Sütunlu Grafikte Verileri Gruplama

SworP

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
Merhabalar,

Ekte ekran görüntüsünü paylaştığım dosyada;

1. grupta MP ve AKM sütunlarında her ay için verilerim var.
2. grupta ise MP2 ve AKM2 sütunlarında her ay için verilerim var.

Şuan yapmak istediğimi 2 ayrı grafikte görüyorum. İstediğim örneğin Ocak ayı için iki ayrı grafikte gördüğüm sütunları tek grafikte yanyana görmek istiyorum.
Ancak şuanki sütun görünümü de korunuyor olmalı.

Dosya üzerinde düzeltme yapmaktansa anlatım yapabilirseniz hem ben hem de diğer arkadaşlar daha rahat kavrayacaktır diye düşünüyorum.
Selamlar.

Ekli dosyalar

SworP

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
Yardımcı olabilecek var mı?

Excel Vers. ve Dili
Office 365 TR
Selamlar,

Resimden anladığım kadarıyla, iki adet Yığılmış Sütun grafiklerini birleştirerek Tek grafikte göstermek istiyorsunuz
Yani her ay için yan yana iki adet yığılmış sütun olacak.

Birleştirmek istediğiniz grafik seri Veri Tablosu
* 5 ya da 6 kolon olacak. İlk kolon Aylar, (varsa 2. kolon No), sonraki 2 kolon Birinci grafiğin Verileri ve daha sonraki iki kolon ise İkinci grafiğin verileri
şeklinde olacak.
* Her ay için 2 satır ayrılacak.
* Her ay için ilk satıra Birinci grafiğin verileri yazılacak. İkinci Grafiğin verileri kolonları BOŞ olacak.
* Her ay için ikinci satıra İkinci grafiğin verileri yazılacak ve Birinci grafiğin veri kolonları BOŞ kalacak.
* Diğer bir ifade ile bir DOLU - bir BOŞ şeklinde Birinci ve İkinci Grafik Verileri ilgili kolonlarındaki satırlarına yazılacak.
* Böylece 24 satır grafik seri verisi oluşturulacak.
Kolonlar tek tek grafik serisi olarak grafiğe aktarılacak.
Eksen , Varsa İKİ kolon ya da TEK kolon olarak 24 satırı içeren ay isimleri hücre aralığı aktarılacak.
Not : Varsa İKİ kolonun amacı, Ayların sanki birleştirilmiş hücre gibi grafikten görünmesi içindir.

Örnek dokuman ektedir. İncelersiniz.

SworP

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
Çok teşekkür ederim, tam olarak istediğim buydu.