başka bir form sitesinden Halil bey cevapladı. Belki birine gerekli olur diye paylaşıyorum.
C#:
rs.Open "SELECT * from GercekStok where HucreNo= '" & sonislem & "'", baglan, , 3, 1 ' Bu kodlada metin ile biçimlendirilmiş sütundan veri çekiyor

akd

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2003
Kolay gelsin, ama bir an önce acess e geçin derim, bende 6 sene excel le boğuştum, bilirim...