tablodaki verileri otomatik grafiğe aktarma

Excel Vers. ve Dili
2007 - Türkçe
Merhaba,

Örnek dosya ektedir.

Eklediğim dosyada veriler sekmesine her gün yeri verileri giriyorum. Ben gün be gün verileri girdikçe otomatik olarak grafik sekmesindeki grafiklere yansısın istiyorum.
Şu an için her yeni veri girdiğimde, grafiklerden tekrar veri seç-düzenle yapmam gerekiyor.
Yardımlarınızı rica ediyorum.

Sorunumun anlatamadığım bir kısmı varsa sorun lütfen.

Excel Vers. ve Dili
2007 - Türkçe
Merhaba,

İki çözüm de olmuş görünüyor. Sanırım tablolu olanı kullanacağım :)

İlginiz ve yardımınız için teşekkürler.

Excel Vers. ve Dili
2007 - Türkçe
Verileri Table - Tablo ile belirlerseniz, dinamik bir tablo ve grafikler elde etmeniz mümkün olur.
Bir sorun var. Verilerde veri girilmemiş günler var. Kurun tatil olduğu günler. Ama bu günler de grafiklere yansımış. Verisi girilmeyen günleri grafikteki tarih dizisinden kaldırabilir miyiz?

Excel Vers. ve Dili
2007 - Türkçe
Aslında sadece USD/TL olan grafikte varmış bu sorun.

Excel Vers. ve Dili
Office 365 TR
https://www.dosyaupload.com/au5e

ilk mesajınızdan hareketle ekteki dokumanı hazırlamıştım
yararlı olup olmayacağını bilemediğimden göndermekte tereddüt ettim. Yine de göndermek istedim.
Veri sayfasındaki tabloya TCMB belirlediği USD ve EUR için Döviz Alış-Satış ve Efektif Alış-Satış kur değerleri günlük olarak girilecek
Grafik Sayfasında ise sadece istenilen grafiğe göre seçimler yapılacak...
İyi çalışmalar..

İlave Not: Veri sayfasındaki değerlerin bazıları uydurmadır. Kontrol etmek gerekir..

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
2007 - Türkçe
ilk mesajınızdan hareketle ekteki dokumanı hazırlamıştım
yararlı olup olmayacağını bilemediğimden göndermekte tereddüt ettim. Yine de göndermek istedim.
Veri sayfasındaki tabloya TCMB belirlediği USD ve EUR için Döviz Alış-Satış ve Efektif Alış-Satış kur değerleri günlük olarak girilecek
Grafik Sayfasında ise sadece istenilen grafiğe göre seçimler yapılacak...
İyi çalışmalar..

İlave Not: Veri sayfasındaki değerlerin bazıları uydurmadır. Kontrol etmek gerekir..
Gerçekten epey ayrıntılı ve güzel bir çalışma olmuş. Emeğinize sağlık.

Excel Vers. ve Dili
2007 - Türkçe
Merhaba,
Bu arada benim sorum hala geçerli.
Aşağıda eklediğim dosyada verileri girdikçe ileriki günlerde grafik fazla büyük olmaya başlayacak. Grafikte sadece son x günün verilerini gösterecek şekilde ayarlayabilir miyiz? Son 15 günün verileri grafiğe yansısın mesela..
Dosya ektedir.

Excel Vers. ve Dili
Office 365 TR
https://www.dosyaupload.com/6i2x

Ekteki dokumanı incelersiniz...
Grafik. Veri tablosundaki son değer ve Maxi 14 önceki değeri kapsayacak şekilde (Toplamda Maxi 15 değer) organize edildi..
Açıklamalar sayfalarda yapıldı... (Veri Tablosu uydurma değerlerle dolduruldu. silersiniz)

Excel Vers. ve Dili
2007 - Türkçe
Ekteki dokumanı incelersiniz...
Grafik. Veri tablosundaki son değer ve Maxi 14 önceki değeri kapsayacak şekilde (Toplamda Maxi 15 değer) organize edildi..
Açıklamalar sayfalarda yapıldı... (Veri Tablosu uydurma değerlerle dolduruldu. silersiniz)
Merhaba,
Veri tablosuna yeni değer girdiğimde grafiğe yansımıyor. Grafikteki veri seç kısmında örneğin 14 days formülü "=[0]!USD.14" olarak yazıyor. Bu formülün bir karşılığı görünmüyor. Kontrol eder misiniz?

