SUM fonksiyonu

Excel Vers. ve Dili
2019, rus
Merhaba. Ben SUM fonksiyonu ile yoğun şekilde çalışıyorum ve bana bir şey lazım. SUM fonsiyonu bildiğiniz gibi, verilen aralık içerisindeki verileri toplar, ama ben bunu, yani aralığı otomatik bulup, toplamasını istiyorum. Mesela mavi renkdden yeşil renge kadar. Bunu nasıl makrosuz fonksiyon ile, iç-içe fonksiyon yazmakla ( =SUM(IF()) ) mümkün yapa bilirim? Önceden teşekkür ederim.

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Merhaba,

Sorunuzu örnek dosya ekleyerek açıklar mısınız.

.

antonio

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office Professional Plus 2013 Türkçe
Merhaba,
Mavi renkten yeşil renge kadar derken kastedilen hücre dolgusu mu, yazı rengi mi? En iyisi örnek bir dosya yüklemek. Bu şekilde yardım alma şansınız daha yüksek olur.

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Resim değil, örnek Excel dosyası ekler misiniz. Ayrıca dosya içinde ne yapılması gerektiğini detaylı açıklayınız.

Excel Vers. ve Dili
2019, rus
Merhaba,
Mavi renkten yeşil renge kadar derken kastedilen hücre dolgusu mu, yazı rengi mi? En iyisi örnek bir dosya yüklemek. Bu şekilde yardım alma şansınız daha yüksek olur.
Evet, dolgu rengi mavi ve ya yeşilden gri renke kadar olan aralığı otomatik seçsin.

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Merhaba,

Neden otomatik seçim istiyorsunuz. Tabloya yeni satır eklediğinizde formül kendini güncelleyecektir.

Ayrıca bu tabloya göre SUM kullanmak yerine SUBTOTAL kullanmak daha doğru olacaktır.

Tüm toplam formüllerini aralıkları değiştirerek alttoplama çevirin.

=ALTTOPLAM(9;F8:F24)

Gibi.

Daha sonra sondaki etoplam(sumif) kullandığınız formülün yerine de aşağıdaki formüllü kullanın.

=ALTTOPLAM(9;F8:F158)

ALTTOPLAM = SUBTOTAL

.

Excel Vers. ve Dili
2019, rus
Merhaba,

Neden otomatik seçim istiyorsunuz. Tabloya yeni satır eklediğinizde formül kendini güncelleyecektir.

Ayrıca bu tabloya göre SUM kullanmak yerine SUBTOTAL kullanmak daha doğru olacaktır.

Gibi.

Daha sonra sondaki etoplam(sumif) kullandığınız formülün yerine de aşağıdaki formüllü kullanın.

ALTTOPLAM = SUBTOTAL

.
Bunlardan yüzlerce var ve hepsinin en alt satrına bir satır eklesek, ve bunu tüm hepsi için yapsak, çok vaktim gidiyor, o yüzden sordum - bunun kolay yolu varmı diye, yoksa 3-4 tane olsa el ile yapabilirim, çok olduğu için.

Excel Vers. ve Dili
2019, rus
Merhaba,

Gibi.

ALTTOPLAM = SUBTOTAL

.
Siz dediğinizi yaptım, bu oldu. Ben hepsini toplamasını istiyorum. En alta bir satır ilave ettiğimde otomatik toplasın.

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Öncelikle formülün işlevi için, E7 hücresine CƏMİ yazın. Gerekirse rengini değiştirip görünmez yapabilirsiniz.

Daha sonra aşağıdaki formülü F8 hücresine yazıp dilediğiniz kadar alt satırlara kopyalayınız.
Renklendirmeyi koşullu biçimlendirme ile yapabilirsiniz.

Kod:
=EĞER(A8="TOPLAM";ETOPLA($E$7:E7;"CƏMİ";$F$7:F7);EĞER(A8<>"";D8*E8;EĞER(E8="CƏMİ"
 ;TOPLA(DOLAYLI("F"&ARA(2;1/($E$7:E7="CƏMİ");SATIR($E$7:E7))&":F"&SATIRSAY($F$8:F8)+6));"")))
EĞER = IF
TOPLAM = SUM
ETOPLA = SUMIF
SATIR = ROW
SATIRSAY = ROWS
DOLAYLI = INDIRECT

.

