Tablodaki boş hücrelerin grafik veri alanına dahil edilmemesi

Excel Vers. ve Dili
2013 , Türkçe
Merhaba,

Grafiğin veri aldığı tabloda maks. 15 sütun (dönem) (W3:AK3) var ama seçime bağlı olarak bazen bu dosyada olduğu gibi 8 dönem verisi olabiliyor veya 1 - 15 arasında dolu sütun sayısı değişebiliyor. Böyle olunca da grafikte sağdaki boş sütunlarda yer alan boş alanlar sıfır olarak görünüyor ve doğrusal eğim çizgisi de tepetaklak dibe gidiyor.

bana burada değişken bir grafik alanı lazım, yani son dolu sütun 8 ise veri alanı AD sütununda sonlanmalı, AD sütunun sağındaki alan dikkate alınmamalı, alınsa bile sıfırlanmamalı, bu arada aradaki boşlukların sıfır görünmesi problem değil, problem sağdaki verisiz alandaki boşluklar.

**bu arada boşluk görünen kısımların fonksiyon çıktısı, "" şeklinde, onu da belirteyim, dosyayı da ekliyorum, şimdiden teşekkürler.

**konuyu geçmiş konulardan araştırdım fakat yaşadığım probleme yönelik çözüm bulamadım veya gözden kaçırdığım başlıklar olabilir, eğer çözülmüş bir problem için zaman işgal ettiysem kusura bakmayın.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
2013 , Türkçe
en üstteki grafik alanı için şöyle fonk. yazınca aslında istediğim alan değişkenliğini elde edebiliyorum ama formül, formül penceresinde doğru göstermekle beraber grafik veri aralığı kısmın yapıştırınca hata alıyorum, muhtemelen ufak bir yazım yanlışı veya eksiği yapıyorum ama bulamadım şimdilik.

Kod:
=DOLAYLI("anaozet!$W$7:"&ADRES(8;SÜTUN($W$3)+MAK($W$3:$AK$3)-1))

Excel Vers. ve Dili
2013 , Türkçe
hatta aşağıdaki foksiyonla da istediğim veri aralığını elde ediyorum ama bunu veriaralığı satırına yapıştırınca hata alıyorum arkadaşlar.
Kod:
=BİRLEŞTİR("anaozet!$W$7:";ADRES(8;SÜTUN($W$3)+MAK($W$3:$AK$3)-1))

Excel Vers. ve Dili
2013 , Türkçe
teşekkürler, incelediğim kadarıyla genelde değerin sıfır görünmemesi ile ilgili talepler var , benim ihtiyacım olan boş ise grafik veri alanı daralsın ve veri olmayan aralıklar görünmesin şeklinde.

Excel Vers. ve Dili
2013 , Türkçe
teşekkür ederim, emin olun buraya yazmadan önce konuyu araştırdım denemelerde yaptım ama dosyada ben başarılı sonuç alamadım

ÖmerFaruk

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-64
Grafik üzerine gelin.
Veri Seç
237362

Gizli ve Boş hücreler tuşuna tıkla

237363

Tamam de.

Sizin veri tablonuzdaki boş hücreleri bir kez elle girip sonra değerleri DELETE ile silin.

Excel Vers. ve Dili
2013 , Türkçe
Ömer bey, teşekkürler, bunu denemiştim yine denedim olmadı, bende açılan pencere şu şekilde ; 237364

ve buradan bişey çıkmıyor yada ben beceremiyorum, mümkünse örnek dosyada (yüklemiştim) bir deneyebilir misiniz, sanki ben tam demek istediğimi anlatamadım.

ÖmerFaruk

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-64
Deneyerek yazdım zaten.
Mesajımdaki en alt satırdaki işlemi de yapmalısınız.
Sizin veri tablonuzdaki boş hücreleri bir kez elle girip sonra değerleri DELETE ile silin.

Excel Vers. ve Dili
2013 , Türkçe
ne yapsam ne etsem de aşağıdaki grafiği elde edemiyorum, ben yapamadım hocam, neyse sabahtan beri artık iyice beynim hoşaf oldu.

bu arada şunu da belirteyim ben tablodaki verileri değer olarak kaydettim ama aslında o tabloda formül çalıştıyorum birde o dönem sayısı sürekli değişken halde , yani seçime bağlı olarak 1-15 dönem arasında sürekli tablo değişiyor.

237365