SQL de search işlemi

Excel Vers. ve Dili
excel xp türkçe
gerçi aynı platform üzerinde konumuz değil ama excel dışında bir problemim var....

arkadaşlar herkese kolay gelsin...

alpen bey sizede

sqlde bir problemim var ama

gerçi aklıma bir kaç çözüm yolu geldi ama... tam olarak kodu tasarlayamadımmm..

problemim.

3 tane tablo var ve bu tablolarda takipno diye fields alanı var...

benim yapmak istediğim... takipnoya yazdığım noyu hangi tabloda ise o tablonun istenen takip nolu bilgisini göstermesini istiyorumm..

bu konuda bana yardımcı olursanız gerçekten memnun olurmm...

şimdiden teşekkürler

cevabınızı bekliyorumm

Excel Vers. ve Dili
office 2007-mssql 2008 R2
Selam,

Verdiğiniz örnek;

Kod:
SELECT firmagiden.takipno,tamirgelen.takipno,tamirkapa.takipno FROM firmagiden,tamirgelen,tamirkapa
where firmagiden.takipno='0092' or tamirgelen.takipno='0092' or tamirkapa.takipno='0092'
Bunu gözönünde bulundurarak olması gereken;

Kod:
select firmagiden.takipno,tamirgelen.takipno,tamirkapa.takipno from
firmagiden inner join tamirgelen on  firmagiden.takipno=tamirgelen.takipno inner join tamirkapa on tamirgelen.takipno=tamirkapa.takipno
where
firmagiden.takipno='0092' or tamirgelen.takipno='0092' or tamirkapa.takipno='0092'
böyle bir şey olmalı, bu sorgu ile her 3 tablodan da istediğiniz hertürlü veriyi alabilirsiniz.(takip noların 3 tabloda da tekrar edilmeyen veri olduğunu düşünerek yaptım.)

Kolay gelsin.

sanırım bir muhasebe yazılımının sql veri tabanından bilgi almaya çalışıyorsunuz bana kullandığınız muhasebe yazılımının ne olduğunu söylerseniz sanırım daha iyi yardımcı olabilirim

Benim bir sorum olacak LKS2 de ürünlere fiyat girişi yapmam gerekiyor fakat son sayımda 19.000 civarında ürün mevcut bunların bir kısmına fiyat girilmiş. lks kullananlar bilirlerki bir ürüne alış satış fiyatı yazmak 3-5 tıklamayla olmakta. bu kadar ürüne fiat vermeye kalkarsam haftalrımı alır. Bu noktada bana LKS veri tabanında yapacağım aktarmalardan sonra verilerimi birleştirebilecek bir yöntem gösterebilirmisinzi

zafer

Super Moderator
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
OFFICE 2003 TÜRKÇE
OFFICE 2010 TÜRKÇE
Merhaba

Tam açıklayıcı bilgi vermemişsiniz.

LKS2'yi bilmiyorum ancak programda veri içeri , veri dışarı diye bir menü varmı.
İçeri almak için hangi formatı kullanıyor.
Veriler üzerinde değişiklikmi yapacaksınız, Ürün fiyat eklemesimi yapacaksınız.

1 -Query ile bilgilerinizi Excel' alabilirsiniz bunlar üzerinde değişiklikte yapabilirsiniz.
ama tekrar Sql veritabanına aktarmak isterseniz XML şablonu kullanmanız gerekebilir.

2 -Enterprise manager'i kullanıyor olmanız gerekir.