Soru Stok Takip

Excel Vers. ve Dili
Excel 2016 kullanıyorum.
Öncelikle herkese merhaba. Sizlerden bir konuda yardım isteyeceğim. STOK TABLOSU dosyasında güncel stok sekmesinde stok miktarımı güncellemek istiyorum. Burada yapmak istediğim ürün kodlarına göre başlangıç stoğuna sipariş miktarlarını eklemek daha sonra ise sevk edilen ürünlerin hammaddelerini çıkartmak istiyorum. Ama burada dikkat edilmesi gereken nokta; sevk edilen hammadde değil ürün. Bunu göz önüne alarak ürünün ağacında kullanılan hammadde miktarıyla sipariş sipariş miktarını çarpıp güncel hammadde stoğundan çıkartmak istiyorum. Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkür ederim.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2016 kullanıyorum.
@muygun elinize sağlık çok güzel olmuş. Yalnız hammadde sayısı çok fazla olacağından, hammaddeleri satırlara, ürünleri de sütunlara atma şansımız var mıdır ? Yani demek istediğim stok çıkışı sekmemizdeki tablonun hammadde eklendikçe sağ tarafa değilde aşağı doğru genişlemesi mümkün olabilir mi ? İlgi ve alakanız için teşekkür ederim. Allah razı olsun.

muygun

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel-2003 Türkçe
Merhaba;
Stok çıkış sekmeniz aynı zamanda satış sayfanız demektir.
(burada iade gelen olabilecek , hurda çıkışı olabilecek yada aynı veri tabanı 5 yıl kullanılabilecek vs..)
Bu nedenle ürün adının satırda kalması , bileşenlerinin aynı satırın sütunlarına yayılması daha mantıklı.
Ofis 2003 256 sütun. Tablonuzda ürün bileşeni 6. sütundan başlıyor. Yani tüm ürünlerin bileşenleri 256-5=251 farklı kod olabilir.
Sizin istediğinizi yaparsak (her ürüne 3 sütun kullanılacağı için) 254/5=50 çıkışta tablo biter.
Ayrıca tabloda yok olan bileşenler için 1 sütun kullanılıyor. (aynı bileşenler aynı sütuna yazılıyor.)
Bunun dışındaki bir çözüm bence mantıklı değil.
Ama belki arkadaşlardan farklı MRP çözümleri gelebilir. (veritabanı kullanarak vs..)
İyi çalışmalar.

Son düzenleme: