Soru ve yardım süreci hakkında bir öneri

konas06

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
ofis 2016 Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
01-07-2025
Bir öneri

Defalarca sorulan sorulara, benzer açılan konulara, adminler için cevap vermek sıkıcı olabilir tahmin edebiliyorum.

Peki, aslında bunların bir çoğu, forumda nasıl aratacağını bilmemekten kaynaklandığını düşünüyorum.

Uzmanlar için; Açılan konu, bir formül yada bir kod yapısı.

Ancak soru soran için bu çok karışık.

Dolayısıyla arama sonucunda istediğini de bulamıyor yada ilişkilendiremiyor.

Ancak, adminler, uzmanlar, üstatlar emekçiler ne derseniz artık arama sonuç linkini ilk aşamada cevap olarak paylaşsa ve bu durum da
zamanla bir sürece bağlansa örneğin link mesajından ardından 24 saat süreyle başka mesaj yazılması engellense yada cevap verilmese ana sayfaya düşmese gibi.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Merhabalar,

Genelde sizin önerdiğiniz yolu izlediğimizde maalesef tabiri caizse fırça yiyoruz.. Ben cevap (balık) istiyorum deniliyor.

Bizler de dayanamayıp cevabı veriyoruz. Bu sefer yok benim dosyamdaki sütun şöyleydi-böyleydi deniliyor. Bu durumu da genellikle öğrenmek için yapıyorlar. Zaten cevap vermeden önce paylaştığımız benzer konu linklerini ya da yönlendirmeleri inceleyerek öğrenmelerini amaçlıyoruz. Ama üyelerimizin maalesef böyle bir beklentisi yok. Öğrenmek isteyen kişi arama yapar ve inceler. Hem öğrenmek isteyip hem de yaptığımız yönlendirmelere tepki alınca bu işte bir çelişki oluşuyor.

Ben kendi açımdan bazı tespitlerimi ve tecrübelerimi paylaşmak isterim;

Bazı üyelerimiz benzer sorular sorup duruyorlar. Excelle ilgili net ortamında bolca görsel kaynak (video) var. Bunlar incelenerek kişiler kafalarına takılan işlemleri rahatlıkla öğrenebilirler. Buna örnek vermek gerekirse bir üye sürekli DÜŞEYARA sorusu soruyorsa bunda sıkıntı var demektir. Bu fonksiyonun söz dizilimini anlayamadığı için aynı soruları sürekli sorup duruyor. Bence sorunun temeline inip fonksiyonun ne amaçla kullanıldığını kavradıktan sonra uygulamaya geçilirse sorun ortadan kalkacaktır.

Forumda ve benzer platformlarda binlerce konu işlenmiş ve irdelenmiş durumda. Forum istatistiklerine şimdi baktım. 175.000 civarında konu konu başlığı açılmış. bu konulara 1 milyonun üzerinde mesaj yazılmış. Durum böyle olunca üyelerin kendi dosyalarına özgü cevapları bulamamasına anlam veremiyorum. Hadi diyelim ki bu platformda bulamadılar. Yerli-yabancı onlarca platform var. Ben bile bunları kullanıp sorularımın cevabını araştırıyorum. Excel kullanan kişilerin bence öncelikle araştırmacı olması gerekiyor. Böyle olursa öğrenip ilerleyebilirler.

Bazı excel kullanan üyelerimiz excelin menülerinde neler var bunlardan bile bi-haberler. İnsan kullandığı aracın tüm özelliklerini kurcalar ve incelerse öğrenebilir ve profesyonelleşir.

Bazı üyelerimiz hocam (üstadım) keşke bizde senin gibi formül-kod yazabilsek diyorlar. İnanın benimde imrendiğim üstadlar var. Ama ben bu duruma gelirken çok fazla fedakarlık yaptım. Hiç durmadan halâ araştırmaya-öğrenmeye devam ediyorum. Çünkü benim yaptığım işin temelinde excel çok büyük yardımcı rol oynuyor. Durum böyle olunca öğrenmek kaçınılmaz oluyor.

Benim öğrenmek isteyenlere tavsiyem şudur;

Yılmadan, işin temelinden başlayarak bol araştırma yaparak ve araştırıp ulaştıkları bu bilgiler ışığında bol-bol pratik yaparak devam etmeleri olacaktır.

• Excel nedir, ne amaçla kullanılır.
  • Excelin menülerinde neler var, nasıl kullanılır.
  • Kopyala-yapıştır işlemleri
  • Hücre biçimlendirme işlemleri
  • Tablo-Özet Tablolar-Dilimleyiciler
  • Koşullu biçimlendirmeler
  • Sıralama işlemleri
  • Filtre işlemleri
  • Gelişmiş Filtre
  • Grafikler
  • Veri doğrulama
  • Metni sütunlara dönüştür
  • Yinelenenleri kaldır
  • Gruplandırma
  • Alttoplam alma
  • Sayfa koruması-Çalışma kitabı koruması
  • Excel temel fonksiyonları nelerdir, nasıl kullanılır.
  • İleri seviye ve iç-içe fonksiyon kullanımları
  • Dizi fonksiyon kullanımları
Yukarıda sınıflandırdığım adımları izleyen üyelerimiz zaten bu adımlarla haşır-neşir olduklarında neler yapabileceklerini göreceklerdir. İlerledikçe yeni özellikleri keşfetmeye adım atacaklardır. Atacakları bu adımlar profesyonelleşme yönünde onlara artı değerler katacaktır.