Excel Vers. ve Dili
2007 - Türkçe
Bende düzgün çalışıyor. Veri listesinde fazlalık satırları sildim ve 15.05 ile 16.05 yeni satır ekledim. Düzgün çalışıyor..
Grafikteki herhangi bir değer için Veri Seç > Düzenle > Seri Değerleri kısmında yazan formülü yazar mısınız?
Ben baktığım zaman, örneğin grafikte usd/tl 14 gün için formül olarak "=[0]!USD.14" yazıyor. Bu da bir yere atıfta bulunmuyor kanımca. Ve ben veriler kısmına yeni gün değeri eklediğim zaman grafiğe yansımıyor.
Benim kullandığım excel sürümü 2007 TR. Bununla ilgisi olabilir mi?

Excel Vers. ve Dili
Office 365 TR
Selam,
Dosyanızı ekleseniz daha iyi olur... Normalde,
"=[0]!USD.14" değil de ='excel grafik_2.xlsx'!USD.14 şeklinde yazması lazım.... USD.14 ad tanımlamasından önce dosyanın adı yazmalı.
Benim gönderdiğim dosyada,
USD/TL için
Grafik üzerinde seriyi seçtiğinde
=SERİLER("14 DAYS";'excel grafik_2.xlsx'!Tarih;'excel grafik_2.xlsx'!USD.14;1)
ve
Veri seç>>Düzenle >>Seri Değerleri dediğinizde de
='excel grafik_2.xlsx'!USD.14
yazmakta....
İsterseniz, kendi dosyanızda serilerinizi tekrardan bu mantıkta düzenleyin... Ya da dosyanızı ekleyin...
Excel 2007 de olsa yazılım bu şekilde....

Excel Vers. ve Dili
2007 - Türkçe
Selam,
Dosyanızı ekleseniz daha iyi olur... Normalde,
"=[0]!USD.14" değil de ='excel grafik_2.xlsx'!USD.14 şeklinde yazması lazım.... USD.14 ad tanımlamasından önce dosyanın adı yazmalı.
Benim gönderdiğim dosyada,
USD/TL için
Grafik üzerinde seriyi seçtiğinde
=SERİLER("14 DAYS";'excel grafik_2.xlsx'!Tarih;'excel grafik_2.xlsx'!USD.14;1)
ve
Veri seç>>Düzenle >>Seri Değerleri dediğinizde de
='excel grafik_2.xlsx'!USD.14
yazmakta....
İsterseniz, kendi dosyanızda serilerinizi tekrardan bu mantıkta düzenleyin... Ya da dosyanızı ekleyin...
Excel 2007 de olsa yazılım bu şekilde....
Tamam şimdi kendim yazdıklarınıza göre düzenledim ve oldu. Burada son 15 günün seçilmesi için formülü nereye yazıyorsunuz?
Çünkü benim hali hazırda yazmaya devam ettiğim bir dosya var ve 15 günlük veri olunca oraya uygulamak istiyorum bunu.
Grafik kısmında veri seç diyerek buradaki formülü ayarlıyorum fakat verilerin olduğu sayfadaki tabloda herhangi bir formül görünmüyor. Orada nasıl bir ayar yapmam gerek bilemedim.

Excel Vers. ve Dili
Office 365 TR
dosyadaki ad tanımlamaları 15 günlük verilerin tanımlanması içindir.
öncelikle k ad tanımlaması şimdilerde olduğu gibi veri sayısı 15 den az olduğunda mevcut sayıyı 15 den fazla ise 15 i vermesi içindir.
diğer USD.9, USD.14, EUR.9, EUR.14, PAR.9 ve PAR.14 ise maxi 15 günlük veri aralıklarının tanımlandığı ad tanımlamalarıdır.
Bunlar da direkt grafikte bundan önceki mesajımda da belirttiğim formda DosyaAdı!USD.9 gibi grafik serisi olarak tanımlanır.
Problem olursa, dosyanızı ekleyin düzenlemeyi yapalım..
İyi çalışmalar...

Excel Vers. ve Dili
2007 - Türkçe
Tamam en iyisi 15 gün dolunca önce kendim deneyeyim. Olmazsa buraya yüklerim, düzenlersiniz :)
İlginiz için teşekkürler.