sütundaki son veriyi alma

Excel Vers. ve Dili
2010 türkçe
Merhaba,

Kısaca açıklamaya çalışayım.

=ARA(2;1/(A1:A1000<>"");A1:A1000)

Buradaki 2 değeri 1 den büyük herhangi başka bir değerde olabilirdi.

1/(A1:A1000<>"") bu dizideki , (A1:A1000<>"") boş olmayan hücreler aşağıdaki gibi diziye girer.( Dizideki değerler tahmini yazılmıştır. ) Yani şarta göre <>"" boş olmayan hücreler Doğru, olanlar ise Yanlış olarak diziye girer.

1/{doğru;doğru;yanlış;yanlış;doğru....}

Not: Mantıksal değer işleme girince, Doğru'yı 1'e , Yanlış'ı 0' a döndürür.

Bu diziyide 1 e bölerseniz. {1/1 ; 1/1 ; 1/0 ; 1/0 ; 1/1....} şekline alır. Sayı/0 hatalı değer üreteceği için dizi aşağıdaki hale gelir.

{1;1;#sayı;#sayı;1....} bu dizide 2 değeri aranır, bulamadığı için 2 ye yakın son 1 değerini bulur ve sonuç vektördeki ( ;A1:A1000) ) aralığıa karşılık gelen değer alınır.

Kısaca mantığı bu şekildedir..

Konunuyla ilgili detaylı bilgi için;

Satır ve Sütunda Son Değeri Bulma Uygulamaları

.
Hocam elinize emeğinize sağlık çok güzel anlatmışsınız. İşten güçten fırsat buldukça kafa yormaya çalışıyorum ama olmadı.
Benim yapmaya çalıştığım şey tek bir sayfada değilde, 1 den fazla sayfada tekbir hücre için aynı şeyi yapmak. yardımcı olabilirmisiniz?

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Tam olarak yapmak istediğiniz işlemi açıklarmısınız?

Excel Vers. ve Dili
2010 türkçe
Tam olarak yapmak istediğiniz işlemi açıklarmısınız?
Günlük veri girişi olacak şekilde 31 sayfadan oluşan bir çalışma kitabım var.
örneğin hersayfada aynı olan A3 hücresine zaman zaman veri girişi oluyor (kayıt gereği hergün A3 hücresini dolduramıyorum, en son ayın kaçında ne girilmişse o).
Mesela A3 e ayın 1, 7, 19 gibi zamansal istikrarı olmayan veri girişi oluyor.
İstediğim şey A3 hücresini girilen enson veriyle güncel tutmak. yani ayın 13 ünde çalışıyorsam(13 cü sayfada) hücre ayın 7 sindeki (7 inci sayfadaki) veriyi görmeli, aynı şekilde ayın 19 unda (19 uncu sayfa) A3 e verişi girişi olduktan sonra 19 ve sonraki günlerde (19 uncu ve sonraki sayfalarda) tekrar veri girişi olana kadar 19 unda girilen değeri görmesini istiyorum.

ARA fonksiyonu tek sayfada çok güzel çalışıyor, farklı sayfalarda tek bir hücre için çalıştırılabilirmi?
Tek sayfada ARA(4;1/(A1:A10<>"");A1:A10)
Çok sayfada ARA(4;1/('1:31'!A3<>"");'1:31'!A3) gibi :)
Şimdiden teşekkürederim.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Boş bir sayfada A sütununa 1 den başlayarak 31'e kadar alt alta yazınız. (Sayfalarınızın isimlerinin bu şekilde olduğunu varsaydım)
B1 hücresine aşağıdaki formülü yazıp alta doğru sürükleyiniz.

C++:
=DOLAYLI("'"&A1&"'!A3")
Bu şekilde hangi sayfada A3 hücresine ne girilmiş görebilirsiniz.

Excel Vers. ve Dili
2010 türkçe
Boş bir sayfada A sütununa 1 den başlayarak 31'e kadar alt alta yazınız. (Sayfalarınızın isimlerinin bu şekilde olduğunu varsaydım)
B1 hücresine aşağıdaki formülü yazıp alta doğru sürükleyiniz.

C++:
=DOLAYLI("'"&A1&"'!A3")
Bu şekilde hangi sayfada A3 hücresine ne girilmiş görebilirsiniz.
Teşekkürederim ilginiz için, saolun. biraz daha bunun üstüne kafa yorayım