Bu adımların sonunda excelin yerleşik özelliklerinin yetersiz kaldığı durumlara şahit olacaklardır. Burada devreye makrolar girecektir. Yine aynı yöntemle işin temelinden başlayarak devam etmeleri öğrenme sürecini inanılmaz hızlandıracaktır.

• Kod editörü nedir, nasıl kullanılır.
  • Makrolar ne işe yarar.
  • Kod yazma teknikleri
  • Değişken tanımlamaları
  • Sayfa-Kitap olayları
  • Modül kodları
  • Class Modül kodları
  • UserForm uygulamaları
  • Kullanıcı tanımlı fonksiyon uygulamaları
  • Excel menülerini kişiselleştirme
  • Excel uygulamasının (penceresinin) özelliklerini değiştirme
  • ADO-DAO kapalı dosya ve veritabanı işlemleri
  • Hızlı veri sorgulama teknikleri ("Array-Dizi Kullanımı" - "Regexp Metin İşleyici Kullanımı" - "Scripting.Dictionary" - "System.Collections.ArrayList" vb. nesnelerin kullanımları)

Bahsettiğim adımlarda detay olarak atladıklarım olabilir...

Bu adımları takip eden üyelerimiz gerekirse özel dersler alarak ya da excel kurslarına giderek süreci hızlandırabilirler. Ama bana sorarsanız çok gerek yok. Dediğim gibi elinizin altında forumlar-youtube görsel anlatımlar olduğu sürece eğitim almanız zorunlu değildir. Yine de ben kendi kendime öğrenemiyorum diyen üyelerimiz olursa kurslara gitmeleri öğrenme sürecine ivme kazandıracaktır.

Üşenmeden okuyan tüm excel severlere iyi akşamlar dilerim..

Saygılarımla.

Tevfik_Kursun

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2016 Pro - Türkçe 64 Bit
12-02-2029
Merhaba,

Bu kadar karamsar olmayın arkadaşlar. Siz kendinizi tatmin etmek için öğrenmeye çalışıyorsunuz, başkalarını değil. İnsan yapabildikçe daha fazlasını yapmak ister. Korhan hocanın yazdıkları çok doğru, gücünüz yettiğince yazdıklarını uygulayın. Çözemeyeceğiniz problemlerde zaten hocalar burada.
Saygılarımla

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Mesela yorumumdaki ilk cümleye örnek bir konu başlığı aşağıdadır.

Excel Vers. ve Dili
Sürüm : 2212 64 bit Dil : Türkçe
18-01-2024
Bir konu başlığı ve soru nerden yazabilirim.Bulamadığım için buradan yazdım.Bunun hakkında da bilgilendirirseniz sevinirim.

Sormak istediğim excelde 18.Jan.2022 şeklinde text olarak yazılmış tarihi 18.01.2022 olarak yazmak istiyorum.18.Jan.2022 türünü tarih yapsamda tarih olarak algılamıyor en son 18.01.2022 bu şekilde yazmak için eğer formülü kullanıp eğer içinde jan varsa onu 01 ile değiş eğer feb varsa 02 ile değiş diyerek en son dec 12 ile değiş diyip aşağı kadar sürüklemek aklıma geldi ama bu formülü excelde nasıl yazabilirim?

Greenblacksea53

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Tr
05-01-2025
Bir konu başlığı ve soru nerden yazabilirim.Bulamadığım için buradan yazdım.Bunun hakkında da bilgilendirirseniz sevinirim.

Sormak istediğim excelde 18.Jan.2022 şeklinde text olarak yazılmış tarihi 18.01.2022 olarak yazmak istiyorum.18.Jan.2022 türünü tarih yapsamda tarih olarak algılamıyor en son 18.01.2022 bu şekilde yazmak için eğer formülü kullanıp eğer içinde jan varsa onu 01 ile değiş eğer feb varsa 02 ile değiş diyerek en son dec 12 ile değiş diyip aşağı kadar sürüklemek aklıma geldi ama bu formülü excelde nasıl yazabilirim?
Dosyanızı yeni soru açarak eklermisiniz?

Excel Vers. ve Dili
18-01-2024
Forum anasayfasından Yeni Konu Gönder kısmına tıklayıp iligli sorunuzu ilgili alana ekleyip sorunuzu sorabilirsiniz ?
Çok teşekkürler burada şuan dosya ekle kısmı var ama dediğiniz yerden girerken dosya ekleyemiyorum altın üyelikten dolayı mı

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
18-01-2024
Çok teşekkürler burada şuan dosya ekle kısmı var ama dediğiniz yerden girerken dosya ekleyemiyorum altın üyelikten dolayı mı
soru başlığı
Text tarihi sayı şeklinde yazmak