Excel Vers. ve Dili
2019, rus
Öncelikle formülün işlevi için, E7 hücresine CƏMİ yazın. Gerekirse rengini değiştirip görünmez yapabilirsiniz.

Daha sonra aşağıdaki formülü F8 hücresine yazıp dilediğiniz kadar alt satırlara kopyalayınız.
Renklendirmeyi koşullu biçimlendirme ile yapabilirsiniz.

Kod:
=EĞER(A8="TOPLAM";ETOPLA($E$7:E7;"CƏMİ";$F$7:F7);EĞER(A8<>"";D8*E8;EĞER(E8="CƏMİ"
;TOPLA(DOLAYLI("F"&ARA(2;1/($E$7:E7="CƏMİ");SATIR($E$7:E7))&":F"&SATIRSAY($F$8:F8)+6));"")))
EĞER = IF
TOPLAM = SUM
ETOPLA = SUMIF
SATIR = ROW
SATIRSAY = ROWS
DOLAYLI = INDIRECT

.
Сevabınız için teşekkür ederim. Ama benim sorunum aşağıda kırmızı ile işarelediğim yerin otomatik toplamaya girmesi, yani yukarıda kırmızı ile işarelediğim yere fonksiyon yazmak lazım.

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
E7 hücresine CƏMİ yazarak. Aşağıdaki formülü bahsettiğiniz hücrelere kopyalayıp deneyiniz.
Kod:
=ALTTOPLAM(9;DOLAYLI("F"&ARA(2;1/($E$7:DOLAYLI("E"&SATIR()-1)="CƏMİ");SATIR($E$7:DOLAYLI("E"&SATIR()-1))+1)&":F"&SATIR()-1))
ALTTOPLAM = SUBTOTAL
DOLAYLI = INDIRECT
ARA = LOOKUP
SATIR = ROW
SATIRSAY = ROWS

Linki inceleyiniz.

.

Ekli dosyalar

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
2019, rus
E7 hücresine CƏMİ yazarak. Aşağıdaki formülü bahsettiğiniz hücrelere kopyalayıp deneyiniz.
Kod:
=ALTTOPLAM(9;DOLAYLI("F"&ARA(2;1/($E$7:DOLAYLI("E"&SATIR()-1)="CƏMİ");SATIR($E$7:DOLAYLI("E"&SATIR()-1))+1)&":F"&SATIR()-1))
ALTTOPLAM = SUBTOTAL
DOLAYLI = INDIRECT
ARA = LOOKUP
SATIR = ROW
SATIRSAY = ROWS

Linki inceleyiniz.

.
Çok sağolun, Teşekkür ederim yardımlarınız için, çalışıyor. Beni büyük bir dertden kurtardınız.

Excel Vers. ve Dili
2019, rus
Kod:
ALTTOPLAM = SUBTOTAL
DOLAYLI = INDIRECT
ARA = LOOKUP
SATIR = ROW
SATIRSAY = ROWS

Linki inceleyiniz.

.
Yalnız böyle bir sorun var. En üste bir şey eklesem çalışmıyor. Örnek dosyada sarı ile işaretledim.

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Eklemeyi aşağıdan yaparsınız düşüncesiyle yukarıda dolaylı kullanmamıştım.

Güncelleme yaptım, linki inceleyiniz. Detaylı deneme yapmadığım için hata çıkarsa yine bildirir siniz.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
2019, rus

Güncelleme yaptım, linki inceleyiniz. Detaylı deneme yapmadığım için hata çıkarsa yine bildirir siniz.

Tekrar olarak teşekkür ediyorum, bana vakit ayırdığınız için çok sağolun

Excel Vers. ve Dili
2019, rus

Burdakı = SUBTOTAL ( 9; X:Y ) X ve Y -i yaza bilir misiniz? Ben ayıramadım da, anlamaya çalışıyorum.

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Formülün iskeleti olan X:Y aşağıdadır. Örneğin F25 hücresinde bu iskelet ile F7:24 metnine ulaşırsınız.
Y kısmı: F"&SATIR()-1 ( kırmızı bölüm)
Sol tarafı da X dir.

="F"&EĞERHATA(ARA(2;1/(DOLAYLI("E7"): DOLAYLI("E"&SATIR()-1)="CƏMİ");SATIR(DOLAYLI("E7:E"&SATIR()-1))+1);7)&":F"&SATIR()-1