sumif'den daha kolay bir yolu varmı?

Excel Vers. ve Dili
excel 2003
Ekte gönderdiğim çalışma dosyasında görüldüğü gibi "zincir" sheetindeki verilere istinaden "tablo" sheetindeki tablonun hazırlanması istenmektedir. Normalde sumif fonksiyonunu kullanarak hazırladığım bir tablo ancak işlem uzun sürüyor. Tablonun gerçek boyutu çok daha büyük ben çalışma yapılması için sadeleştirdim. Bu konudaki diğer önerileriniz nedir? teşekkürler,

Excel Vers. ve Dili
XP - Türkçe
Merhaba

Pivot table ile bir çozum sunmaya çalıştım umarım işinize yarar iyi çalışmalar.

Excel Vers. ve Dili
excel 2003
teşekkür ederim Türker Bey,

Türker Bey,
Çözümünüz için teşekkür ederim, pivot table kullanmasını bilmiyorum ama araştıracağım, gerçekten işime yarar görünüyor, sizede iyi çalışmalar diliyorum,

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 (US),
Excel 2010 (US)
Ekte gönderdiğim çalışma dosyasında görüldüğü gibi "zincir" sheetindeki verilere istinaden "tablo" sheetindeki tablonun hazırlanması istenmektedir. Normalde sumif fonksiyonunu kullanarak hazırladığım bir tablo ancak işlem uzun sürüyor. Tablonun gerçek boyutu çok daha büyük ben çalışma yapılması için sadeleştirdim. Bu konudaki diğer önerileriniz nedir? teşekkürler,
Seçenek 1

ZİNCİR'de...

E3: M#KAT

E4, aşa kopyala:

=A4&"#"&B4

A3:E231'i Data|List|Create List ile Liste'ye dönüştür.

TABLO'da...

C4, sağa ve aşa kopyala:

=SUMIF(ZİNCİR!$E$4:$E$231,$B3&"#"&C$2,ZİNCİR!$C$4:$C$231)

=ETOPLA(ZİNCİR!$E$4:$E$231;$B3&"#"&C$2;ZİNCİR!$C$4:$C$231)

Seçenek 2

Ekdeki dosyada PT adlı sayfada görüldüğü gibi bir Pivot tablo oluştur.

Excel Vers. ve Dili
excel 2003
teşekkürler

Sn. Akyürek,
Size de teşekkür ederim bu metodda çok hızlı gerçekten, büyük bir zaman kazandım, tekrar teşekkürler iyi çalışmalar,